Ўзбекистон-Афғонистон давлатлараро шартномалари кучга кирди
2019 йил 7 август куни Ўзбекистон Республикаси ва Афғонистон Ислом Республикаси ўртасида 2016 йил 17 октабрдаги Экстрадиция тўғрисидаги битим ва 2017 йил 5 декабрдаги Фуқаролик, оилавий ва жиноий ишлар бўйича ўзаро ҳуқуқий ёрдам тўғрисидаги шартнома кучга кирди.
Экстрадиция тўғрисидаги битим жиноятни содир этишда гумонланаётган ёки айбланаётган шахсларни экстрадиция қилиш шартлари, ушбу шахсларни экстрадиция қилиш тўғрисида сўровни ўз ичига олган ҳужжатларга талаблар, экстрадиция тўғрисида расмий сўров юборилгунга қадар вақтинча қамоқда сақлаш шартлари ва муддатларини тартибга солади.
Ушбу ҳужжат жиноятчиликка қарши кураш соҳасида самарали ҳамкорлик қилиш учун ҳуқуқий асос бўлади ва жазонинг муқаррарлиги тамойилини таъминлашга кўмаклашади.
Фуқаролик, оилавий ва жиноий ишлар бўйича ўзаро ҳуқуқий ёрдам тўғрисидаги шартнома бандларига мувофиқ бир мамлакат ҳудудида яшайдиган фуқаролар ва фуқаролиги бўлмаган шахслар иккинчи мамлакат ҳудудида ўзларининг шахсий ва мулк ҳуқуқларига нисбатан ўша мамлакат фуқаролари билан бир хил ҳуқуқий ҳимоядан фойдаланадилар.
Ҳужжат фуқаролик, оилавий ва жиноий ишларда ҳуқуқий ёрдам кўрсатиш, ишларнинг судга тегишлилиги масалалари ҳамда ҳужжатлар, далиллар талаб қилиш учун сўров юбориш ва суд жараёнларини ўтказиш, суд қарорларини тан олиш ва ижро этиш тартибини белгилайди.
Шартнома фуқароларнинг ҳуқуқ ва қонуний манфаатларини ишончли ҳимоя қилишни таъминлаш мақсадида фуқаролик ва оила ишлари бўйича ҳуқуқий ҳамкорликни янада ривожлантириш ҳамда жиноятчиликни олдини олиш, тергов ва суд қилиш масалаларида икки мамлакат ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари алоқаларини такомиллаштиришга хизмат қилади.

Узбекско-афганские межгосударственные договоры вступили в силу
7 августа 2019 года вступили в силу Соглашение об экстрадиции от 17 октября 2016 года и Договор о правовой помощи по гражданским, семейным и уголовным делам от 5 декабря 2017 года, заключенные между Республикой Узбекистан и Исламской Республикой Афганистан.
Соглашением об экстрадиции регламентируются условия экстрадиции лиц, подозреваемых или обвиняемых в совершении преступления, требования к документам, содержащим ходатайство об экстрадиции указанных лиц, условия и сроки временного ареста до направления официального ходатайства об экстрадиции.
Документ служит правовой основой для эффективного взаимодействия в сфере противодействия преступности, а также способствует обеспечению принципа неотвратимости наказания.
Согласно положениям Договора о правовой помощи по гражданским, семейным и уголовным делам, граждане и лица без гражданства, постоянно проживающие на территории одного государства, пользуются на территории другого государства в отношении своих личных и имущественных прав такой же правовой защитой, как и собственные граждане данного государства.
Документом регламентируются вопросы оказания правовой помощи по гражданским, семейным и уголовным делам, подсудности дел, а также порядок направления запросов для истребования документов, доказательств и проведения судебных процессов, признания и приведения в исполнение судебных решений.
Договор послужит дальнейшему развитию правового сотрудничества по гражданским и семейным делам в целях обеспечения надежной защиты прав и законных интересов граждан, а также совершенствованию взаимодействия правоохранительных органов двух стран в вопросах предотвращения, расследования и судебного преследования преступности.