Мактабларни янги ўқув йилига тайёрлаш учун қайси ҳудуд раҳбари энг кўп ёрдам бераётгани тўғрисида жамоатчилик фикри ўрганилмоқда
2019-08-14 | Таълим
Мамлакатимизда 2019-2020 ўқув йили бошланишига саноқли кунлар қолди. Ёзги таътил давомида маҳаллий ҳокимиятлар ёрдамида мактабларни янги ўқув йилига тайёрлаш бўйича қатор ишлар амалга оширилди.
Эслатиб ўтамиз, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 5 сентябрдаги “Халқ таълимини бошқариш тизимини такомиллаштириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги фармонига кўра, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар кенгаши раиси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимларига халқ таълими муассасаларини қўллаб-қувватлаш ва уларнинг инфратузилмасини ривожлантириш масаласида ҳар томонлама кўмаклашиш вазифаси юклатилган, хусусан:
• тегишли ҳудудда умумтаълим муассасаларига ёрдам кўрсатишни ташкил этиш ва мувофиқлаштириш, шу жумладан, ўқитувчилар ва ушбу соҳа ходимларининг мақомини оширишга ёрдам бериш;
• халқ таълими муассасаларига кўмаклашиш масалалари бўйича вазирликлар, идоралар ва бошқа ташкилотларнинг ҳудудий бўлинмалари раҳбарларининг ҳисоботларини белгиланган тартибда эшитиш;
• нодавлат умумий ўрта таълим ташкилотларига бериш учун бўш ер участкалари (ҳар бир ҳудудда йилига 50 лотдан кам бўлмаган) рўйхатини тасдиқлаш ва улардан доимий фойдаланиш ҳуқуқини “E-IJRO AUKSION” ягона электрон савдо майдончасида реализация қилиш;
• халқ таълими муассасаларини қуриш, реконструкция қилиш, капитал ва жорий таъмирлаш, уларга туташ ҳудудларни ободонлаштириш, инфратузилмани (тротуарлар, йўллар ва бошқалар) зарур ҳолатда сақлаш бўйича буюртмачи функциясини амалга ошириш;
• халқ таълими муассасаларини электр энергияси, табиий газ, ичимлик суви, зарур санитария-гигиена шароитлари ва бошқа коммунал хизматлар билан узлуксиз таъминлаш;
• туманлар (шаҳарлар)ни комплекс ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш бўйича сектор раҳбарлари билан биргаликда халқ таълими муассасаларини ўқув йилига ва куз-қиш мавсумига ўз вақтида ва самарали тайёрлаш тадбирларини амалга ошириш;
• умумтаълим муассасаларининг хавфсизлигини таъминлаш, шу жумладан, ҳудудлар атрофини ўраш, ҳуқуқбузарликлар профилактикаси бўйича инспекторларни бириктириш, видеокузатув камералари, ёнғинга қарши сигнализация тизимларини, кириш йўлларида қоидабузарликларни қайд этувчи қурилмаларни ўрнатиш чора-тадбирларини кўриш;
• халқ таълими муассасалари ҳудуди ва кўчмас мулкининг бутунлигини ҳамда дахлсизлигини белгиланган тартибда таъминлаш;
• умумтаълим муассасаларини ривожлантириш учун инвестицияларни ва ҳомийлик ёрдамини жалб қилишга кўмаклашиш;
• халқ таълими муассасаларидаги мавжуд муаммоларни тез ва самарали ҳал қилиш бўйича бошқа чоралар кўрилишини ташкил этиш учун шахсан жавобгарлиги белгиланган.
Ўзбекистон Республикаси Халқ таълими вазирлиги ҳудудий раҳбарларнинг тизимни ривожланишига қўшаётган ҳиссаси ва жойларда амалга оширилаётган ишларга баҳоси ҳақидаги аҳоли фикрини ўрганиш мақсадида, ўзининг расмий Telegram каналида (@uzedu) сўровнома ўтказмоқда.
Вазирлик барчани 1 сентябрь кунига қадар давом этадиган мазкур сўровномада фаол иштирок этишга чорлайди.

Проводится опрос по оценке вклада руководителей регионов в развитие сферы народного образования
До начала нового 2019-2020 учебного года в нашей стране осталось несколько дней. Во время летних каникул при содействии руководителей регионов проделана определенная работа по подготовке школ к новому учебному году.
Напомним, что в соответствии с указом Президента Республики Узбекистана “О дополнительных мерах по совершенствованию системы управления народным образованием” от 5 сентября 2018 года, председатель Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимы областей и г. Ташкента несут персональную ответственность за всестороннее содействие учреждениям народного образования в части поддержки и развития их инфраструктуры, включая:
•  организацию и координацию всемерной помощи общеобразовательным учреждениям на соответствующей территории, в том числе оказание содействия в улучшении и повышении статуса учителей и работников данной сферы;
•  заслушивание в установленном порядке отчетов руководителей территориальных подразделений министерств, ведомств и иных организаций по вопросам содействия учреждениям народного образования;
•  утверждение перечня и реализация на единой электронной торговой площадке «E-IJRO AUKSION» права постоянного пользования свободными земельными участками (не менее 50 лотов в год в каждом регионе) для предоставления негосударственным общеобразовательным организациям;
•  осуществление функций заказчика по строительству, реконструкции, капитальному и текущему ремонту учреждений народного образования, благоустройству прилегающих к ним территорий, поддержание в надлежащем состоянии инфраструктуры (тротуары, дороги и другие);
•  обеспечение бесперебойного снабжения учреждений народного образования электрической энергией, природным газом, питьевой водой, необходимыми санитарно-гигиеническими условиями и другими коммунальными услугами;
•  реализацию совместно с руководителями секторов по комплексному социально-экономическому развитию районов (городов) мероприятий по своевременной и эффективной подготовке учреждений системы народного образования к учебному году и осенне-зимнему периоду;
•  принятие мер по обеспечению безопасности общеобразовательных учреждений, в том числе по ограждению территорий, закреплению инспекторов по профилактике правонарушений, установке камер видеонаблюдения, систем противопожарной сигнализации, устройств, фиксирующих нарушения на подъездных дорогах;
•  обеспечение в установленном порядке целостности и неприкосновенности территории и недвижимого имущества учреждений народного образования;
•  содействие в привлечении инвестиций и спонсорской помощи для развития общеобразовательных учреждений;
•  организацию принятия других мер по оперативному и эффективному решению имеющихся проблем в учреждениях народного образования.
Министерство народного образования Республики Узбекистан на своем Telegram канале (@uzedu) проводит опрос среди населения по оценке вклада руководителей регионов в развитие сферы народного образования и качества проделанных работ на местах.
Министерство призывает всех активно принять участие в данном опросе, который будет проводиться до 1 сентября.