Ўзбекистон - Туркия Қўшма стратегияни режалаштириш гуруҳининг биринчи йиғилиши тўғрисида
2019-йилнинг 5-август Анқара шаҳрида Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов ва Туркия Республикаси Ташқи ишлар вазири Мавлут Чавушўғлу раислигида Қўшма стратегияни режалаштириш гуруҳининг биринчи йиғилиши бўлиб ўтди.
Вазирлар Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев ва Туркия Президенти Режеп Таййип Эрдоған ўртасидаги келишувларни амалга ошириш жараёни, жорий йил Анқара шаҳрида давлат раҳбарлари раислигида ўтказиладиган Олий даражадаги Ўзбекистон-Туркия стратегик ҳамкорлик кенгашининг биринчи йиғилишига тайёргарлик кўриш доирасида сиёсий, савдо-иқтисодий, туризм, маданий-гуманитар ва бошқа соҳалардаги икки томонлама муносабатларнинг ҳозирги ҳолати ва истиқболларини батафсил муҳокама қилдилар.
Учрашувда турли даража ва шакллардаги Ўзбекистон - Туркия мулоқотининг жадаллашгани мамнуният билан қайд этилди.2019 йил 22-23 июль кунлари Анқара шаҳрида бўлиб ўтган Савдо-иқтисодий ҳамкорлик бўйича Ўзбекистон - Туркия Ҳукуматлараро комиссияси йиғлишининг самарали якунларини эътироф этилди. Ўзбекистон ва Туркия ўртасидаги ҳамкорликда марказий ўринни савдо-иқтисодий ва инвестиция алоқалари эгаллаши таъкидланди. 2018 йил якунларига кўра икки мамлакат ўртасидаги ташқи савдо айланмаси 40,5%га ошиб, 2 млрд. 172 млн. АҚШ долларини ташкил этди. Жорий йилнинг январ-июн ойларида мамлакатлар ўртасидаги ташқи савдо айланмаси эса 1 млрд. 142,7 млн. АҚШ долларини ташкил этиб, 2018 йилнинг шу даврига нисбатан 22%га ошди. Туркия капитали иштирокидаги компаниялар сони 50%га ошиб, 1081 тага етди.
Вазирлар икки томонлама сиёсий-дипломатик ҳамкорликни давом эттиришга, БМТ, Ислом ҳамкорлик ташкилоти ва бошқа халқаро ташкилотлар доирасидаги алоқаларни ривожлантиришга қизиқиш мавжудлигини тасдиқладилар.
Делегациялар раҳбарлари маданий-гуманитар алоқаларни кенгайтириш масалаларига ҳам эътибор қаратдилар. Туркия томони Самарқанд шаҳрида ўтказиладиган “Шарқ тароналариъ XII Халқаро мусиқа фестивалига ва Қўқон шаҳридаги I Халқаро ҳунармандчилик фестивалига таклиф этилди. Икки мамлакат илмий ва таълим муассасалари ўртасидаги алоқаларни фаоллаштириш истиқболлари кўриб чиқилди.
Музокаралар якунида икки давлат ТИВ раҳбарлари раислигида Қўшма стратегияни режалаштириш гуруҳининг иккинчи йиғилишини 2020 йилда Тошкент шаҳрида ўтказиш тўғрисида келишувга эришилди. Йиғилиш якунида Абдулазиз Камилов ва Мавлут Чавушўғлу Ўзбекистон ва Туркия ташқи ишлар вазирликлари ўртасида 2020-2021 йилларга мўлжалланган Ҳамкорлик дастурини имзоладилар. Ҳужжатда савдо, инвестиция, туризм, энергетика, транспорт, хавфсизлик, таълим каби долзарб йўналишлар ва бошқа масалалар бўйича ташқи ишлар вазирликлари ўртасида мунтазам маслаҳатлашувлар ўтказишни ҳамда халқаро ва минтақавий ташкилотлар доирасида ҳамкорлик қилиш кўзда тутилади.

О первом заседании узбекско-турецкой Группы планирования совместной стратегии
5 августа 2019 года в г.Анкаре состоялось первое заседание Группы планирования совместной стратегии под председательством Министра иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиза Камилова и Министра иностранных дел Турецкой Республики Мевлюта Чавушоглу.
Министры обстоятельно обсудили ход реализации договоренностей между Президентом Узбекистана Шавкатом Мирзиёевым и Президентом Турции Реджебом Тайипом Эрдоганом, состояние и перспективы развития двусторонних отношений в политической, торгово-экономической, туристической, культурно-гуманитарной и других сферах в рамках подготовки к предстоящему в г.Анкаре в этом году первого заседания Верховного совета стратегического партнерства под председательством глав государств.
Руководители внешнеполитических ведомств с удовлетворением отметили интенсификацию узбекско-турецкого диалога на различных уровнях и форматах, плодотворные итоги состоявшегося 22-23 июля 2019 года в г.Анкаре заседания узбекско-турецкой Смешанной межправительственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству. Подчеркивалось, что экономические и инвестиционные связи занимают центральное место во взаимодействии между Узбекистаном и Турцией. По итогам 2018 года товарооборот между двумя странами увеличился на 40,5% и составил 2 млрд. 172 млн. долл. США. За январь-июнь текущего года товарооборот между странами составил 1 млрд. 142,7 млн. долл. США, что превышает показатели за тот же период 2018 года на 22%. Количество компаний с участием турецкого капитала выросло на 50% и составило 1081.
Министры подтвердили заинтересованность сторон в продолжении политико-дипломатического сотрудничества в двустороннем формате, развитии взаимодействия в рамках ООН, Организации исламского сотрудничества и других международных организаций.
Главы делегаций также затронули вопросы по наращиванию культурных-гуманитарных связей. Турецкая сторона была приглашена на предстоящие XII Международный музыкальный фестиваль «Шарк тароналари» в г.Самарканде и I Международный фестиваль ремесленников в г.Коканде. Рассмотрены перспективы активизации контактов между научными и образовательными учреждениями двух стран.
По итогам переговоров достигнута договоренность о проведении второго заседания Группы планирования совместной стратегии под председательством глав МИД двух государств в 2020 году в г.Ташкенте. После завершения заседания Абдулазиз Камилов и Мевлют Чавушоглу подписали Программу сотрудничества между министерствами иностранных дел Узбекистана и Турции на 2020-2021 годы, которой предусматривается проведение регулярных межмидовских консультаций по таким актуальным направлениям, как торговля, инвестиции, туризм, энергетика, транспорт, безопасность, образование и другим вопросам, а также сотрудничество в рамках международных и региональных организаций.