Ўзбекистонда Мультииндикатор кластер кузатувини ўтказиш масалалари муҳокама қилинди
Ўзбекистон Республикаси Давлат статистика қўмитаси раиси Баҳодир Бегалов UNICEFнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси раҳбари Саша Грауманн билан Мультииндикатор кластер кузатувини ўтказиш масалаларини муҳокама қилиш юзасидан учрашув ўтказди.
Ўзбекистон Республикаси Давлат статистика қўмитаси 2020 йилда Мультииндикатор кластер кузатувини (Multiple Indicator Cluster Survey - MICS) ўтказади. Ушбу сўровни ўтказиш бўйича UNICEF Ўзбекистон Республикаси ҳукумати билан ҳамкорлик қилади. MICS мамлакатда охирги марта 2006 йилда ўтказилган.
Мультииндикатор кластер кузатуви (MICS) - бу 1995 йилда UNICEF томонидан ишлаб чиқилган, халқаро миқёсда тан олинган, уй хўжаликларини ўрганадиган тадқиқот ҳисобланади. Бу дунёдаги болалар ва аёллар тўғрисидаги энг катта статистик маълумот манбаларидан биридир.
Сўнгги йигирма йил ичида MICS 100 дан ортиқ мамлакатларда ўтказилиб, бунинг натижасида болалар ва аёллар фаровонлигининг асосий кўрсаткичлари бўйича маълумотлар тўпланди ва уларнинг ҳаётини яхшилашга қаратилган сиёсатни шакллантиришга ёрдам берди.
Бу Ўзбекистон Республикаси ҳукуматининг миллий маълумотлар сифатини яхшилаш ва халқаро миқёсда таққослаб бўладиган маълумотларни тўплаш бўйича олган мажбуриятларига мувофиқ келади. MICS мамлакатнинг Барқарор Тараққиёт Мақсадларига эришишга йўналтирилган саъй-ҳаракатларида ёрдам беради.
Кузатув соғлиқни сақлаш, овқатланиш, таълим ҳамда болалар ва аёллар фаровонлигига таъсир кўрсатадиган бошқа муҳим устуворликлар билан боғлиқ масалаларга ўз эътиборини қаратади.

Обсуждены вопросы проведения Кластерного обследования по многим показателям в Узбекистане
Председатель Государственного комитета Республики Узбекистан по статистике Баходир Бегалов встретился с Сашей Грауманн, Главой Представительства ЮНИСЕФ в Узбекистане, для обсуждения вопросов  проведения  Кластерного обследования по многим показателям в Узбекистане.
В 2020 году Государственный комитет Республики Узбекистан по статистике будет проводить Кластерное обследование по многим показателям (Multiple Indicator Cluster Survey - MICS). ЮНИСЕФ будет сотрудничать с Правительством Узбекистана в проведении данного обследования. Последний раз MICS было проведено в стране в 2006 году.
MICS –  это международная программа обследования домохозяйств, разработанная ЮНИСЕФ в 1995 году. Данное обследование является  одним из крупнейших источников статистической информации о детях и женщинах в мире.
За последние два десятилетия обследование MICS состоялось в более чем 100 странах, предоставив данны по ключевым показателям благополучия детей и женщин, тем самым помогая формировать политику  в целях улучшения их жизни.
Это соответствует обязательствам Правительства Республики Узбекистан по сбору данных, сопоставимых на международном уровне, и улучшению  их качества. Обследование  призвано помочь Узбекистану в достижении Целей устойчивого развития до 2030 года.
Обследование будет сосредоточено на вопросах, связанных со здоровьем, питанием, образованием и другими ключевыми сферами,  влияющими на благополучие детей и женщин.