2019 йилнинг 14 август куни Ўзбекистон Республикаси Президентининг Афғонистон бўйича Махсус вакили Исматулла Иргашев Хитой Халқ Республикаси Фавқулодда ва Мухтор Элчиси Цзянь Янь билан учрашди.
Учрашув чоғида афғонлараро тинчлик жараёнини илгари суриш билан боғлиқ вазиятнинг ривожланиши, Афғонистон ҳудудида йирик инфратузилма лойиҳаларини амалга ошириш истиқболлари ҳамда афғон кадрларини тайёрлашга ёрдам кўрсатиш борасидаги Ўзбекистон-Хитой ҳамкорлигининг ҳолати тўғрисида фикр алмашилди.
Хитой дипломатик ваколатхонаси раҳбари Термиз шаҳридаги афғон фуқароларини ўқитиш таълим маркази негизида Афғонистон Ислом Республикаси қишлоқ хўжалиги мутахассисларини тайёрлаш бўйича Ўзбекистон-Хитой-Афғонистон уч томонлама ҳамкорлигини йўлга қўйишдаги Тошкентнинг саъй-ҳаракатлари учун миннатдорчилик билдирди.
Мазкур соҳадаги ҳамкорлик доирасини кенгайтиришга томонларнинг тайёрлиги билдирилди.
Афғонистон йўналишидаги Ўзбекистон - Хитой ҳамкорлигининг конструктив аҳамиятига эътибор қаратилган ҳолда мазкур мамлакат бўйича икки давлат махсус вакиллари ўртасида фикр алмашишни мунтазам давом эттиришга келишиб олинди.

Meeting with the Ambassador of China
On August 14, 2019, the Special Representative of the President of the Republic of Uzbekistan for Afghanistan, Ismatulla Irgashev, met with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the People’s Republic of China, Jiang Yan.
According to the Ministry of Foreign Affairs of Uzbekistan, at the meeting, views were exchanged on development of the situation related to the promotion of inter-Afghan peace process, prospects for implementation of large infrastructure projects in Afghanistan, as well as the state of Uzbekistan – China cooperation for assisting in training Afghan personnel.
The head of the diplomatic mission of the PRC expressed gratitude for Tashkent's efforts on launching triangular cooperation between Uzbekistan, China and Afghanistan for training agricultural specialists of the IRA at the Educational Center for Training Afghan Citizens in Termez.
Mutual readiness was expressed to expand the scope of cooperation in this area.
Emphasizing the constructive nature of Uzbekistan – China cooperation in the Afghan direction, the parties agreed to continue a regular exchange of views between the special representatives of the two countries on Afghanistan.