Мутахассислар ОАВ нинг замонавий электр энергияси ҳисоблагичлари тўғрисидаги саволларига жавоб берди
2019-08-10 | Жамият
Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлигида ОАВ вакиллари, блогерлар ва фаоллар билан электр энергия ҳисобини юритиш бўйича “ақлли” ускуналарни ўрнатиш борасида юзага келган саволларга бағишланган учрашув бўлиб ўтди.
Учрашувда Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирининг ўринбосари Шерзод Хўжаев, «Ўзстандарт» агентлиги, РЭТ, “Elektron Xisoblagich” ҚК ҳисоблагичларни ишлаб чиқарувчи компания вакиллари иштирок этди.
Саволларнинг аксарияти аҳолининг электр энергияси ҳисобини юритиш бўйича янги ускуналарнинг ўрнатилиши ва иши бўйича шикоятларига бағишланди.
Ҳисоблагичлар ўрнатувчиларнинг ўз ишини яхши билмаслиги ҳақидаги саволларига жавоб берар экан, Энергетика вазирининг ўринбосари Шерзод Хўжаев сентябрь ойининг ўрталарида ягона қисқа рақам, уяли алоқа операторларига ўхшаш call-марказ ишга туширилишини қайд этди. Унда аҳолининг барча мурожаатлари қайд қилинади ва тезкор жавоблар қайтарилади.
Янги ҳисоблагичлар электр энергия истеъмолини бир неча баравар ошириб кўрсатиши ҳақидаги норозиликлар хусусида қуйидагилар маълум қилинди.
Эски ҳисоблагич ускуналарида, айниқса, механик турларида, аввалдан таъсирчанлик чегараси замонавий ҳисоблагичларникига қараганда анча юқори. Улар 30 йил ва ундан ортиқ ишлаганлигини эътиборга оладиган бўлсак, электр истеъмоли ҳисобини юритишда анча камомадга йўл қўяди. Янги ҳисоблагичлар эса ундан ўтаётган бутун энергия ҳажмини қайд этади. Ўтган асрга оид ҳисоблагичлар эса буни қайд қила олмаган.
- Ҳисоблагичларни яратишда электрэнергиядан ноқонуний фойдаланишни аниқлаш бўйича интеллектуал тизим қўлланилган. Агарда истеъмолчида аввал ҳисобга олинмаган уланишлар мавжуд бўлса, ҳисоблагич буни қайд этади. Бу борада иккита йўл бор эди. Ҳисоблагични ноқонуний уланишлар аниқланган ҳолда ўчиришни ёки ушбу муаммони қайд этган ҳолда ишни давом эттиришни дастурлаш мумкин эди. Биз иккинчи йўлни танладик, - деб изоҳлади Хўжаев.
Шунингдек, у янги ҳисоблагичлар битта рақамни кўрсатгани ҳолда смс-хабарда бошқа рақам кўрсатилиши ҳақидаги кенг тарқалган шикоятга ҳам изоҳ берди.
-Тан олиш керакки, 2012 йилда фойдаланишга топширилган мавжуд билинг тизими эскириб қолди. Олдимизда кенг кўламли вазифа – янги биллинг тизимини ишга тушириш вазифаси турибди ва биз ҳозир ушбу йўналишда иш олиб боряпмиз. Янги тизим маълумотларни ҳисоблагичлар билан синхрон тарзда, узилишларсиз акс эттиради, -деб изоҳлади Хўжаев.
У яна шуни қўшимча қилдики, мутахассислар ижтимоий тармоқлардаги шикоятларни танлаш йўли билан текшириб кўрди. Тушунтириш ишлари олиб борилиб, ҳисоблагичлар синчковлик билан текширилгач, барча шикоятлар бекор бўлди. Аммо истеъмолчиларнинг бу ҳақдаги ҳикояларини ижтимоий тармоқларга жойлаштиришга бўлган уринишлар пайтида бундай хабарлар блокка туширилди.
Энергетика вазирлиги ва бошқа турдош вазирликлар журналистлар, блогерлар ва фаоллар билан биргаликда аҳолининг барча шикоятларини истеъмолчилар хонадонига бориб текшириш, буни видеога олиш ҳамда журналистик тадқиқот жанридаги материал тайёрлашга кўмаклашиш истагини билдирди.

Специалисты ответили на вопросы СМИ о современных приборах учета электроэнергии
В Министерстве энергетики Узбекистана состоялась встреча со СМИ, блогерами и активистами по разъяснению возникших вопросов об установке современных «умных» приборов учета электроэнергии.
Во встрече приняли участие заместитель министра энергетики Узбекистана Шерзод Ходжаев, представители агентства «Узстандарт», РЭС, компании-производителя счетчиков СП ElektronXisoblagich.
Большая часть вопросов была посвящена жалобам населения об установке и работе новых приборов учета электрической энергии.
Отвечая на претензию о неграмотной работе установщиков счетчиков, заместитель министра энергетики Узбекистана Шерзод Ходжаев отметил, что к середине сентября, должен быть запущен единый короткий номер, call-центр по аналогии с сотовыми операторами. Он будет фиксировать все обращения населения и оперативно реагировать на них.
Говоря о недовольствах касательно утверждений о том, что новые счетчики завышают потребление электроэнергии в несколько раз, было подчеркнуто следующее.
У старых приборов учета, особенно механических, индукционных, изначально порог чувствительности более высокий, чем у современных. А учитывая, что они проработали 30 и более лет, они сильно недоучитывают потребление электричества. Новый прибор фиксирует весь объем электроэнергии, который через него проходит. Приборы учета прошлого поколения этого не фиксировали.
«При создании счетчиков применена интеллектуальная система распознавания несанкционированного потребления электроэнергии. Если у потребителей раньше были неучтенные подключения, прибор учета будет это фиксировать. Было два пути. Запрограммировать счетчик отключаться при обнаружении несанкционированных подключений или фиксировать эту проблему и продолжать работать. Мы выбрали второй вариант», - разъяснил Ходжаев.
Он также прокомментировал распространенную жалобу о том, что новые счетчики показывают одну цифру, а смс-информирование – другую.
«Нужно признать, что существующая билинговаясистема, запущенная в эксплуатацию в 2012 году, себя исчерпала. Мы поставили масштабную задачу – запустить новую биллинговую систему, и сейчас активно работаем над этим. Новая система будет отражать данные синхронно со счетчиком без задержек», - пояснил Ходжаев.
Он добавил, что специалисты выборочно проверили поступившие жалобы в социальных сетях. После разъяснительной работы и тщательной проверки счетчиков претензии потребителей были сняты. Однако при попытке разместить в социальных сетях рассказ об этом, сообщения потребителей блокировались.
Министерство энергетики и другие смежные ведомства выразили готовность вместе с блогерами, журналистами и активистами проверить все жалобы населения с выездом к потребителям, снять это на видео и поспособствовать подготовке материала в жанре журналистского расследования.