Туристик бизнес вакиллари билан очиқ мулоқот ўтказилди
Ўзбекистон Президенти маслаҳатчиси ўринбосари Мансурбек Оллоёров ҳамда Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси раисининг биринчи ўринбосари Улуғбек Касимходжаев Тошкент шаҳрида туристик компаниялар, меҳмонхона ва ресторан бизнеси, тегишли ташкилот ва идоралар раҳбарлари билан учрашишди. Тадбир Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси томонидан ташкил этилди.
Учрашувдан мақсад - Президентнинг “Ўзбекистон Республикасида туризм соҳаси жозибадорлигини оширишга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисидаъги фармон ҳамда “Ўзбекистон Республикаси туристик салоҳияти тарғиботида сайёҳлик инфратузилмасини яхшилашга оид қўшимча чора-тадбирлар тўғрисидаъги қарор лойиҳаларини муҳокама қилиш. Учрашув иштирокчиларининг сўзларига кўра, бу Ўзбекистон тарихида мамлакат раҳбариятининг туристик бизнес вакиллари билан ўтказган биринчи очиқ мулоқотидир.
Президент маслаҳатчиси ўринбосари Мансурбек Оллоёров ва Туризм қўмитаси раисининг биринчи ўринбосари в.б. Улуғбек Касимходжаев туристик бизнес вакиллари билан долзарб муаммоларни муҳокама қилишди. Жумладан, туристик инфратузилма, йўловчи ташиш транспорти, меҳмонхоналар нархи ва уларга юлдуз бериш тизими, табиий ҳудудлар, ҚҚС, кадрлар малакасини ошириш билан боғлиқ муаммолар ўртага ташланди.
Тадбир доирасида кўтарилган масалалар ва берилган таклифлар тегишли фармон ҳамда қарорлар, норматив ҳужжатлар лойиҳаларини яратишда инобатга олиниши таʼкидланди. Таʼкидлаш жоизки, ўтган қисқа вақт давомида туризм соҳасида республика туристик салоҳиятини ҳар томонлама ривожлантириш ва тадбиркорлик фаолиятини ошириш бўйича қатор норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар қабул қилинди. Олиб борилган ишлар натижасида 2019 йилнинг биринчи ярмида Ўзбекистонга 3 миллиондан зиёд хорижий сайёҳ келди ва бу 2017 йилнинг шу давридаги кўрсаткичларга нисбатан анча кўпдир. Шунингдек, 4.2 минг меҳмонхона номерлари яратилди, бу ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 3,8 баравар кўп демакдир.

Открытый диалог с представителями туристического бизнеса
В Ташкенте состоялась встреча заместителя советника Президента  Республики Узбекистан Мансурбека Оллоёрова с руководителями туристических компаний, гостиничного и ресторанного бизнеса, профильных организаций и ведомств. Встреча была организована Государственным комитетом Республики Узбекистан по развитию туризма. На встрече также присутствовал и.о. первого заместителя Государственного комитета по развитию туризма Улугбек Касимходжаев.
Главной темой встречи стало обсуждение проекта указов Президента Республики Узбекистан «О дополнительных мерах по повышению привлекательности сферы туризма в Республике Узбекистан»  и постановления «О дополнительных мерах по улучшению туристской инфраструктуры и повышения эффективности по продвижению туристского потенциала Республики Узбекистан». Как утверждают участники встречи, это был первый за историю Узбекистана открытый диалог руководства страны с представителями туристического бизнеса.
Заместитель советника президента Мансурбек Оллоёров и первый заместитель председателя Комитета по развитию туризма Улугбек Касимходжаев обсудили с представителями туристического бизнеса наиболее актуальные проблемы сферы. В частности, были озвучены острые проблемы, связанные с туристической инфраструктурой, пассажирским транспортом, ценами на отели и системой присвоения им звезд, открытием и благоустройством туристических зон, НДС и другими системами налогообложения, повышением квалификации кадров.
Отмечалось, что вопросы и предложения, поднятые в рамках мероприятия, будут учтены при разработке проектов соответствующих указов и постановлений, нормативных документов. За короткий промежуток времени в сфере туризма принят ряд нормативно-правовых актов, направленных на всестороннее развитие туристического потенциала республики и повышение предпринимательской активности. В результате принятых мер за первые 6 месяцев 2019 года Узбекистан посетили более 3 млн. иностранных туристов, что превышает показатель 2017 года за аналогичный период, создано более 4,2  тысяч гостиничных мест, что на 3,8 раза больше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.