Ўзбекистонда Мультииндикатор кластер кузатувини ўтказиш масалалари муҳокама қилинди
Ўзбекистон Республикаси Давлат статистика қўмитаси раиси Баҳодир Бегалов UNICEFнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси раҳбари Саша Грауманн билан Мультииндикатор кластер кузатувини ўтказиш масалаларини муҳокама қилиш юзасидан учрашув ўтказди.
Ўзбекистон Республикаси Давлат статистика қўмитаси 2020 йилда Мультииндикатор кластер кузатувини (Multiple Indicator Cluster Survey - MICS) ўтказади. Ушбу сўровни ўтказиш бўйича UNICEF Ўзбекистон Республикаси ҳукумати билан ҳамкорлик қилади. MICS мамлакатда охирги марта 2006 йилда ўтказилган.
Мультииндикатор кластер кузатуви (MICS) - бу 1995 йилда UNICEF томонидан ишлаб чиқилган, халқаро миқёсда тан олинган, уй хўжаликларини ўрганадиган тадқиқот ҳисобланади. Бу дунёдаги болалар ва аёллар тўғрисидаги энг катта статистик маълумот манбаларидан биридир.
Сўнгги йигирма йил ичида MICS 100 дан ортиқ мамлакатларда ўтказилиб, бунинг натижасида болалар ва аёллар фаровонлигининг асосий кўрсаткичлари бўйича маълумотлар тўпланди ва уларнинг ҳаётини яхшилашга қаратилган сиёсатни шакллантиришга ёрдам берди.
Бу Ўзбекистон Республикаси ҳукуматининг миллий маълумотлар сифатини яхшилаш ва халқаро миқёсда таққослаб бўладиган маълумотларни тўплаш бўйича олган мажбуриятларига мувофиқ келади. MICS мамлакатнинг Барқарор Тараққиёт Мақсадларига эришишга йўналтирилган саъй-ҳаракатларида ёрдам беради.
Кузатув соғлиқни сақлаш, овқатланиш, таълим ҳамда болалар ва аёллар фаровонлигига таъсир кўрсатадиган бошқа муҳим устуворликлар билан боғлиқ масалаларга ўз эътиборини қаратади.

Implementation of Multiple Indicator Cluster Survey in Uzbekistan has been discussed
Bakhodir Begalov, Chairperson of State Committee of the Republic of Uzbekistan on Statistics, meets with Sascha Graumann, Representative of UNICEF Uzbekistan, to implement Multiple Indicator Cluster Survey.
State Committee of the Republic of Uzbekistan on Statistics will be conducting Multiple Indicator Cluster Survey or MICS in 2020. UNICEF will collaborate with the Government of Uzbekistan in conducting this survey. MICS was last done in the country in 2006.
Multiple Indicator Cluster Survey or MICS is an internationally accepted household survey developed by UNICEF since 1995. It is one of the world's largest sources of statistical information on children and women.
Over two decades, MICS has been carried out in more than 100 countries, generating data on key indicators on the well-being of children and women, and helping shape policies for the improvement of their lives.
This is in line with the commitment of the Government of Uzbekistan to improve the quality of national data and to generate internationally comparable data. MICS will help the country in its efforts to meet the Sustainable Development Goals.
The survey will focus on issues related to health, nutrition, education and other key priorities that affect the wellbeing of children and women.