Мактабгача таълим вазирлиги мактабгача таълим тизимида раҳбарлик лавозимларига биринчи очиқ танлов ҳақида эълон қилди
2019-08-06 | Жамият
2019 йилнинг 5 август куни мактабгача таълим тизими бўлимлари раҳбарлик лавозимларига биринчи очиқ танлов доирасида талабномаларни қабул қилиш бошланди. Танловнинг оммабоплиги ва шаффофлиги малакали ва ғайратли мутахассисларни жалб этиш имконини бериши кутилмоқда. Талабномани зарур ваколатларга эга ҳар қандай киши тақдим этиши мумкин.
2019 йил 5 август, Тошкент шаҳри — Шаҳар ва туман мактабгача таълим бўлимлари бўш раҳбарлик лавозимларига танловнинг биринчи босқичи 2019 йилнинг 5 августидан 4 сентябрига қадар бўлиб ўтади. Танловнинг мақсади самарадор жамоа ташкил этиш ва мураккаб шароитларда қарор қабул қилиш кўникмаларига эга бошқарув кадрларини жалб этишдан иборат.
“Мактабгача таълим тизимида кадрлар масаласи ғоят долзарблигича қолмоқда. Биз мунтазам равишда ҳудудларга ташриф буюрамиз, ишлар ҳолатини таҳлил этамиз, айрим мактабгача таълим ташкилотларининг қониқарсиз ҳолати сабабларини ўрганамиз ҳамда масъулиятсиз ва инсофсиз раҳбарлар билан тузилган меҳнат шартномаларни бекор қиламиз. Буларнинг барчасини Тошкент шаҳридан туриб кузатиб бориш мумкин эмас. Мактабгача таълим ташкилотларида таълим-тарбия жараёнини йўлга қўйиш, санитария-маиший шароитларни яхшилаш ҳамда ўғрилик ва қоидабузарликларнинг олдини олиш учун шаҳар ва туман раҳбарлигида ваколатли, инсофли ва тегишли натижага эга бўлишни ўзига мақсад қилиб олган инсон бўлиши керак”, — дейди Мактабгача таълим вазирлиги кадрларни бошқариш бўлими бошлиғи Абдуқаҳҳор Юсупов.
Олий маълумот ва бошқарув тажрибасига эга бўлиш, ўзбек ва рус тилларини билиш, компьютер саводхонлиги, шунингдек ҳалоллик, инсофлилик, принципиаллик ва қонунга итоаткорлик номзодларга қўйилган талаблар жумласидандир. Аввалги иш жойларидан салбий сабабларга кўра ишдан бўшатилган номзодлар кўриб чиқилмайди.
“Очиқ ва шаффоф танлов кадрлар етишмаслиги масаласини ҳал этишда таъсирли чора бўлади. Энди вакант лавозимни зарур ваколатларга эга ҳар қандай киши эгаллаши мумкин. Бу танқидий фикрлай оладиган, таҳлилий қобилият ва менежерлик кўникмаларига эга инсонларга йўл очиб беради”, — дейди Мактабгача таълим вазирлиги кадрларни бошқариш бўлими бошлиғи Абдуқаҳҳор Юсупов.
Талабномалар Мактабгача таълим вазирлиги электрон почтаси (devon@mdo.uz, mdo@exat.uz) ва девонхонаси орқали 2019 йилнинг 4 сентябрига қадар (4 сентябрь ҳам киради) қабул қилинади. Бўш иш ўринлари, қўйиладиган талаблар, лавозим мажбуриятлари ва зарур ҳужжатлар рўйхати билан батафсил mdo.uz сайти ва 712393376 телефон рақами орқали танишиб чиқиш мумкин.
Ўзбекистон Республикаси Мактабгача таълим вазирлиги вакант (бўш) бўлган вилоят мактабгача таълим бошқарма бошлиғи ўринбосари, туман (шаҳар) мактабгача таълим бўлими мудири лавозимига танлов эълон қилади.
Талаблар:
·        Олий маълумотга эга бўлган (мактабгача таълим, педагогика, дефектология, психология йуналишлари буйича дипломларига ва мактабгача таълим бўйича қайта тайёрловдан ўтганлиги тўғрисидаги сертификатга эга бўлган номзодлар маъқулланилади);
·        5 йилдан кам бўлмаган  бошқарувлик тажрибаси;
·        Ўзбек ва рус тилларини билиши, инглиз тилини билиши маъқулланилади;
·        Оғзаки ва ёзма нутқининг саводхонлик маҳорати;
·        Word, Excel, PowerPoint дастурларини тажрибали амалиётчи даражасида ўзлаштириш қобилияти;
·        Ташкилотчилик қобилияти;
·        Юқори маъсулиятни ҳис этувчи, тўғри сўзлик, тартибли, қонунга итоаткор, интизом ва қатъиятлик талабларига жавоб берадиган;
·        Самарали жамоаларни шакллантириш қобилияти;
·        Муаммоли вазиятларда тезлик билан ҳаракат қилиши ҳамда тезкор ва оптимал қарор қабул қилиш қобилияти;
·        Ўз фикрини аниқ ва равон баён эта оладиган, тақдимотлар ўтказиш кўникмаларига эга бўлган;
·        Танқидий фикрлайдиган ва таҳлил қилиш қобилиятига эга бўлган;
·          Ўз устида ишлайдиган, тезкор, комилликка интиладиган.
Олдинги иш жойидан негатив фикрларга эга бўлган ва салбий асосларга кўра ишдан бўшатилган номзодларнинг ҳужжатлари кўриб чиқилмайди.
Асосий вазифалари:
·                   Вазирликка юклатилган вазифа ва функцияларни самарали бажарилишини таъминлаш учун ишларни мувофиқлаштириш;
·                   Давлат мактабгача таълим ташкилотлари фаолиятини ташкил этишда  ижтимоий-иқтисодий комплекс ривожлантириш секторларининг  ўзаро ҳамкорлигини таъминлаш;
·                   Давлат мактабгача таълим ташкилотларида ўқув-методик фаолиятни мувофиқлаштириш ва ахборот-коммуникацион технологияларни жорий этиш;
·                   Ихтисослаштирилган мактабгача таълим ташкилотларида реабилитация ва маънавий-ахлоқий тарбияни олиб бориш;
·                   нодавлат мактабгача таълим ташкилотларини қўллаб-қуватлаш хамда мактабгача таълим ташкилотларида болаларни мактабга тайёрлашнинг муқобил турларини ривожлантириш;
·                   Идоравий ташкилотлар томонидан Ўзбекистон Республикасининг қонун, қарорлари ва Ўзбекистон Республикаси Президентининг қарор, фармонлари, вазирликнинг буйруқларини тизимли бажарилишини назорат қилиш;
·                   Мактабгача таълим ташкилотлари фаолиятини бошқариш, мувофиқлаштириш ва назорат қилиш;
·                   Нодавлат мактабгача таълим муассасалари билан хамкорликни мувофиқлаштириш;
·                   туман (шаҳар) бюджетидан молиялаштириладиган мактабгача таълим ташкилотларини молиялаштирилишини, бухгалтерия ҳисоботи ва ҳисобини ташкил этиш.
·                   Туман (шаҳар) мактабгача таълим бўлими ва уларнинг раҳбарларининг ташкилий ва ахборот-таҳлил таъминотини  таъминлаш;
·                   Давлат мактабгача таълим ташкилотларида соғлом овқатлантиришни ташкил этиш;
·                   Мактабгача таълим ташкилотларида давлат талабларининг бажарилишини мониторингини олиб бориш;
·                   Давлат мактабгача таълим ташкилотларининг моддий-техник таъминоти;
·                   Давлат мактабгача таълим ташкилотлари бино ва иншоатларидан фойдаланиш ишларини мувофиқлаштириш ва мониторингини олиб бориш;
·                   Жисмоний ва юридик шахслар мурожаатлари билан  ишларни ташкил этиш;
·                   Мактабгача таълим бўлимлари компетенциясига кирадиган ташкилий, кадрлар, молиявий, ишлаб чикариш ва хўжалик масалалари бўйича қарор қабул қилиш.

МДО объявило первый открытый конкурс на руководящие позиции в системе дошкольного образования
5 августа 2019 года начинается прием заявок в рамках первого открытого конкурса на должности руководителей отделов дошкольного образования. Ожидается, что доступность и прозрачность отбора позволит привлечь квалифицированных и мотивированных специалистов. Подать заявку может любой человек, обладающий необходимыми компетенциями.
5 августа 2019 г., Ташкент — Первый тур конкурса на вакантные руководящие позиции городских и районных отделов дошкольного образования пройдет с 5 августа по 4 сентября 2019 года. Целью конкурса является привлечение управленческих кадров с навыками построения эффективных команд и принятия решений в сложной обстановке.
«Вопрос кадров в системе дошкольного образования строит крайне остро. Мы регулярно ездим по регионам, анализируем положение дел, изучаем причины неудовлетворительного состояния некоторых ДОО и расторгаем трудовые договора с халатными, нечистоплотными руководителями. Уследить за всем из Ташкента невозможно. Для того, чтобы наладить в дошкольных организациях образовательно-воспитательный процесс, улучшить санитарно-бытовые условия и пресечь хищения и нарушения, во главе города и района должен стоять компетентный, честный, нацеленный на результат человек», — сказал начальник управления кадров Министерства дошкольного образования Абдукаххор Юсупов.
В число требований к кандидатам входят наличие высшего образования и управленческого опыта, знание узбекского и русского языков, компьютерная грамотность, а также честность, порядочность, принципиальность и законопослушность. Кандидаты, уволенные с предыдущих мест работы по отрицательным причинам, не рассматриваются.
«Открытый и прозрачный отбор станет действенной мерой в решении проблемы кадрового голода. Теперь занять вакантную должность сможет любой человек, обладающий необходимыми компетенциями. Это откроет путь людям с критическим мышлением, аналитическими способностями и менеджерскими навыками», — сказал начальник управления кадров Министерства дошкольного образования Абдукаххор Юсупов.
Заявки принимаются по электронной почте (devon@mdo.uz, mdo@exat.uz) и через канцелярию Министерства дошкольного образования до 4 сентября 2019 года включительно. Более подробно с вакансиями, требованиями, должностными обязанностями и списком документов можно ознакомиться на сайте mdo.uz и по телефону 71 2393376.
Министерство дошкольного образования Республики Узбекистан объявляет конкурс на вакантную должность заместителя начальника областного управления дошкольного образования, заведующего районного (городского) отдела дошкольного образования
Требования:
· наличие высшего образования (приветствуются кандидаты с дипломом по направлению дошкольного образования, педагогики, дефектологии, психологии, управления образованием, или сертификатом по переподготовке по направлению дошкольного образования);
· управленческий опыт не менее 5 лет;
· знание русского и узбекского языка, знание английского языка приветствуется;
· грамотная устная и письменная речь;
· навыки работы на компьютере на уровне опытного пользователя (Word, Excel, PowerPoint);
· организаторские способности;
· высокое чувство ответственности, честность, порядочность, принципиальность, законопослушность;
· умение строить эффективные команды;
· умение быстро ориентироваться в сложной обстановке, оперативно принимать оптимальные решения;
· умение четко и ясно выражать мысли, навыки презентации;
· наличие критического мышления и аналитических способностей;
· стремление к самосовершенствованию, мобильность;
· отсутствие негативных отзывов с предыдущих мест работы.
Документы кандидатов ранее уволенных по отрицательным причинам с предыдущих мест работы не расматриваются.
Основные обязанности:
координация работы в обеспечении эффективного выполнения задач и функций, возложенных на Министерство;
взаимодействие в сфере организации деятельности государственных дошкольных образовательных организаций с секторами по комплексному социально-экономическому развитию;
проведение в дошкольных образовательных учреждениях мониторинга и контроля за соблюдением актов законодательства, нормативных документов в области дошкольного образования;
координация учебно-методической деятельности и внедрение информационно-коммуникационных технологий в дошкольных образовательных учреждениях;
осуществление реабилитации и духовно-нравственного воспитания детей в специальных дошкольных образовательных учреждениях;
поддержка негосударственных дошкольных образовательных учреждений и развитие альтернативных форм подготовки детей к школе в дошкольных образовательных учреждениях;
организация финансирования и бухгалтерского учета и отчетности расходов государственных дошкольных образовательных учреждений, финансируемых из бюджета районного (городского) уровня.
осуществляют организационное и информационно-аналитическое обеспечение деятельности районных (городских) отделов дошкольного образования и его руководства;
обеспечивают систематический контроль за выполнением подведомственными организациями законов Республики Узбекистан, указов, постановлений и распоряжений Президента Республики Узбекистан, правительственных решений и приказов Министерства;
организуют качественную и своевременную проработку документов, вносимых районными (городскими) отделами дошкольного образования в хокимияты районов (городов), проведение их экономической, финансовой и правовой экспертизы;
осуществляют руководство, координацию и контроль за деятельностью дошкольных образовательных учреждений;
осуществляют взаимодействие с негосударственными дошкольными образовательными учреждениями;
организуют здоровое питание в государственных дошкольных образовательных учреждениях;
осуществляют мониторинг выполнения в дошкольных образовательных учреждениях государственных требований;
организуют материально-техническое обеспечение государственных дошкольных образовательных учреждений;
осуществляют мониторинг и координацию работ по эксплуатации зданий и сооружений государственных дошкольных образовательных учреждений;
организуют работу с обращениями физических и юридических лиц;
принимают решения по организационным, кадровым, финансовым, производственно-хозяйственным и иным вопросам, относящимся к компетенции районных (городских) отделов дошкольного образования.