“RoboCup” телемусобақа ғолиблари “Asian Science Camp”нинг очилиш маросимида иштирок этди
29 июль куни Хитой Халқ Республикасининг Шаньтоу шаҳрида XIII халқаро нуфузли илмий оромгоҳ — “Asian Science Camp”нинг очилиш маросими бўлиб ўтди. Тадбир Шаньтоу университети ва Guangdong Technion Israel Institute of Technology институтлари кампусида бўлиб ўтмоқда.
Нобель мукофоти совриндорлари иштирокида ташкиллаштириладиган ушбу тадбирда ўзбекистонлик ёшлар Инновацион ривожланиш вазирлиги ва Хитойнинг Халқаро алмашинувлар бўйича таълим уюшмаси (China Education Association for International Exchange) билан тузган келишуви асосида илк бор расмий делегация сифатида иштирок этмоқдалар. Делегацияга Инновацион ривожланиш вазирлиги етакчи мутахассиси Нодиржон Юсуфов бошчилик қилмоқда. Ушбу тадбирда қатнашиш учун йўлланмани кўлга киритган Инновацион ривожланиш вазирлиги томонидан ташкил қилинган “RoboCup” телевизион робототехника мусобақаси ғолиблари Жамшид Каримов, Иброҳим Султонов, Жавоҳир Раҳимов, Раҳматилла Мирзатиллаев, Умидхўжа Рихсихўжаев делегация аъзолари қаторидадир.
Очилиш маросимида Хитойнинг Халқаро алмашинувлар бўйича таълим уюшмаси президенти доктор Лиу Лимин, Шаньтоу университети президенти профессор Жианг Хонг, Шаньтоу шахри хокими Женг Жианг ва 3 нафар НОБЕЛЬ мукофоти совриндорлари, Аарон Сиечановер (2004, Кимё), Янг Ченнинг (1957, Физика), Ту Йоую (2015, Тиббиёт) сўзга чиқиб, иштирокчиларга оромгоҳдаги фаолиятларида омад ва зафарлар тиладилар.
Asian Science Camp 2019 - 28 та давлатдан 253 нафар иштирокчиларни қамраб олган, НОБЕЛЬ мукофоти совриндорлари томонидан ўтказиладиган 9 та пленар сессиялардан иборат 5 кунлик тадбир бўлиб, унда 18-22 ёшдаги илм-фан соҳасида фаолият юритаётган ёш олимлар бугунги кунда инсоният дуч келаётган муаммоларни ечиш мақсадида илм-фан соҳасида халқаро ҳамкорликни янада кучайтириш бўйича иш олиб борадилар.

Победители телеконкурса “RoboCup” приняли участие в церемонии открытия “Asian Science Camp”
29 июля в городе Шаньтоу Китайской Народной Республики состоялась церемония открытия XIII сезона Международного научного лагеря - "Asian Science Camp". На мероприятии, организуемом при участии лауреатов Нобелевской премии, впервые приняла участие узбекская молодежь в качестве официальной делегации в соответствии с соглашением между Министерством инновационного развития и Китайской ассоциацией по международному обмену в области образования (CEAIE). Делегацию возглавил ведущий специалист Министерства инновационного развития Нодиржон Юсуфов.
Мероприятие прошло в кампусе университета Шаньтоу и института Guangdong Technion Israel Institute of Technology. Как мы сообщали ранее, победители телевизионного конкурса "RoboCup", организованного Министерством инновационного развития Республики Узбекистан совместно с Фондом по поддержке одаренной молодежи «Улугбек», а также Союзом молодежи Узбекистана - Каримов Жамшид, Султонов Иброхим, Рахимов Жавохир, Мирзатиллаев Рахматилла, Рихсиходжаев Умидходжа получили направление для участия в данном мероприятии.
На церемонии открытия выступили президент Китайской ассоциации по международному обмену в области образования доктор Лиу Лимин, президент университета Шаньтоу профессор Жианг Хонг, мэр города Шаньтоу Женг Жианг и 3 лауреата Нобелевской премии - Аарон Сиечановер (2004, Химия), Янг Ченнинг (1957, Физика), Ту Йоую (2015, Медицина). Они пожелали участникам лагеря удачи и дальнейших успехов.
Asian Science Camp 2019 охватил 253 участника из 28 стран. На протяжении 5 дней лауреаты Нобелевской премии проведу 9 пленарных сессий, где молодые ученые 18-22 лет работают над усилением международного партнерства в сфере ликвидации актуальных проблем человечства.