Ўзбекистон - Туркия Қўшма стратегияни режалаштириш гуруҳининг биринчи йиғилиши тўғрисида
2019-йилнинг 5-август Анқара шаҳрида Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов ва Туркия Республикаси Ташқи ишлар вазири Мавлут Чавушўғлу раислигида Қўшма стратегияни режалаштириш гуруҳининг биринчи йиғилиши бўлиб ўтди.
Вазирлар Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев ва Туркия Президенти Режеп Таййип Эрдоған ўртасидаги келишувларни амалга ошириш жараёни, жорий йил Анқара шаҳрида давлат раҳбарлари раислигида ўтказиладиган Олий даражадаги Ўзбекистон-Туркия стратегик ҳамкорлик кенгашининг биринчи йиғилишига тайёргарлик кўриш доирасида сиёсий, савдо-иқтисодий, туризм, маданий-гуманитар ва бошқа соҳалардаги икки томонлама муносабатларнинг ҳозирги ҳолати ва истиқболларини батафсил муҳокама қилдилар.
Учрашувда турли даража ва шакллардаги Ўзбекистон - Туркия мулоқотининг жадаллашгани мамнуният билан қайд этилди.2019 йил 22-23 июль кунлари Анқара шаҳрида бўлиб ўтган Савдо-иқтисодий ҳамкорлик бўйича Ўзбекистон - Туркия Ҳукуматлараро комиссияси йиғлишининг самарали якунларини эътироф этилди. Ўзбекистон ва Туркия ўртасидаги ҳамкорликда марказий ўринни савдо-иқтисодий ва инвестиция алоқалари эгаллаши таъкидланди. 2018 йил якунларига кўра икки мамлакат ўртасидаги ташқи савдо айланмаси 40,5%га ошиб, 2 млрд. 172 млн. АҚШ долларини ташкил этди. Жорий йилнинг январ-июн ойларида мамлакатлар ўртасидаги ташқи савдо айланмаси эса 1 млрд. 142,7 млн. АҚШ долларини ташкил этиб, 2018 йилнинг шу даврига нисбатан 22%га ошди. Туркия капитали иштирокидаги компаниялар сони 50%га ошиб, 1081 тага етди.
Вазирлар икки томонлама сиёсий-дипломатик ҳамкорликни давом эттиришга, БМТ, Ислом ҳамкорлик ташкилоти ва бошқа халқаро ташкилотлар доирасидаги алоқаларни ривожлантиришга қизиқиш мавжудлигини тасдиқладилар.
Делегациялар раҳбарлари маданий-гуманитар алоқаларни кенгайтириш масалаларига ҳам эътибор қаратдилар. Туркия томони Самарқанд шаҳрида ўтказиладиган “Шарқ тароналариъ XII Халқаро мусиқа фестивалига ва Қўқон шаҳридаги I Халқаро ҳунармандчилик фестивалига таклиф этилди. Икки мамлакат илмий ва таълим муассасалари ўртасидаги алоқаларни фаоллаштириш истиқболлари кўриб чиқилди.
Музокаралар якунида икки давлат ТИВ раҳбарлари раислигида Қўшма стратегияни режалаштириш гуруҳининг иккинчи йиғилишини 2020 йилда Тошкент шаҳрида ўтказиш тўғрисида келишувга эришилди. Йиғилиш якунида Абдулазиз Камилов ва Мавлут Чавушўғлу Ўзбекистон ва Туркия ташқи ишлар вазирликлари ўртасида 2020-2021 йилларга мўлжалланган Ҳамкорлик дастурини имзоладилар. Ҳужжатда савдо, инвестиция, туризм, энергетика, транспорт, хавфсизлик, таълим каби долзарб йўналишлар ва бошқа масалалар бўйича ташқи ишлар вазирликлари ўртасида мунтазам маслаҳатлашувлар ўтказишни ҳамда халқаро ва минтақавий ташкилотлар доирасида ҳамкорлик қилиш кўзда тутилади.

Ankara hosts the first meeting of Uzbekistan – Turkey Joint Strategy Planning Group
On August 5, 2019, Ankara hosted the first meeting of the Joint Strategy Planning Group. It was chaired by the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Abdulaziz Kamilov and the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Turkey Mevlüt Çavuşoğlu, Uzbekistan MFA reports.
The ministers thoroughly discussed the implementation of the agreements between the President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and the President of Turkey Recep Tayyip Erdogan, the state and prospects of developing bilateral relations in political, trade-economic, tourism, cultural-humanitarian and other fields within the framework of preparation for the upcoming first meeting of the Supreme Council for Strategic Partnership in Ankara this year, chaired by the heads of states.
Heads of foreign affairs agencies noted with satisfaction the intensification of Uzbekistan – Turkey dialogue at various levels and formats, the fruitful results of the meeting of Uzbekistan – Turkey Joint Intergovernmental Commission on Trade and Economic Cooperation held in Ankara on July 22-23, 2019. It was emphasized that economic and investment ties have a central place in interaction between Uzbekistan and Turkey. In 2018, trade turnover between the two countries increased by 40.5% and amounted to 2 billion 172 million US dollars. In January-June this year, trade turnover between the countries amounted to 1 billion 142.7 million US dollars, which exceeds the figures for the same period of 2018 by 22%. The number of companies with Turkish capital increased by 50% and amounted to 1081.
The ministers reaffirmed the parties’ interest in continuing political and diplomatic cooperation in a bilateral format, developing cooperation within the UN, the Organization of Islamic Cooperation and other international organizations.
Heads of delegations also touched upon issues of building cultural and humanitarian ties. The Turkish side was invited to the upcoming XII International Music Festival “Sharq Taronalari” in Samarkand and the I International Handicrafters Festival in Kokand. Prospects of enhancing contacts between scientific and educational institutions of the two countries were considered.
Following the negotiations, an agreement was reached to hold the second meeting of the Joint Strategy Planning Group chaired by the foreign ministers of the two states in 2020 in Tashkent. After the meeting, Abdulaziz Kamilov and Mevlüt Çavuşoğlu signed a Cooperation Program between the foreign ministries of Uzbekistan and Turkey for 2020-2021, which provides for conducting regular inter-MFA consultations in such relevant areas as trade, investment, tourism, energy, transport, security, education and other issues, as well as cooperation within international and regional organizations.