Президент «Мўйноқ аква саноат» давлат унитар корхонасини бориб кўрди
Бир пайтлар Мўйноқ балиқчилик саноати билан машҳур бўлган. Президентимиз Шавкат Мирзиёев ўтган йили бу ерга келиб, мавжуд сув ҳавзаларида балиқчиликни қайта тиклаш ва ривожлантириш бўйича тавсиялар берган эди.
«Мўйноқ аква саноат» корхонаси – ана шу ташаббус натижаси. Лойиҳа қиймати 20 миллиард сўмлик мазкур корхона йилига 4 минг тонна балиқни қайта ишлаш қувватига эга бўлади. 200 тонна дудланган балиқ, 780 тонна фарш, 400 тонна филе, 9 миллион дона консерва ишлаб чиқарилади. Қарийб 60 иш ўрни яратилади.
Бугунги кунда корхона биноси қурилиши якунланиб, технологик ускуналар ўрнатилмоқда. Уни шу йил сентябрда ишга тушириш мўлжалланган.
Шу ерда Қорақалпоғистонда балиқчиликни ривожлантириш бўйича қилинаётган ишлар ҳақида маълумот берилди. Бу тармоқда қўшимча 17 лойиҳа ишлаб чиқилган. Улар натижасида балиқ етиштириш ҳажмини 15 минг тоннага, қайта ишлаш даражасини 36 фоизга етказиш режалаштирилган.
Оролнинг қуриган тубига буталар экиш масаласига ҳам эътибор қаратилди. Мутахассислар таъкидлашича, 42 йилда 400 минг гектар майдонда саксовуллар экилган бўлса, 2018-2019 йилда қарийб 500 минг гектарда ҳимоя ўрмонзорлари барпо этилган. Тўпланган тажрибадан келиб чиқиб, яна икки йилда 700 минг гектар ерни яшил ҳудудга айлантириш мумкинлиги таъкидланди.

Президент ознакомился с деятельностью предприятия «Муйнок аква саноат»
Одно время Муйнак славился своей рыбной промышленностью. В ходе прошлогодней поездки в район Президент Шавкат Мирзиёев дал рекомендации по восстановлению и развитию рыбной отрасли на базе существующих водоемов.
Результатом этой инициативы стала организация государственного унитарного предприятия «Муйнок аква саноат», проектная стоимость которого составляет 20 миллиардов сумов. Здесь появится возможность перерабатывать 4 тысячи тонн рыбы в год, выпускать 200 тонн копченой рыбы, 780 тонн фарша, 400 тонн филе, 9 миллионов штук консервов. Будет создано почти 60 рабочих мест.
В настоящее время завершено строительство здания предприятия, идет установка оборудования. Завод намечено ввести в строй в сентябре.
Здесь же представлена информация о проводимой работе по развитию рыбоводства в Каракалпакстане. Для отрасли разработано 17 проектов, результатом реализации которых станет доведение заготовки рыбы до 15 тысяч тонн, уровня ее переработки – до 36 процентов.
Было уделено внимание и озеленению высохшего дна Арала. Если за предыдущие 42 года здесь были созданы саксаульные насаждения площадью 400 тысяч гектаров, то начиная с 2018 года защитными лесонасаждениями покрыто почти 500 тысяч гектаров. Отмечалось, что в ближайшие два года зеленым покровом можно будет охватить еще 700 тысяч гектаров.