Ўзбекистон ва Беларусь Республикаси Адлия вазирликлари ҳамкорликни кучайтиради
Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги ва вазирлик ҳузуридаги Ҳуқуқий сиёсат тадқиқот институти ходимларидан иборат делегация жорий йилнинг 26 август куни Минск шаҳрида Беларусь Республикаси адлия вазирининг биринчи ўринбосари Сергей Задиран билан учрашув ўтказди.
Учрашувда Ўзбекистон ҳамда Беларусь ўртасида сўнгги йилларда ҳамкорлик ривожланиб бораётган шароитда адлия органлари ва муассасалари ўртасида ҳамкорликни янада кучайтириш, икки мамлакат адлия органлари фаолиятининг ўхшаш йўналишларида биргаликда янги лойиҳаларни амалга ошириш, ҳуқуқий тадқиқотлар борасида ҳамкорлик қилиш масалалари муҳокама қилинди.
Шунингдек, Ўзбекистон Республикаси адлия вазирлиги делегацияси аъзоларини Беларусь Республикаси адлия вазирлигида ушбу мамлакатнинг қонун ижодкорлиги соҳасидаги тажрибаси, хусусан, норматив-ҳуқуқий ҳужжатларнинг ҳуқуқий экспертизасида, идоравий меъёрий ҳужжатларни давлат рўйхатидан ўтказишда информацион технологиялардан фойдаланиш механизми билан яқиндан таништиришга келишиб олинди.
Учрашув якунида Беларусь томонига самимий қабул, маълумот олиш ва тажриба алмашиш имконияти учун миннатдорчилик билдирилди ҳамда Ўзбекистон Республикаси Адлия вазири номидан Беларусь Республикаси Адлия вазирлиги делегацияси Ўзбекистонга таклиф қилинди.
Ташриф давомида, Беларусь Республикаси Президенти ҳузуридаги Қонунчилик ва ҳуқуқий тадқиқотлар миллий маркази, Беларусь Республикаси Президенти ҳузуридаги Бошқарув академияси, Ҳуқуқий ахборот миллий марказида ҳам учрашувлар ўтказиш, шунингдек Беларусь Республикаси Президенти ҳузуридаги Қонунчилик ва ҳуқуқий тадқиқотлар миллий маркази билан ҳамкорлик келишуви имзолаш режалаштирилган.

Министерства юстиции Узбекистана и Республики Беларусь укрепят сотрудничество
Делегация из числа сотрудников Министерства юстиции Республики Узбекистан и Исследовательского института правовой политики при Министерстве юстиции 26 августа текущего года в городе Минске провела встречу с первым заместителем министра юстиции Республики Беларусь Сергеем Задираном.
На встрече обсуждались вопросы дальнейшего укрепления сотрудничества между органами и учреждениями юстиции, совместной реализации новых проектов в аналогичных направлениях деятельности органов юстиции двух стран, а также сотрудничества в области правовых исследований.
Также, достигнута договоренность об ознакомлении членов делегации Министерства юстиции Республики Узбекистан в Министерстве юстиции Республики Беларусь с опытом этой страны в сфере законотворчества, в частности, с механизмом использования информационных технологий при правовой экспертизе нормативно-правовых актов, государственной регистрации ведомственных нормативных актов.
По итогам встречи белорусской стороне была выражена искренняя признательность за теплый прием, возможность получения информации и обмена опытом, а также от имени министра юстиции Республики Узбекистан руководству Министерства юстиции Республики Беларусь предложено посетить Узбекистан с рабочим визитом в любое удобное время.
В рамках визита планируется также проведение встреч в Национальном центре законодательства и правовых исследований при Президенте Республики Беларусь, Академии управления при Президенте Республики Беларусь, Национальном центре правовой информации, а также подписание Соглашения о сотрудничестве с Национальным центром законодательства и правовых исследований при Президенте Республики Беларусь.