Ҳунармандчилик фестивалида 72 давлатдан 200 дан зиёд ҳунарманд қатнашади
Президентимизнинг 2018 йил 1 ноябрдаги “Халқаро ҳунармандчилик фестивалини ўтказиш тўғрисида”ги қарорига асосан 2019 йил 10-15 сентябрь кунлари Қўқон шаҳрида I Халқаро ҳунармандчилик фестивали ўтказилади. Ҳозирда мазкур санъат байрамини кўтаринки руҳда ўтказиш учун барча зарур чоралар кўрилмоқда.
Ўзбекистон “Ҳунарманд“ уюшмаси маълумотига кўра, фестивалда 72 давлатдан 200 дан зиёд ҳунарманд қатнашади. Шунингдек, меҳмон сифатида хорижлик давлат арбоблари, ҳунармандчилик йўналишидаги ташкилотлар раҳбарлари, соҳа олимлари, журналистлар иштирок этади.
Фестиваль доирасида “Ҳунармандчилик ва халқ амалий санъатини ривожлантириш истиқболлари“ мавзуида илмий-амалий конференция ўтказилади.
Қўқон шаҳрида қурилаётган меҳмонхоналарнинг 3 таси фойдаланишга тайёр бўлди. Бешта объектда қурилиш-таъмирлаш ишлари якунига етказилмоқда. Ҳозирда 30 уй меҳмонхонаси ташкил этиш бўйича ишлар олиб борилмоқда.
Фестивалда мамлакатимизнинг деярли барча туманларидан ҳунармандлар иштирок этади. Улар 34 йўналишда ўз маҳоратини намойиш этади.
Фестивалнинг хорижлик иштирокчилари 9-10 сентябрь кунлари Тошкент шаҳрида кутиб олиниб, Қўқон шаҳрига кузатилади.
Фарғона вилояти ҳокимлиги ва тегишли ташкилотлар масъуллари иштирокида Тошкент, Наманган, Фарғона вилоятлари аэропортлари ва темир йўл вокзалларида доимий навбатчилик ташкил қилинган. Вилоят ҳокимлиги томонидан меҳмонларни кутиб олиш, жойлаштириш ва кузатиш бўйича ишчи гуруҳлар шакллантирилган. Буларнинг барчаси илк халқаро фестивални юксак савияда, кўтаринки руҳда ўтказишда муҳим аҳамият касб этиши шубҳасиз.

Ведется активная подготовка к фестивалю ремесленников
В соответствии с постановлением Президента страны "О проведении Международного фестиваля народно-прикладного искусства" от 1 ноября 2018 года с 10 по 15 сентября 2019 года в Коканде будет проходить первый международный фестиваль ремесленников. В настоящее время принимаются все необходимые меры для проведения праздника искусства на высоком уровне.
По сведениям Ассоциации "Хунарманд" Республики Узбекистан, в фестивале примут участие свыше 200 ремесленников из 72 стран. В числе гостей будут также зарубежные государственные деятели, руководители организаций в области ремесленничества, ученые сферы, журналисты.
В рамках фестиваля пройдет научно-практическая конференция на тему "Перспективы развития ремесленничества и народного прикладного искусства".
3 из строящихся в Коканде гостиниц готовы к эксплуатации. На пяти объектах заканчиваются строительно-ремонтные работы. В настоящее время ведется работа по возведению 30 гостевых домов.
В фестивале примут участие ремесленники почти из всех регионов нашей страны. Они продемонстрируют свое мастерство по 34 направлениям.
Встреча зарубежных участников в Ташкенте и проводы их в Коканд состоятся 9-10 сентября.
С участием хокимията Ферганской области и ответственных работников соответствующих организаций в аэропортах и на железнодорожных вокзалах Ташкентской, Наманганской, Ферганской областей организовано постоянное дежурство. Хокимиятом области сформированы рабочие группы по встрече, размещению в гостиницах и проводам гостей. Безусловно, все это сыграет важную роль в проведении первого международного фестиваля народно-прикладного искусства на высоком организационном уровне.