ДХА огоҳлантиради: қўшимча ҳужжатлар талаб этган давлат идоралари жавобгарликка тортилади.
Жорий йилнинг 1 августидан бошлаб давлат идоралари томонидан бир қатор маълумотномалар сўралиши бекор қилинади.
Давлат хизматлари агентлиги ташкил этилган дастлабки кунлариданоқ ўз олдига давлат хизматларини кўрсатишда ортиқча қоғозбозликдан воз кечиш, фуқароларнинг тегишли ҳужжатларни олишда сансалорликни олдини олишни мақсад қилган.
Бугунги кунда ушбу йўналишда бир қатор ишлар амалга оширилган. Масалан, айнан Агентлик ташаббуси билан, давлат хизматларини кўрсатиш жараёнида маҳалла фуқаролар йиғинлари томонидан бериладиган маълумотномалар сўралиши бекор қилинди. Ушбу турдаги маълумотлар идоралараро алоқа орқали сўраб олиниш тартиби жорий қилинди.
Бу турдаги қулайликларни давом эттириш мақсадида навбатдаги ҳужжатлар бекор қилинмоқда. Бунга Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 15 февралдаги ПҚ–4193-сон “Давлат хизматлари кўрсатиш миллий тизимини янада комплекс ривожлантириш чоралари ҳақида”ги қарори билан асос солинган.
Унга кўра, 2019 йил 1 августдан бошлаб давлат хизматларини кўрсатишда давлат органлари ва бошқа ташкилотлар томонидан
• жисмоний шахслардан жамғариб бориладиган пенсия дафтарчалари;
• солиқ ва бошқа мажбурий тўловлар бўйича қарзи мавжуд ёки мавжуд эмаслиги тўғрисида маълумотномалар;
• солиқ тўловчининг ҳисобга қўйилганлиги тўғрисидаги гувоҳномалар;
• тўланган даромадлар ва жисмоний шахслардан олинадиган даромад солиғининг ушлаб қолинган суммалари тўғрисидаги маълумотномаларни талаб қилиш тақиқланган.
Мазкур қарор билан фуқароларга уларнинг ижтимоий ҳаётида катта қулайликлар яратилди. Мисол учун, жорий йилнинг 6 ойи давомида Давлат хизматлари марказларига фуқарони жамғариб бориладиган пенсия тизимида ҳисобга қўйиш бўйича 312 555 нафар фуқаро мурожаат қилган. Ушбу хизматдан фойдаланиш учун фуқарога камида икки маротаба мурожаат этиши лозим эди (ариза бериш ва тайёр ҳужжатни олиб кетиш учун). Бу эса, ўз навбатида, ортиқча вақт ва молиявий харажатларни талаб қилар эди.
Эндиликда ушбу ҳужжатлар ваколатли органлардан фақат идоралараро интеграциялашув платформаси орқали тақдим этилиши назарда тутилмоқда. Яъни идоралар ўзаро алоқа воситалари орқали ушбу маълумотномаларни талаб қилиб олади, фуқароларни бу бўйича оввора қилишга чек қўйилади!
Ушбу ҳужжатларни талаб қилиш, бир қарашда арзимас ҳолат бўлиб кўринса-да, аммо фуқаролар учун оворагарчиликларни келтириб чиқарарди. Умуман олганда, энди 6 ойда бир миллионга яқин фуқароларимиз вақтларини ортиқча қоғозлар ортидан юришгамас, балки ўзлари учун муҳим бўлган ишларга бағишлаши мумкин.
Юқоридагиларга асосан 2019 йил 1 августдан бошлаб давлат хизматларини кўрсатишда давлат органлари ва бошқа ташкилотлар томонидан жисмоний шахслардан ушбу маълумотларни талаб қилиш Ўзбекистон Республикасининг Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексининг 215(5)-моддасига мувофиқ давлат хизматларини кўрсатиш соҳасидаги қонун ҳужжатларини бузиш деб эътироф этилиб, мансабдор шахсларни ва хизматчиларни маъмурий жавобгарликка тортишга асос ҳисобланади.
Азиз фуқаролар, агар давлат хизматларини кўрсатиш жараёнида Сиздан юқорида айтиб ўтилган ҳужжатлар талаб этилса, Давлат хизматлари агентлигининг 1148 ишонч рақами, ёки @davxizmataloqa_bot телеграмдаги қайта алоқа ботимизга мурожаат этишингиз сўраб қоламиз.

АГУ предупреждает: за требование дополнительных справок госорганы будут привлекаться к ответственности.
Начиная с 1 августа нынешнего года ряд справок, требуемых государственными органами будет отменен.
С первых дней своего создания Агентство государственных услуг поставило перед собой цель отказаться от лишней бюрократии при оказании госуслуг, предотвращение лишней волокиты граждан, при получении соответствующего документа.
На сегодняшний день в этом направлении проделан ряд необходимых работ. Например, именно по инициативе Агентства при оказании госуслуг отменено истребование справки, выдаваемой раньше махаллинскими сходами граждан. Внедрен порядок, согласно которому, получение такого рода информации осуществляется госорганами посредством межведомственного взаимодействия.
Для продолжения подобных удобств, отменяются очередное количество документов. Основанием для этого послужило постановление Президента Республики Узбекистан № ПП-4193 «О мерах по дальнейшему комплексному развитию национальной системы оказания государственных услуг».
Согласно его, с 1 августа 2019 года при оказании государственных услуг истребование государственными органами и иными организациями от физических лиц
• накопительных пенсионных книжек;
• справок о наличии либо отсутствии задолженности по налогам и другим обязательным платежам;
• свидетельств о постановке на учет налогоплательщика;
• справок о выплаченных доходах и удержанных суммах налога на доходы физических лиц запрещается.
Данное постановление стало импульсом для обеспечения больших позитивных социальных удобств. Например, за прошедшие 6 месяцев текущего года для постановки на учет в накопительной пенсионной системе в Центры госуслуг обратилось 312 555 граждан. Для получения этой услуги необходимо обратиться 2 раза (для подачи заявления и получения готового документа). А это, в свою очередь, отнимает лишнее время и требует финансовых трат.
Теперь данные документы будут выдаваться уполномоченными органами только через интеграционную платформу. То есть, услугополучатель не будет бегать для получения данных справок, они будут получены госорганами самостоятельно путём электронного взаимодействия.
Даже если на первый взгляд кажется, что истребование этих документов пустяковой ситуацией, на деле это становилось причиной для возникновения лишней волокиты. В целом, за 6 месяцев около 1 миллиона наших граждан теперь могут посвятить своё время не для получения лишних бумажек, а для более важных вещей.
Согласно вышеизложенному, с 1 августа 2019 года истребование государственными органами и другими организациями при оказании госуслуг данных справок, в соответствии со статьей 215(5) Кодекса Республики Узбекистан Об административной ответственности признается нарушением законодательства в сфере предоставления государственных услуг и является основанием для привлечения должностных лиц и ответственных сотрудников к административной ответственности.
Дорогие граждане, если в процессе получения госуслуг с Вас потребуют названные выше справки, просим обратиться по телефону доверия Агентства государственных услуг 1148, либо через бот обратной связи Телеграм @davxizmataloqa_bot.