2019 йилнинг 2 август куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирининг биринчи ўринбосари Илҳом Неъматов АҚШ Давлат департаментининг Европа, Евроосиё ва Марказий Осиё мамлакатларига ёрдам бериш бўйича координатори Джеймс Куликовски билан учрашди.
Мулоқот чоғида Ўзбекистон-АҚШ алоқаларининг юқори суръатда эканлиги ва 16-23 июль кунлари Ўзбекистон делегациясининг АҚШга амалга оширган ташрифининг муваффақиятли якунлари мамнуният билан қайд этилди. Таъкидланганидек, мазкур ташриф якунлари турли соҳаларда икки томонлама муносабатларини янада ривожлантиришнинг амалий масалаларини кўриб чиқишга имкон берди.
Шунингдек, иқтисодий ва технологик модернизация, қишлоқ хўжалиги, соғлиқни сақлаш, таълим, суд-ҳуқуқ ва бошқа соҳаларда ҳамкорлик қилиш ва қўшма лойиҳаларни амалга ошириш бўйича аниқ масалалар муҳокама қилинди.
Учрашувда БМТнинг Оролбўйи минтақаси учун Инсон хавфсизлиги бўйича кўпшериклик траст фонди доирасида молиявий ёрдам кўрсатиш орқали Орол экологик фожиаси оқибатларини юмшатишда ҳамкорлик қилиш истиқболларига алоҳида эътибор қаратилди.

2 августа 2019 года первый заместитель Министра иностранных дел Республики Узбекистан Илхом Неъматов встретился с Координатором Госдепартамента США по оказанию помощи странам Европы, Евразии и Центральной Азии Джеймсом Куликовски.
На встрече стороны с удовлетворением отметили высокую динамику узбекско-американских связей и успешные итоги визита 16-23 июля делегации Узбекистана в США, которые позволили рассмотреть практические вопросы дальнейшего развития двусторонних отношений в различных областях.
Обсуждены конкретные вопросы взаимодействия и реализации совместных проектов в сферах экономической и технологической модернизации, сельского хозяйства, здравоохранения, образования, судебно-правовой области и других.
Отдельное внимание было уделено перспективам сотрудничества в смягчении последствий Аральской экологической катастрофы в рамках Многопартнерского трастового фонда ООН по человеческой безопасности для региона Приаралья путем выделения финансовой помощи.