Ўзбекистон ва Беларусь ўзаро манфаатли ҳамкорликни ҳар томонлама мустаҳкамламоқда
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг расмий ташрифига қизғин ҳозирлик кўрилаётган Минск шаҳрида ташкил этилган Ўзбекистон-Беларусь ҳудудлараро форуми «Минтақалар ҳамкорлиги – давлатлараро муносабатларни ривожлантиришнинг муҳим омили» мавзуидаги ялпи мажлис билан давом эттирилди. Унда асосий эътибор мамлакатларимиз ўртасида саноат кооперацияси, қишлоқ хўжалиги, озиқ-овқат саноати, таълим каби соҳалардаги ҳамкорликни янада кенгайтириш масалаларига қаратилди.
Парламентлар ва ҳукуматлар аъзолари, йирик компаниялар, ишбилармон доиралар, ҳудудлар вакиллари иштирок этган мажлисда ушбу форум мамлакатларимиз ўртасидаги ҳамкорликни янги, янада юқори босқичга кўтаришга хизмат қилаётгани таъкидланди.
Икки давлат раҳбарларининг келишуви билан ҳудудлараро анжуманлар ўтказиш амалиёти йўлга қўйилди.
Тадбирда Сирдарё ва Минск вилоятлари ҳамкорлиги мисолида мамлакатларимиз ўртасида қабул қилинган “Йўл харитаси” ижроси хусусида сўз юритилди.
Ҳудудлараро форум майдонида қатор тижорат шартномалари ва битимлар имзолангани минтақалар ўртасидаги мулоқотнинг мазкур платформаси нечоғли самарали эканини яққол намойиш этди.
Минск шаҳрининг марказий хиёбонида улуғ шоир ва мутафаккир Алишер Навоий бюсти очилди.
Ушбу тадбир икки халқ ўртасидаги маданий ҳамкорликнинг янги тарихидаги улкан воқеа бўлди. Зеро, Ҳазрат Навоий бюсти Беларусда Шарқ даҳолари ҳурматига бунёд этилган илк ёдгорликдир.
“Олам аҳли билингизким, иш эмас душманлиғ,
Ёр ўлунг бир-бирингизгаким, эрур ёрлиғ иш.”
Асрлар оша улуғ бобокалонимиз қаламига мансуб ушбу сатрларнинг долзарблиги йўқолмай, аксинча, жаҳон аҳлига энг жарангдор даъват сифатида аҳамияти ортиб бормоқда.
Шеърият мулкининг султони бюсти очилишига бағишлаб ўтказилган тантанали маросимда шу ҳикматли сатрлар беларусь тилида янгради. Унда икки мамлакат ҳукуматлари ва парламентлари аъзолари, адабиёт, маданият намояндалари, кенг жамоатчилик, ёшлар қатнашди.
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Раисининг биринчи ўринбосари Содиқ Сафоев Навоий фалсафаси турли миллатлар ва элатлар маданияти ва тафаккурини ривожлантиришда беқиёс ўрин тутишини, Президентимиз ташрифи арафасида ўтаётган ушбу маросим ўзбек ва беларусь халқлари ўртасидаги дўстлик ва биродарлик ришталари янги босқичга кўтарилаётганини ифода этишини қайд этди.
Беларусь Республикаси Миллий Мажлиси Кенгаши раиси ўринбосари Марианна Шчёткина мамлакатларимиз ўртасидаги муносабатлар маданият соҳасида ҳам юқори поғонага кўтарилаётганини таъкидлади. Ўтган йили Тошкентда атоқли беларусь адиби ва жамоат арбоби Якуб Колас хотирасига ёдгорлик ўрнатилгани, эндиликда Минскда Ҳазрат Навоий бюсти қад ростлагани бу фикрнинг ёрқин далилидир.
– Ушбу ёдгорликнинг очилиши порлоқ ва тантанали ҳодиса. Зеро, Навоий нафақат улуғ шоир ва мутафаккир, балки буюк маърифатпарвар ҳам бўлган. Навоий мероси бутун инсоният мулкига айланган, асарлари кўплаб тилларга таржима қилинган. Унинг чуқур фалсафаси, асарларидаги ранг-баранг образлар халқларни дўстлик, инсонпарварлик, олижаноблик каби фазилатлар орқали бирлаштиришга хизмат қилади, – деди Марианна Шчёткина.
Дарҳақиқат, Алишер Навоий асарлари жаҳонда тинчлик, дўстлик ва саховатни тарғиб қилаётган бебаҳо мерос сифатида барча халқлар томонидан қадрланади. Аслида адабиёт вақт, макон, чегара билмайди. Инсон комилликка интилар экан, Ҳазрат Навоий асарлари ҳар бир даврда, ҳар қандай ижтимоий қатлам вакили учун азиз ва долзарб бўлиб қолаверади.
Беларуслик ҳайкалтарош Максим Макаревич томонидан ишланган бюст бунинг яна бир тасдиғи бўлди.
Маросим ўзбек ва беларусь халқларининг қўшалоқ байрамига айланиб кетди. Навоий бобомиз ёдгорлиги пойи гулларга бурканди.
Беларусь давлат филармонияси концерт залида Ўзбекистон маданияти кунларининг тантанали очилиш маросими бўлди. Унда икки мамлакат маданияти ва санъати намояндалари, шоир ва ёзувчилар, кенг жамоатчилик, ёшлар қатнашди.
Ўзбек ва беларусь халқлари жаҳон маданияти ривожига улкан ҳисса қўшган. Мамлакатларимизни бошқа соҳалар қатори халқларимизнинг бетакрор маданияти ва санъати ҳам боғлаб туради.
Самарқандда ўтадиган “Шарқ тароналари” халқаро мусиқа фестивалида беларуслик ижодкорлар мунтазам қатнашиб келади. Ўзбекистон маданияти ва санъати вакиллари ҳам Беларусда ўтадиган «Славянский базар» ва бошқа нуфузли фестивалларнинг фаол иштирокчисига айланган.
2018 йил апрель ойида Тошкентда Беларусь маданияти ва киноси кунлари ўтказилган эди. Минскда очилган Ўзбекистон маданияти кунлари мамлакатларимиз ўртасидаги маданий ҳамкорликни тараннум ва тараққий эттириш йўлида қўйилган навбатдаги қадамдир.
Маросимда икки мамлакат маданият вазирликлари вакиллари сўзга чиқиб, ушбу тадбир ўзаро муштарак маданий алоқаларни мустаҳкамлашда, беларусь халқини ўзбек миллий маданиятининг бебаҳо намуналаридан баҳраманд этишда муҳим аҳамият касб этишини таъкидлади.
Сокин оқшом Минск бўйлаб ўзбек миллий наволари янгради. Дилтортар қўшиқ ва рақслар барчага кўтаринки кайфият бағишлади.

Узбекистан и Беларусь всесторонне укрепляют взаимовыгодное сотрудничество
Межрегиональный форум Узбекистана и Беларуси, организованный в городе Минске, где ведется активная подготовка к предстоящему официальному визиту Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева, продолжился пленарным заседанием на тему "Межрегиональное сотрудничество – важный фактор развития межгосударственных отношений». Особое внимание уделялось вопросам дальнейшего расширения сотрудничества между нашими странами в таких сферах, как промышленная кооперация, сельское хозяйство, продовольственная промышленность, образование.
На заседании, в котором участвовали парламентарии и члены правительств, представители крупных компаний, деловых кругов, регионов, отмечалось, что данный форум служит поднятию взаимодействия наших стран на новый, более высокий уровень.
Согласно договоренности глав двух государств была налажена практика проведения межрегиональных форумов.
На мероприятии на примере сотрудничества Сырдарьинской и Минской областей шла речь о реализации принятой между нашими странами “Дорожной карты”.
Подписание на полях межрегионального форума ряда коммерческих контрактов и соглашений служит ярким примером эффективности этой платформы диалога между регионами.
В центральном сквере города Минска установлен бюст великого поэта и мыслителя Алишера Навои. Мероприятие по случаю его открытия стало огромным событием в новой вехе культурного сотрудничества между двумя странами. Ибо бюст Хазрата Навои является первым монументом, возведенным в Беларуси в знак почтения к гениям Востока.
"Поймите, люди всей Земли, вражда – к страданиям ведёт,
Живите в дружбе меж собой, сей путь нас к счастью приведёт".
Эти мудрые строки, принадлежащие перу нашего великого предка, и по сей день не утратили свою ценность, а, напротив, звучат во всем мире как звонкий призыв ко всему человечеству.
Эти полные смысла строки прозвучали на белорусском языке на торжественном мероприятии, посвященном открытию бюста мастера слова, султана мира поэзии. В нем приняли участие члены правительств и парламентов двух стран, деятели литературы и культуры, широкой общественности, молодежь.
Первый заместитель председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Содик Сафоев отметил, что философия Навои играет несравненную роль в развитии культуры и мышления различных наций и народностей, а данное мероприятие, проходящее накануне визита нашего Президента, свидетельствует о подъеме дружественных связей и братства между узбекским и белорусским народами на новый уровень.
Заместитель председателя Совета Республики Национального собрания Республики Беларусь Марианна Щёткина отметила, что отношения между нашими странами высокими темпами развиваются также в сфере культуры. Ярким тому подтверждением служит тот факт, что в прошлом году в Ташкенте был установлен монумент выдающемуся белорусскому писателю и общественному деятелю Якубу Коласу, а теперь в Минске возведен бюст Хазрата Навои.
- Открытие этого монумента является ярким и торжественным событием. Ибо Навои являлся не только великим поэтом и мыслителем, но и гениальным просветителем. Его богатое наследие стало достоянием всего человечества, произведения переведены на многие языки. Благодаря глубокой философии, разнообразию образов они служат объединению народов вокруг таких благородных качеств, как дружба, гуманность, толерантность, - сказала Марианна Щёткина.
Действительно, произведения Алишера Навои стали для народов всего мира бесценным наследием, воспевающим мир, дружбу и благородство. На самом деле, литература не знает границ. Пока человек стремится к совершенству, произведения Хазрата Навои во все времена будут оставаться любимыми, ценными и актуальными для представителей всех социальных слоев.
Ярким тому подтверждением служит бюст, созданный белорусским скульптором Максимом Макаревичем.
Мероприятие превратилось в настоящий обоюдный праздник узбекского и белорусского народов. К подножию бюста Навои возложены цветы.
В концертном зале Государственной филармонии Беларуси состоялась торжественная церемония открытия Дней культуры Узбекистана. В ней участвовали деятели культуры и искусства двух стран, писатели и поэты, широкая общественность, молодежь.
Узбекский и белорусский народы внесли неоценимый вклад в развитие мировой культуры. Наряду с другими сферами наши страны связывают уникальная культура и искусство наших народов.
Белорусские деятели искусства регулярно участвуют в международном музыкальном фестивале “Шарк тароналари” в Самарканде. В свою очередь, представители культуры и искусства Узбекистана являются активными участниками проходящего в Беларуси фестиваля «Славянский базар» и других престижных мероприятий.
В апреле 2018 года в Ташкенте проходили Дни культуры и кино Беларуси. Проходящие в Минске Дни культуры Узбекистана являются очередным шагом на пути продвижения и развития культурного сотрудничества между нашими странами.
На церемонии открытия выступили представители министерств культуры двух стран, которые отметили, что данное мероприятие имеет важное значение в укреплении взаимных культурных связей, приобщении белорусского народа к шедеврам узбекской национальной культуры.