Мактабгача таълим вазирлиги ва “Ўзавтосаноат” АЖнинг янги лойиҳаси: мобиль мактабгача таълим ташкилотлари
2019-08-05 | Таълим
2019 йил 30 июль куни Мактабгача таълим вазирлиги “ISUZU HC-40” автобуслари базасида фаолият кўрсатувчи сайёр мактабгача таълим ташкилотлари лойиҳасини муҳокамага қўйди. Лойиҳа “Ўзавтосаноат” АЖ молиявий ва техник кўмагида амалга оширилади.
2019 йил 3 август, Тошкент шаҳри — 2019 йилнинг 2 июлида Мактабгача таълим вазирлиги ва “Ўзавтосаноат” АЖ ўртасида мактабгача таълимнинг муқобил шаклларини жорий этиш соҳасида ҳамкорлик бўйича меморандум имзоланди. Ўзбекистонда “ISUZU HC-40” автобуслари негизида ишловчи мобил МТТларни ишлаб чиқиш ва жорий этиш ҳамкорликнинг асосий йўналиши ҳисобланади. Мазкур лойиҳа болалар мактабгача таълим билан қамраб олинишини кенгайтириш, шунингдек МТТ мавжуд бўлмаган олис қишлоқ жойларда, тоғли ҳудудлар ва аҳоли пунктларида қамровни ошириш имконини беради.
“Мактабгача таълим вазирлигига кўп ҳолларда олис туманларда яшовчи фуқаролар МТТлар мавжуд эмаслиги юзасидан шикоятлар билан мурожаат қиладилар. Афсуски, бюджет миқдори чекланганлиги муносабати билан биз ҳар бир аҳоли пунктида МТТ очиш имкониятига эга эмасмиз ва болалар сони энг кўп бўлган жойларни танлашга мажбурмиз. МТВ ишчи гуруҳи ҳолатни ўрганиб чиқди. Таҳлил ушбу мақсад учун жойларда биноларнинг ажратилиши муаммо ечими бўла олмаслигини кўрсатди. Аҳоли хонадонлари бир-биридан жуда узоқ масофада жойлашган туманлар мавжуд. Стационар нуқталар бор-йўғи 3 км радиусда яшовчи болаларни қамраб олиш имкониятини беради холос. Ҳар бир оила ўз транспорт воситасига эга эмаслиги эса ҳар куни МТТларга қатнаш муаммосини туғдиради. Бундан ташқари, тоғли ҳудудларга талаб этилган коммуникацияларни етказиб бориш муаммоси мавжуд. Биз албатта болалар учун иситиш тизими, сув таъминоти ва канализацияни таъминлаб бера олиш мумкин бўлмаган жойларда МТТлар очмаймиз. Бироқ, вазирлик барча болалар учун сифатли мактабгача таълим олиш имкониятини яратишга интилмоқда, шу муносабат билан биз Ўзбекистон учун мутлақо янги мобиль МТТлар лойиҳасини ишга туширмоқдамиз. Бундай тажриба Швеция, Янги Зеландия, Ҳиндистонда муваффақиятли қўлланиб келинмоқда. Махсус автобуслар яқин келажакда МТТ қурилиши мураккаб бўлган, бориш қийин бўлган жойларда муайян йўналиш бўйича ҳаракатланади. Сайёр МТТлар “yoz - qish” режимида ишловчи совутгичлар, қуёш панеллари, ҳожатхоналар, ўйинчоқлар, ривожлантирувчи материаллар билан таъминланади. Шунга кўра, кичик аҳоли пунктларида яшовчи болалар билим олиши, маҳорат ва кўникмаларини ривожлантириши, мактабга тайёрланиб бориши мумкин бўлади. Лойиҳанинг бошланғич босқичида республика бўйлаб 14та автобуслар: Тошкент вилоятида иккита ва ҳудудларда биттадан автобус ишга туширилади”, — дейди Мактабгача таълим вазири Агриппина Шин.
Сайёр МТТларда таълим-тарбия жараёни ҳудуд эҳтиёжлари ва иқлим шароитларини ҳисобга олган ҳолда 2–3 сменада олиб борилади. Ҳар бир автобус учун тарбияланувчилар яшаш жойига яқин бўлган жойда ўйингоҳлар (қумдон, ўйин майдончалари ва бошқалар) билан жиҳозланган 3тадан тураргоҳ ташкил этилади. Сайёр МТТлар қисқа муддатли гуруҳлар учун мўлжалланган бўлиб (кунига кўпи билан 3 соат), овқатланишни ташкил этиш мажбурияти назарда тутилмаган. Лойиҳа учун МТТлар мавжуд бўлмаганлиги сабабли болалар мактабгача таълим олиш имкониятига эга бўла олмаётган ҳудудлар танлаб олинди. Сайёр МТТлар олис қишлоқларда болаларни мактабгача таълим билан қамраб олиш муаммосини тезкор ҳал қилиш имкониятини яратади.
“Барча машғулотлар ўйин тарзида ўтказилади. Машғулотлар чоғида автобус ҳаракатда бўлмаслиги болалар лат ейиши эҳтимолинин тўла бартараф этади. Мобил МТТ махсус тураргоҳга етиб келгач болаларга қулай шароитни таъминлаш учун ходимлар мебелларни ташқарига чиқариб тент ёрдамида шийпон ўрнатилади. Тарбияланувчилар вақтнинг асосий қисмини очиқ ҳавода ўтказадилар ва бундай ёндашув Финляндияда ўзини оқлаган. Кучли совуқ ёки иссиқ бўлган тақдирда машғулотлар автобус ичига кўчирилади.
Бу лойиҳага шаҳар ўлчовлари билан баҳо бериш мумкин эмас. Шаҳар аҳолиси жамоат транспорти ва талаб даражасидаги инфратузилма мавжуд бўлган шароитда яшайди. Биз чекка қишлоқлар аҳолиси билан учрашганимизда, улардан фарзандлари мактабгача таълим олиши учун шароит яратиб бериш бўйича сўровларни кўп эшитамиз. Улар ҳам фарзандлари илк ёшиданоқ таълим олиши ва ривожланишини истайдилар. Вазирлигимиз уларни мана шундай имконият билан таъминлаш учун барча ҳаракатларни амалга оширади”,– дейди Мактабгача таълим вазири Агриппина Шин.

Новый проект Министерства дошкольного образования и АО «Узавтосаноат»: мобильные дошкольные организации
2019-08-05 | Образование
30 июля 2019 года Министерство дошкольного образования вынесло на обсуждение проект создания мобильных дошкольных организаций, функционирующих на базе автобусов «ISUZU HC-40». Он будет реализован при финансовой и технической поддержке АО «Узавтосаноат».
3 августа 2019 г., Ташкент — Меморандум о сотрудничестве в сфере внедрения альтернативных форм дошкольного образования между МДО и АО «Узавтосаноат» был подписан 2 июля 2019 года. Ключевым направлением сотрудничества станет разработка и внедрение в Узбекистане мобильных ДОО, функционирующих на базе автобусов «ISUZU HC-40». Проект позволит увеличить охват детей дошкольным образованием, а также повысить его доступность в удаленных сельских местностях, горных районах и населенных пунктах, где ДОО отсутствуют.
«В МДО часто обращаются жители из отдаленных районов с жалобами на отсутствие дошкольных образовательных организаций. К сожалению, пока в силу ограниченности бюджета мы не можем открыть ДОО в каждом населенном пункте и вынуждены выбирать места с наибольшим количеством детей. Рабочая группа МДО ездила по регионам, изучая ситуацию. Анализ показал, что выделение помещения не решает проблему. Есть районы, где дома находятся в отдалении друг от друга. Стационарная точка позволит охватит детей лишь в радиусе 3 км, это очень мало. Кроме того, родителям будет сложно каждый день возить детей в ДОО, ведь не у каждой семьи есть транспорт. Другая проблема, что в горных районах невозможно протянуть необходимые коммуникации. Конечно, МДО не будет открывать дошкольную организацию там, где дети останутся без отопления, воды и канализации. Однако министерство стремится создать равный доступ к качественному дошкольному образованию для всех детей, поэтому мы запускаем абсолютно новый для Узбекистана проект — мобильные ДОО. Подобный опыт успешно применяется в Швеции, Новой Зеландии, Индии. Специальные автобусы будут курсировать по определенному маршруту в труднодоступной местности, где строительство ДОО в ближайшей перспективе затруднительно. Мобильные ДОО будут снабжены всем необходимым: кондиционерами зима-лето, солнечными панелями, биотуалетами, игрушками, развивающе-обучающими материалами. Таким образом дети из небольших населенных пунктов смогут получать знания, развивать навыки и умения, готовиться к школе. На пилотном этапе по республике будет запущено 14 автобусов: два в Ташкентской области и по одному в регионах», — сказала министр дошкольного образования Узбекистана Агриппина Шин.
Образовательно-воспитательный процесс в мобильных ДОО будет идти в 2–3 смены с учетом потребностей и климатических условий региона. Для каждого автобуса в шаговой доступности от места проживания воспитанников будут организованы по 3 стоянки, оснащенные игровыми зонами (песочница, качели, игровая площадка и др). Мобильные ДОО предназначены для групп кратковременного пребывания (не более 3 часов в день), обязательной организации питания не предусмотрено. Для проекта выбраны местности, где отсутствуют ДОО, и дети не имеют возможности получить дошкольное образование. Мобильные ДОО позволят оперативно решить проблему доступа детей в сельских районах к дошкольному образованию.
«Все занятия будут проходить в игровой форме. Также следует понимать, что автобус во время занятий не будет передвигаться, поэтому опасности ушибов нет. Мобильный ДОО приедет к специальной стоянке, сотрудники вынесут мебель и выдвинут теневой навес, чтобы обеспечить детям максимально комфортные условия. Большую часть времени дети будут находиться на свежем воздухе, этот подход хорошо зарекомендовал себя в Финляндии. В автобус они перейдут в случае сильной жары или холода.Этот проект нельзя мерить городскими мерками. Горожане живут в условиях, где ходит общественный транспорт и создана необходимая инфраструктура. Мы же ездили по отдаленным районам, и на каждой встрече с жителями слышали вопрос о дошкольном образовании. Родители в сельской местности тоже хотят, чтобы их дети с ранних лет учились и развивались. МДО сделает все, чтобы обеспечить им такую возможность», — сказала министр дошкольного образования Узбекистана Агриппина Шин.