Олий таълимда "Коррупциясиз соҳа" лойиҳаси амалга оширилади
Ўзбекистон давлат жаҳон тиллари университетида “Таълим муассасаларида коррупциянинг олдини олиш ва унга қарши курашнинг маънавий-маърифий асослари” мавзусида давра суҳбати ўтказилди.
Тадбирда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенатининг Суд-ҳуқуқ масалалари ва коррупцияга қарши курашиш қўмитаси раиси Ботир Матмуратов, Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси коррупцияга қарши курашиш бошқарма прокурори Сардор Маманов, Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлигининг Маънавий-ахлоқий тарбия бошқармаси бошлиғи Отабек Базаров, шунингдек, ЎзДЖТУ профессор ўқитувчилари ва раҳбар-ходимлари иштирок этди.
Тадбирни Ўзбекистон давлат жаҳон тиллари университети ректори Ғ. Рахимов очиб берди.
Шундан сўнг Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Сенати Суд-ҳуқуқ масалалари ва коррупцияга қарши курашиш қўмитаси раиси Б. Матмуратов сўзга чиқиб, 2019-2020 йилларда коррупцияга қарши курашиш давлат дастури, Коррупцияга қарши курашиш бўйича республика идоралараро комиссиясининг янги таркиби, 2019 йил 1 августдан бошлаб эксперимент тариқасида жамоатчилик ва етакчи экспертларни, шу жумладан, хорижий экспертларни жалб этган ҳолда дастлабки босқичда капитал қурилиш ва олий таълим соҳаларида “Коррупциясиз соҳа” лойиҳаси амалга оширилиши каби масалалар хусусида маълумот берди.
У олий таълим соҳасидаги энг катта доимий муаммоларни санар экан, улар қаторида аввало ўқитувчиларнинг билими етарли эмаслиги, талаба-ёшлар орасидаги одоб-ахлоқ қоидалари, шунингдек, коррупция туришини алоҳида таъкидлади.
Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси коррупцияга қарши курашиш бошқарма прокурори Сардор Маманов ҳам сўнгги йилларда олий таълим соҳасида коррупцияга қарши курашиш йўлида қатор ишлар қилнганлиги, шу билан бирга бу борада салмоқли ишлар қилиш вазифаси бугунги куннинг ҳар бир фуқаросига тааллуқли эканлигини таъкидлади ва бир қатор мисоллар келтириб ўтди.
Тадбир якунида ЎзДЖТУ Ўзбекистон тарихи кафедраси мудири Нилуфар Джураева сўзга чиқиб, университетдаги бу борада қилинаётган ислоҳотларни санаб ўтди ва бу каби тадбирларнинг аҳамияти катта эканлигини таъкидлади.

В УЗГУМЯ состоялся круглый стол по борьбе с коррупцией
В Узбекском государственном университете мировых языков состоялась беседа “за круглым столом” на тему “Основы духовности и просвещения в целях предотвращения и борьбы с коррупцией в учебных заведениях”.
В мероприятии приняли участие председатель Комитета Сената Олий Мажлиса по судебно-правовым вопросам и борьбе с коррупцией Ботир Матмуратов, прокурор Управления по борьбе с коррупцией Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан Сардор Маманов, начальник управления духовно-нравственного воспитания Министерства высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан Отабек Бозоров, а также профессорско-преподавательский состав УзГУМЯ.
Мероприятие открыл ректор Узбекского государственного университета мировых языков Г.Рахимов.
Председатель Комитета Сената Олий Мажлиса по судебно-правовым вопросам и борьбе с коррупцией Матмуратов сообщил, что в Государственной программе по борьбе с коррупцией на 2019-2020 годы новый состав Республиканской межведомственной комиссии по коррупции будет запущен на первом этапе проекта с 1 августа 2019 года с привлечением общественных и ведущих экспертов, в том числе иностранных экспертов на реализацию проекта “Сфера без коррупции” капитального строительства и высшего образования. Он процитировал самые большие постоянные проблемы в высшем образовании, отметив, что в первую очередь стоят недостаточно образованные учителя, правила поведения этики среди студентов и коррупция.
Представитель Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан Сардор Маманов также отметил, что коррупция в сфере высшего образования в последние годы возросла и что сегодня борьба против коррупции касается каждого гражданина и привел различные примеры.
В завершении мероприятия Нилуфар Джураева, заведующая кафедрой истории Узбекистана УзГУМЯ, процитировала текущие усилия в университете по реформе и отметила важность подобных мероприятий.