Осиё инфратузилмавий инвестициялар банки (ОИИБ) иштирокида давра суҳбати бўлиб ўтди
13 август куни ОИИБ делегациясининг ташрифи доирасида Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги томонидан "Инфратузилмани яхшилаш орқали мамлакатни ривожлантириш йўллари" мавзусида давра суҳбати ташкил этилди.
Вазирликлар, тармоқ идоралари ва оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирокида бўлиб ўтган тадбир қўшма лойиҳаларни амалга оширишда банк билан ҳамкорликни ривожлантириш масалаларига бағишланди.
Давра суҳбати давомида томонлар яқин ҳамкорлик ва Ўзбекистоннинг ҳудудларида стратегик лойиҳаларни амалга ошириш учун банк томонидан молиявий кўмакни жалб қилиш тўғрисида фикр алмашдилар. Шунингдек, Бухоро вилоятида сув таъминоти ва канализация тизимларини такомиллаштириш ҳамда йўлларни қайта тиклаш бўйича ОИИБ билан ҳамкорликда амалга оширилаётган лойиҳалар кенг жамоатчиликка намойиш этилди.
Бундан ташқари, уй-жой қурилиш, транспорт инфратузилмасини ривожлантириш, чекка қишлоқларда аҳолини яшаш шароитларини яхшилаш, темир йўлларни электрлаштириш ва коммунал инфратузилмани яхшилаш соҳасидаги ҳамкорликнинг янги йўналишлари кўриб чиқилди.
Ўзбекистон тижорат банклари билан ҳамкорлик қилиш ва саноат секторидаги лойиҳаларни молиялаштиришнинг альтернатив вариантлари тўғрисида алоҳида тўҳталиб ўтилди.
Давра суҳбати якунида ОИИБ Президенти Ўзбекистонга ташрифи ҳақидаги  таассуротлари билан ўртоқлашди ва янги соҳалар ва йўналишларни қамраб олиш йўли орқали республикада ОИИБ фаолиятини кенгайтириши учун кенг уфқларни белгилаб берди, бу эса Ўзбекистонни Марказий Осиёдаги асосий шерикларидан бирига айлантиради.

Состоялся круглый стол с участием Азиатского банка инфраструктурных инвестиций (АБИИ)
13 августа в рамках визита делегации АБИИ Министерством инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан был организован круглый стол на тему: «Пути развития страны через улучшение инфраструктуры».
Мероприятие, в котором приняли участие представители министерств, отраслевых ведомств и представители СМИ, было посвящено обсуждению развития сотрудничества с банком в сфере реализации совместных проектов.
В ходе круглого стола стороны обменялись видениями о тесном взаимодействии и привлечении финансовой поддержки банка для реализации стратегических проектов в регионах Узбекистана. Также широкой общественности были презентованы реализуемые совместно с АБИИ проекты по совершенствованию систем водоснабжения, канализации и реконструкции автомобильных дорог в Бухарской области.
Помимо этого, были рассмотрены новые направления взаимодействия в сфере жилищного строительства, развития транспортной инфраструктуры, улучшения условий для жизни населения в отдаленных сельских местностях, электрификации железнодорожных дорог и улучшения коммунальной инфраструктуры.
Отдельно затрагивались альтернативные варианты сотрудничества с коммерческими банками Узбекистана и финансирования проектов промышленного сектора.
По итогам круглого стола Президент АБИИ с воодушевлением поделился яркими впечатлениями о текущем визите в Узбекистан и отметил широкие горизонты для расширения деятельности АБИИ в республике путем охвата новых сфер и направлений, что превратит Узбекистан в одного из ключевых партнёров банка в Центральной Азии.