Ўзбекистон ташқи ишлар вазири “Марказий Осиё-АҚШ” шаклидаги учрашувда иштирок этди
2019 йилнинг 21 август куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов Нур-Султон шаҳрида бўлиб ўтган “Марказий Осиё-АҚШ” шаклининг (“C5+1”) навбатдаги юқори даражали учрашувида иштирок этди.
Ўзбекистон ТИВ раҳбари Қозоғистон Республикаси, Қирғизистон Республикаси, Тожикистон Республикаси, Туркманистон ташқи ишлар вазирлари Бейбут Атамкулов, Чингиз Айдарбеков, Сирожидин Мухриддин, Рашид Мередов ва АҚШ Давлат котиби ўринбосари Дэвид Ҳейл билан биргаликда турли соҳалардаги кўп томонлама ҳамкорлик ҳолати ва ривожланиш истиқболлари, жумладан, иқтисодий шерикликни қўллаб-қувватлаш, минтақавий хавфсизлик муаммоларини ҳал қилиш, Марказий Осиёда ва қўшни Афғонистонда тинчлик ва фаровонликка кўмаклашиш масалалари юзасидан фикр алмашди.
Ўзбекистон делегацияси раҳбарининг нутқида 2015 йил ноябрь ойида Самарқанд шаҳрида Марказий Осиё мамлакатлари ва АҚШ ташқи сиёсат идоралари раҳбарларининг биринчи учрашуви чоғида иш бошлаган “C5+1” шакли ўзини ишончли ва самарали маслаҳат механизми сифатида намойиш этгани таъкидланди.
Биргаликдаги саъй-ҳаракатлар туфайли минтақада мутлақо янги ишонч муҳити яратилди, ўтмишда яқинлашишга тўсқинлик қилган кўплаб муаммоларни ҳал қилишда катта ютуқларга эришилди, савдо, инвестиция, транспорт-коммуникация, маданий-гуманитар алоқалар, чегаралар ва минтақалараро ҳамкорлик ва бошқа соҳалар фаоллашмоқда ва кенгаймоқда.
Вазир қайд этганидек, Марказий Осиёда минтақалараро ҳамкорликни чуқурлаштириш ва кенгайтириш, уни сифат жиҳатдан янги босқичга олиб чиқиш учун кенг имкониятларни шакллантириш жараёни давом этмоқда. Бугунги кунда Марказий Осиё давлатлари алоқаларида кўп асрлик дўстлик, яхши қўшничилик, ўзаро қўллаш ва ҳамкорликнинг янги саҳифаси очилди.
Минтақа мамлакатлари ва АҚШ ташқи сиёсат идоралари раҳбарларининг нутқларида “C5+1” ҳамкорлик платформаси умумий масалаларни биргаликда муҳокама қилиш ва ҳал қилиш форуми сифатида қўллаб-қувватлаш тасдиқланди.
Шу куннинг ўзида “C5+1” учрашуви иштирокчи делегациялари раҳбарлари Қозоғистон Республикаси Президенти Қасим-Жомарт Тоқаев томонидан қабул қилинди.

Министр иностранных дел Узбекистана принял участие во встрече формата «Центральная Азия - США»
21 августа 2019 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов в г.Нур-Султане принял участие в очередной встрече высокого уровня формата «Центральная Азия - США» («С5+1»).
Глава МИД Узбекистана совместно с министрами иностранных дел Республики Казахстан Бейбутом Атамкуловым, Кыргызской Республики Чингизом Айдарбековым, Республики Таджикистан Сироджидином Мухриддином, Туркменистана Рашидом Мередовым и заместителем госсекретаря США Дэвидом Хейлом обменялся мнениями о состоянии и перспективах развития многостороннего взаимодействия в различных сферах, в том числе по вопросам поддержки экономического партнерства, решению проблем региональной безопасности, содействию миру и процветанию в Центральной Азии и соседнем Афганистане.
В выступлении главы узбекской делегации отмечалось, что формат «С5+1», запущенный в ноябре 2015 года в ходе первой встречи глав внешнеполитических ведомств стран Центральной Азии и США в г.Самарканде, зарекомендовал себя как надежный и эффективный консультативный механизм.
Благодаря совместным усилиям создана совершенно новая атмосфера доверия в регионе, достигнут прорыв в решении многих вопросов, которые в прошлом создавали препятствия на пути взаимного сближения, активизируются и расширяются торговые, инвестиционные, транспортно-коммуникационные, культурно-гуманитарные связи, приграничное и межрегиональное сотрудничество и другие.
Как отметил Министр, в Центральной Азии идет процесс формирования широких возможностей для углубления и наращивания межрегионального сотрудничества, его вывода на качественно новый уровень. Перед государствами Центральной Азии сегодня открылась новая страница в многовековой летописи дружбы, добрососедства, взаимной поддержки и сотрудничества.
В выступлениях руководителей внешнеполитических ведомств стран региона и США была подтверждена поддержка платформе взаимодействия «С5+1» в качестве форума для совместного обсуждения и решения общих вопросов.
В этот же день главы делегаций-участников встречи «С5+1» были приняты Президентом Республики Казахстан Касым-Жомартом Токаевым.