“Ёшлар кутубхонаси“ лойиҳаси доирасида 12 номда китоб чоп этилди
Тошкентдаги “Китоб олами“ мажмуасида “Ёшлар кутубхонаси“ лойиҳаси доирасида чоп этилган янги китобларнинг тақдимоти бўлиб ўтди.
Бу лойиҳа Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг “Ўзбекистон ёшлар иттифоқи фаолиятини такомиллаштиришга доир комплекс чора-тадбирлар тўғрисида“ги қарори ижросини таъминлаш мақсадида Ёшлар иттифоқи ташаббуси ҳамда Ёзувчилар уюшмаси, Халқ таълими, Олий ва ўрта махсус таълим вазирликлари кўмагида амалга оширилди. “Ёшлар нашриёт уйи” томонидан “Ёшлар кутубхонаси” рукни остида 47 номдаги китоб 10 минг нусхадан чоп этилиб, республикамиздаги барча таълим муассасаларига бепул тарқатилди.
Улар орасида ўзбек халқ эпосларидан тортиб, классик адабиётимизнинг шоҳ асарларигача бор. Абдулла Қодирий, Одил Ёқубов, Ғафур Ғулом, Пиримқул Қодиров, Ойбекнинг машҳур асарлари босилиб, ўқувчилар қўлига етиб борди. Шунингдек, Робиндранат Тҳокур, Гёте, Стендаль, Эрнест Хемингуэй, Антон Чехов, Пауло Коэльо, Нодар Думбадзе, Чингиз Айтматов каби жаҳон адабиёти намоёндаларининг сара асарлари ҳам нашр этилди.
Болалар адабиётига ҳам алоҳида эътибор қаратилди. Ўзбек халқ эртаклари, Анвар Обиджоннинг “Мешполвон жангга отланди”, Худойберди Тўхтабоевнинг “Сариқ девни миниб”, Антуан де Сент-Экзюперининг “Кичкина шаҳзода”, Жонатан Свифтнинг “Гулливернинг саргузаштлари” каби асарлари ҳам чоп этилди. Алишер Навоийнинг “Лисон ут-тайр” асари инглиз тилида нашр этилди.
“Ёшлар нашриёт уйи” томонидан ёш ижодкорларни қўллаб-қувватлаш мақсадида Насруллонинг “Иккимиздан қолсин аланга”, Муҳаммадхон Юсуповнинг “Кичик ҳикоялар”, Жонтемирнинг “Дарвеш қўшиғи”, Шуҳрат Сатторовнинг инглиз тилига таржималаридан “Анор” номли китоблари, ёш ижодкорлар қаламига мансуб сара асарлардан тузилган “Жилғалар қўшиғи” номли тўплам чоп этилди.
Мустақиллигимизнинг 28 йиллиги ҳамда янги ўқув йили муносабати билан “Ёшлар кутубхонаси” рукни остида яна 12 номдаги жаҳон ва ўзбек адабиётининг, жумладан, Чўлпоннинг “Кўклам руҳи”, Тоҳир Маликнинг “Алвидо болалик”, Н.Носовнинг “Билмасвой ва унинг дўстларининг бошидан кечирганлари”, Саъдийнинг “Бўстон”, Чингиз Айтматовнинг “Охирзамон нишоналари”, Пушкиннинг “Евгений Онегин”, Хуршид Дўстмуҳаммаднинг “Донишманд Сизиф”, Эрих Распенинг “Барон Мюнхаузен саргузаштлари”, Шайхзоданинг “Мирзо Улуғбек”, Пушкиннинг “Шоҳ Салтан ҳақида эртак”, Абдулла Қодирийнинг “Меҳробдан чаён” каби асарлари 10 минг нусхадан чоп этилди.
Шуни алоҳида эътироф этиш керакки, тақдимот давомида илк маротаба нашриёт томонидан Анвар Эргашев ва Юлия Медведовская қаламига мансуб “Бир юз бир” номли асар чоп этилди. Мазкур асарда Иккинчи жаҳон урушида фашистларга асир тушган ўзбек жангчиларининг аянчли тақдири, сабр-бардоши ва матонати ҳақида ҳикоя қилинади.

В рамках проекта “Молодежная библиотека“ изданы книги 12 наименований
В Ташкенте в комплексе “Китоб олами“ (“Мир книги“) состоялась презентация новых книг, изданных в рамках проекта “Молодежная библиотека“.
Проект реализован с целью обеспечения исполнения постановления Президента нашей страны “О комплексных мерах по совершенствованию деятельности Союза молодежи Узбекистана“ от 18 июля 2017 года по инициативе Союза молодежи и при содействии Союза писателей, министерств народного образования, высшего и среднего специального образования. Издательством “Ёшлар нашриёт уйи” под рубрикой “Молодежная библиотека” изданы книги 47 наименований тиражом 10 тысяч экземпляров и бесплатно переданы всем образовательным учреждениям республики.
Ученики получили известные произведения Абдуллы Кадыри, Адыла Якубова, Гафура Гуляма, Пиримкула Кадырова, Айбека, Рабиндраната Тагора, Гёте, Стендаля, Эрнеста Хемингуэя, Антона Чехова, Пауло Коэльо, Нодара Думбадзе, Чингиза Айтматова.
Особое внимание уделено детской литературе. В свет вышли узбекские народные сказки, произведения “Грозный Мешпалван“ Анвара Обиджона, “Конец желтого дива“ Худайберды Тухтабаева, “Маленький принц“ Антуана де Сент-Экзюпери, “Путешествия Гулливера“ Джонатана Свифта. Произведение “Лисон ут-тайр” Алишера Навои издано на английском языке.
В целях поддержки молодых талантов издательством “Ёшлар нашриёт уйи” изданы книги “От нас двоих останется пламя” Насрулло, “Маленькие рассказы“ Мухаммадхона Юсупова, “Песнь дервиша“ Жонтемира, “Анор“ из переводов Шухрата Сатторова на английский язык, а также сборник произведений молодых писателей “Песня ручейков“.
В связи с 28-летием независимости нашей страны и новым учебным годом под рубрикой “Молодежная библиотека“ изданы также произведения мировой и узбекской литературы 12 наименований тиражом 10 тысяч экземпляров, среди них “Дух весны“ Чулпана, “Прощай, детство“ Тахира Малика, “Приключения Незнайки и его друзей“ Н.Носова, “Сад“ Саъди, “Евгений Онегин”, “Сказка о царе Салтане“ А.Пушкина, “Мудрый Сизиф“ Хуршида Дустмухаммада, “Приключения барона Мюнхаузена” Эриха Распе, “Мирзо Улугбек“ Шейхзаде, “Скорпион из алтаря“ Абдуллы Кадыри.
На презентации была представлена впервые изданная издательством книга Анвара Эргашева и Юлии Медведовской “Сто один”. Это история о тяжелой судьбе, терпении и мужестве узбекских бойцов, попавших в плен к фашистам в годы Второй мировой войны.