Ўзбекистонда бутун дунё блогер ва инфлюенсерлари жам бўлади
Жорий йил 22 августдан 27 августга қадар Ўзбекистонда “Word Influensers Congress” – I халқаро инфлюенсерлар конгресси бўлиб ўтади.
Туризм соҳасидаги ғоя ва етакчи усулларни муҳокама қилиш учун юртимизга бутун дунёдан энг машҳур блогерлар, инфлюенсерлар ва ОАВ вакиллари ташриф буюради.
Тадбир Ўзбекистон Республикаси Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси, Ўзбекистон Республикаси Маданият ва ташқи ишлар вазирликлари, Тошкент шаҳар, Самарқанд, Бухоро ва Хоразм вилоят ҳокимликлари томонидан ташкил этилмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси маълумотларига кўра, тадбир дастуридан иштирокчилар тақдимотлари, анжуманлар, бизнес учрашувлар, шунингдек, Word Influensers Congress – 2019 тақдирлаш маросими ўрин олган. Шунингдек, конгресс меҳмонлари Ўзбекистоннинг диққатга сазовор жойлари бўйлаб саёҳатда иштирок этади, бу уларга “Буюк ипак йўли“да асрлар давомида шаклланган анъанавий меҳмондўстликка гувоҳ бўлиш имконини беради.
Конгресснинг асосий мақсадларидан бири бутун дунёдаги ғоялар етакчиларини бирлаштирадиган инфлюенсерларнинг глобал тармоғини яратиш ва уни жаҳоннинг ҳар бир бурчагида мунтазам равишда ўтказишдан иборатдир.
Таъкидлаш жоизки, ҳозирги кунга қадар “Travel Magazin” журнали асосчиси Шерон Лингвистон, “Lionsgate” маркетинг ва монетизация бўлими раҳбари Ирина Шеймс, “NBC network entertaiment” вице-президенти ва молиявий директори Жонатан Цукер, “PBS” телеканали “BareFeet” дастури бошловчиси Микела Малоцци (АҚШ), “Travel Channel” телеканали продюсери ва оператори Р.Рудвалл ва бошқалар тадбирда иштирок этишини тасдиқлади.
Конгресс давомида хорижлик иштирокчилар учун Ўзбекистоннинг тарихий шаҳарлари бўйлаб қизиқарли саёҳатлар ташкил этилади, меҳмонлар мамлакатимизнинг туристик салоҳияти ҳақида ҳужжатли фильмларни суратга олади.
Инфлюенсерлар (инглиз тилидан influence – “таъсир кўрсатмоқ“) фикрлари маълум бир аудитория учун аҳамиятга эга бўлган шахслардир. Кўпинча улар бу аудитория билан ижтимоий тармоқлар – Instagram, Fasebook ёки YouTube орқали мулоқот қилади. Инфлюенсерлар СТТ (соғлом турмуш тарзи), пардоз, мода, санъат, адабиёт ва бошқа кўплаб соҳаларга оид сўнгги тенденциялар ҳақида маълумот беради. Улар деярли барча соҳаларга алоқадор.
Инфлюенсерлар ўзларига қулоқ тутадиган ва ишонадиган холис аудиторияга эгадирлар. Улар фақат миллионлаб обуначи ёки юз минглаб мухлисларга эга ўта машҳур блогерларгина эмас, балки аудитория билан мулоқот қиладиган, уларни танийдиган, қадрлайдиган ва ҳурмат қиладиган инсонлардир. Шунинг учун чоп этаётган контентларига алоҳида эътибор қаратадилар.

В Узбекистане соберутся блогеры и инфлюенсеры со всего мира
С 22 по 27 августа 2019 года в Узбекистане пройдет I международный конгресс инфлюенсеров «World Influencers Congress».
Чтобы обсудить идеи и передовые методы в сфере развития туризма, здесь соберутся владельцы самых популярных блогов, инфлюенсеры и представители СМИ со всего мира.
Организаторами мероприятия выступают Государственный комитет Республики Узбекистан по развитию туризма, министерства культуры и иностранных дел Республики Узбекистан, хокимияты города Ташкента, Самаркандской, Бухарской и Хорезмской областей.
По данным Государственного комитета Республики Узбекистан по развитию туризма, программа мероприятия включит в себя презентации участников, конференции, деловые бизнес-встречи, а также церемонию награждения World Influencers Congress-2019. Также гости конгресса примут участие в туре по достопримечательностям Узбекистана, что даст им возможность ощутить гостеприимство, которое было традиционным на протяжении веков на Великом шелковом пути.
Одной из главных целей конгресса является создание глобальной сети инфлюенсеров, которая объединит лидеров мнений со всего мира и будет проводиться на регулярной основе в самых разных частях света.
Стоит отметить, что свое участие в мероприятии уже подтвердили: основатель журнала «Travel Magazine» Шерон Лингвистон, руководитель отдела маркетинга и монетизации «Lionsgate» Ирина Шеймс, вице-президент и финансовый директор «NBC network entertainment» Джонатан Цукер, ведущий программы «BareFeet» на телеканале «PBS» (США) Микела Малоцци, продюсер и оператор телеканала «Travel Channel» Р. Рудвалл и многие другие.
В процессе проведения конгресса для зарубежных участников будут организованы познавательные экскурсии по историческим городам Узбекистана, на них гости будут снимать документальные фильмы о туристическом потенциале нашей страны.
Инфлюенсеры (от английского influence — «влиять») – люди, мнение которых имеет значение для определенной аудитории. Чаще всего они взаимодействуют с этой аудиторией через социальные сети: Instagram, Facebook или YouTube. Инфлюенсеры рассказывают о последних тенденциях в области ЗОЖ, макияже, моде, искусстве и литературе – список можно продолжать бесконечно. Они присутствуют почти в любой сфере.
У инфлюенсеров есть лояльная аудитория, которая прислушивается к ним и доверяет. Это не просто суперпопулярные блогеры, у которых миллион подписчиков или сотни тысяч фанатов. Инфлюенсеры общаются с аудиторией, знают ее «в лицо», ценят и уважают. Поэтому тщательно следят за публикуемым контентом. К примеру, инфлюенсер-веган никогда не станет продвигать говяжьи котлеты через свои аккаунты в социальных сетях.