Ҳайъат: адлия органларининг ходимлари жамиятда қонун устуворлигини таъминлашга масъулдир
Адлия вазири Русланбек Давлетов бошчилигида бўлиб ўтган мажлисда адлия органлари ва муассасалари томонидан қонун ижодкорлиги ва ҳуқуқни қўллаш соҳасида 2019 йилнинг I ярим йиллиги давомида амалга оширилган ишлар, давлатимиз раҳбари томонидан адлия органлари фаолиятини янада такомиллаштириш мақсадида қабул қилинган қатор фармон ва қарорларининг ҳисобот давридаги ижроси, вазирлик зиммасига юклатилган вазифаларнинг амалда таъминланаётганлик даражасини ўрганишга қаратилди.
Видеоконференцалоқа шаклида ўтказилган тадбирда адлия органлари ва муассасаларининг барча даражадаги раҳбар ва масъул ходимлари иштирок этди.
Келтирилишича, вазирлик ташаббуси билан 161 та норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар (2017 йил 1 ярмида 73 та, 2018 йил 1 ярмида 121 та), шу жумладан 31 та қонун, 50 та Президент ҳужжатлари, 57 та Ҳукумат ҳужжатлари, 23 та идоравий норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар лойиҳалари ишлаб чиқилди. 1 273 та қонун ҳужжатлари лойиҳалари ҳуқуқий экспертизадан ўтказилди (2017 йил 1 ярмида 943 та, 2018 йил 1 ярмида 609 та). 272 та (2017 йил 1 ярмида 165 та, 2018 йил 1 ярмида 192 та) идоравий норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар давлат рўйхатидан ўтказилди.
Вазирлик тизимининг асосий фаолият йўналишларидан бири сифатида жисмоний ва юридик шахслардан келиб тушаётган мурожаатлар билан ишлаш, уларда кўтарилган муаммоларга ўз вақтида ечим топиш ҳисобланади
Келиб тушган жами 53 минг 300 дан ортиқ мурожаатларнинг қарийб 42 минг 900 дан ортиғи (яъни, 80 фоизи) қонуний ҳал этилди. Туман (шаҳар) адлия бўлимлари ташкил этилган шахсий ва сайёр қабулларда 24 минг та мурожаат қабул қилиниб, уларнинг 93,1 фоизи қонуний ҳал этилди. Аниқланган 1 млн 120 мингдан ортиқ (2018 йил 1 ярмида 179 минг 426 та) қонунбузилиш ҳолатларини бартараф этиш бўйича 10 минг 743 та (2018 йил 1 ярмида 3 минг 430 та) тақдимнома, 40 минг 764та (2018 йил 1 ярмида 8 минг 469 та) огоҳнома киритилди, 4 минг 397 нафар шахслар маъмурий (2018 йил 1 ярмида 513 нафар), 6  минг  774 нафар шахс (2018 йил 1 ярмида 1 минг 383 нафар) интизомий жавобгарликка тортилди, шундан 283 нафар (2018 йил 1 ярмида 161 нафар) ходим билан тузилган меҳнат шартномаси бекор қилинди.
Киритилган тақдимномаларга асосан жисмоний ва юридик шахсларга 6 млрд 714 млн сўмдан ортиқроқ маблағлар ундириб берилди, мансабдор шахсларнинг ноқонуний 75 та ҳужжатларнинг ижроси тўхтатилди, 1 314 таси бекор қилинди.
Шунингдек, судларга 52 млрд. 515 млн. сўмлик 6 937 та даъволар киритилиб, 21 млрд. 422 млн. сўмлик 6 006 та даъволар қаноатлантирилди. (2018 йилнинг 1 ярмида 14 млрд. 920 млн. сўмлик 2 467 та даъво ариза киритилган, 11 млрд 816 млн сўмлик 4 709 та даъво аризаси қаноатлантирилган).
Аҳолининг ҳуқуқий онгини ошириш бўйича 169 мингдан ортиқ (2018 йил 1 ярмида 46 749 та) тарғибот тадбирлари ўтказилди ва ўтган йилнинг мос даврига нисбатан 3 бараварга ошди.
Давлат хизматлари марказлари томонидан аҳолига 6 млн. 600 мингдан ортиқ (2018 йил 1-ярмида 1 млн 202 мингта) хизматлари кўрсатилди. Бу рақам ўтган йилнинг мос даврига нисбатан 5,5 бараварга ортди.
Давлат нотариал идоралари томонидан 1 млн. 900 мингдан ортиқ ҳаракатлар расмийлаштирилиб (2018 йил 1-ярмида 2 млн 263 та), 360 млрд. сўм (2018 йил 1-ярмида 307 млрд.) миқдорида давлат божи, 24 млрд. (2018 йил 1-ярмида 13 млрд) герб йиғимлари ва 99 млрд. (2018 йил 1-ярмида 32 млрд.) пуллик хизмат ундирилди.
Мажлис давомида амалга оширилна ижобий ишлар бир бир қаторда соҳа фаолиятида йўл қўйилаётган тизимли хато ва камчиликлар, муаммоли масалалар ҳамда уларни бартараф этиш йўллари ҳақида ҳам сўз борди.
Адлия органларининг халқ билан мулоқотга киришишида айрим ходимларнинг лоқайдлиги, адлия бўлимларининг мурожаатлар билан ишлаш фаолияти устидан тизимли назорат ўрнатилмаганлиги, ҳудудларга бириктирилган масъулларнинг бепарволиги оқибатида юзага келаётган холатларнинг ачинарлиги эканлиги қайд этилди. Янгийўл, Бўстонлиқ, Шаҳрихон тумани адлия бўлимлари ҳамда Навоий, Фарғона вилоятлари, Тошкент шаҳар адлия бошқармалари раҳбарлари бу каби масалаларга эътиборни кучайтириши кераклиги айтиб ўтилди.
Маълумки, адлия органларига Вазирлар Маҳкамасининг 2018 йил 21 июндаги 461-сон қарори билан бир марталик акция доирасида ўзбошимчалик билан қурилган иморатларга нисбатан мулк ҳуқуқини эътироф этишда ҳуқуқни қўллаш амалиётини изчил ва бир хилда таъминлаш чораларини амалга ошириш юклатилган. Бироқ бу борада туман (шаҳар) адлия бўлимлари фаолиятида Когон туманида 3 646 та, Ғиждувонда 1 822 та, Бухоро туманида 1 228 та, Ромитанда 1 225 та, Жарқўрғонда 1 888 та, Шўрчида 1 108 та ҳамда Қарши шаҳрида 1 176 та ҳолатда йиғим тўланган бўлсада, туман (шаҳар) ҳокимларининг қарорлари ўз муддатида қабул қилинмаган. Мазкур ҳолатлар юзасидан туман (шаҳар) адлия бўлимлари томонидан тегишли чоралар кўрилмасдан келинмоқда.
Шунингдек, мажлисда вазирликнинг ижтимоий-иқтисодий соҳада ҳуқуқни қўллаш амалиётини ўрганиш соҳасидаги фаолияти ҳам кўриб чиқилди.
Ҳудудий ижтимоий-иқтисодий соҳада ҳуқуқни қўллаш амалиётини ўрганиш бўлимларида мурожаатлар билан ишлаш талаб даражасида эмаслигини кўрсатмоқда.
Хабарингиз бор, адлия тизимида коррупцияга қарши кескин кураш бошлаганмиз, шу сабабли коррупцион ҳолатларни олдини олиш бўйича тизимли равишда чоралар кўриб келинаяпти. Тадбирда кайд этилишича, нотариал идораларда ишлаётган ходимлар бундан ўзларига тегишли хулоса чиқармаётгани ҳам айтилди.
Масалан, 1 июньдан “SMS хабар” электрон тизими жорий этилди. Жорий йилнинг 6 – 17 июнь кунлари Тизимга киритилган телефон рақамлари таҳлил қилинди. Таҳлилда 2 243 та (3%) нотариал ҳаракатларни амалга оширишда ходимлар ёки “ўртакашлар”нинг телефон рақамлари киритилганлиги аниқланди.
Ушбу талабларини бузгани учун 3 нафар нотариус, 3 нафар котиб ва 1 нафар стажёр ишдан ҳайдалди, 13 нафар нотариус, 5 нафар котиб ва 1 нафар стажёрга нисбатан “жарима”, 32 нафар нотариус, 4 нафар котиб ва 2 нафар ёрдамчига нисбатан “ҳайфсан” интизомий жазо чоралари қўлланилди.
Ҳуқуқий трғибот соҳасида таҳлиллар айрим идоралар муҳим қонун ҳужжатлари мазмунини аҳолига тушунтириш бўйича ҳам етарли ишлар қилмаётгани айтилди.

Коллегия: работники органов юстиции ответственны за обеспечение верховенства закона в обществе
На заседании под председательством министра юстиции Русланбека Давлетова обсуждены итоги проделанной органами и учреждениями юстиции работы в сфере законотворчества и правоприменения в первом полугодии 2019 года, исполнения указов и постановлений главы государства, направленных на дальнейшее совершенствование деятельности органов юстиции.
В мероприятии в формате видео-конференц-связи участвовали руководители и ответственные сотрудники всех уровней органов и учреждений юстиции.
Отмечалось, что по инициативе министерства разработаны проекты 161 нормативно-правовых актов (в первом полугодии 2017 года — 73, в первом полугодии 2018 года — 121), в том числе 31 проект закона, 50 актов Президента, 57 документов Кабинета Министров, 23 проекта ведомственных нормативно-правовых документов.
Осуществлена правовая экспертиза 1 273 проектов актов законодательства (в первом полугодии 2017 года — 943 та, в первом полугодии 2018 года — 609). Зарегистрировано 272 ведомственных нормативно-правовых акта (в первом полугодии 2017 года — 165 та, в первом полугодии 2018 года — 192).
Одним из важных направлений деятельности органов юстиции считается рассмотрение обращений физических и юридических лиц, содействие своевременному решению поднимаемых в них проблем.
Из свыше 53 тысяч 300 поступивших обращений более 42 тысяч 900 (то есть, 80 процентов) разрешены в установленном законом порядке. В ходе личных и выездных приемов, организованных районными (городскими) отделами юстиции, принято 24 тысячи обращений, из них 93,1 процента нашли законное решение.
Органы и учреждения юстиции с целью налаживания прямого и открытого диалога осуществляли подворовый обход, во время встреч и бесед с населением специалистами дано свыше 44 тысяч правовых консультаций.
Правовые просветительские мероприятия организуются в форме адресной и умной пропаганды. За прошедший период года по республике проведено более 86 тысяч подобных мероприятий, что в четыре раза больше, чем за аналогичный период 2018 года.
Для устранения выявленных более 1 млн 120 тысяч случаев нарушения законодательства в государственные органы внесено 10 тысяч 743 представления (в первом полугодии 2018 года — 3 тысячи 430), 40 тысяч 764 предупреждения (в первом полугодии 2018 года — 8 тысяч 469). 4 тысячи 397 лиц привлечены к административной ответственности (в первом полугодии 2018 года — 513 человек), 6 тысяч 774 лиц — к дисциплинарной ответственности (в первом полугодии 2018 года — 1 тысяча 383 человека), с 283 из них расторгнут трудовой договор (в первом полугодии 2018 года — 161 человек).
На основании внесенных представлений в пользу физических и юридических лиц взыскано более 6 млрд 714 млн сумов. Остановлено исполнение 75 незаконных документов должностных лиц, 1 314 отменено.
Кроме того, в суды внесено 6 937 исковых заявлений на 52 млрд 515 млн сумов, удовлетворено 6 006 исков на 21 млрд 422 млн сумов (в первом полугодии 2018 года внесено 2 467 исковых заявлений на 14 млрд 920 млн сумов, удовлетворено 4 709 исковых заявлений на 11 млрд 816 млн сумов).
Для повышения правосознания населения проведено свыше 169 тысяч просветительских мероприятий (в первой половине 2018 года — 46 749), что почти в три разра больше, чем за аналогичный период 2018 года.
Центры государственных услуг оказали населению свыше 6 млн 600 тысяч услуг (в первом полугодии 2018 года — 1 млн 202 тысяч). Этот показатель в 5,5 раза больше в сравнении с таким же периодом прошлого года.
Государственные нотариальные конторы в первом полугодии текущего года оформили свыше 1 млн 900 тысяч нотариальных действий (в 1-м полугодии 2018 года — 2 млн 263 тысячи), гражданами выплачено 360 млрд сумов (в 1-м полугодии 2018 года — 307 млрд) государственной пошлины, 24 млрд гербовых сборов (в 1-м полугодии 2018 года — 13 млрд) и предоставлено платных услуг на 99 млрд сумов (в 1-м полугодии 2018 года — 32 млрд).
На заседании коллегии наряду с достижениями особое внимание уделялось имеющимся проблемам и недостаткам, глубокому критическому анализу порождающих их причин, открытому и объективному обсуждению проблем в деятельности.
Пассивность отдельных работников органов юстиции в налаживании диалога с народом, отсутствие системного контроля над деятельностью отделов юстиции по работе с обращениями, халатность ответственных сотрудников, закрепленных за регионами, приводят к проблемным ситуациям на местах. Отмечалось, чтобы руководители отделов юстиции Шахриханского, Янгиюльского, Бостанлыкского районов, управлений юстиции Навоийского, Ферганской областей и города Ташкента должны уделить особое внимание подобным вопросам.
Отмечалось, что постановлением Кабинета Министров от 21 июня 2018 года № 461 на министерство возложена задача по обеспечению единообразия правоприменительной практики при осуществлении разовой общегосударственной акции по признанию права собственности на самовольно построенные жилые помещения. Однако отдельные органы юстиции не принимают соответствующие меры в этом направлении. В частности, несмотря на то, что Каганском районе — в 3 646 случаях, Гиждуване — 1 822, Бухарском районе — 1 228, Рамитане — 1 225, Джаркургане — 1 888, Шурчи — 1 108 и городе Карши — 1 176 осуществлена выплата сборов, но решения хокимов городов (районов) не приняты своевременно. Районные (городские) отделы юстиции не принимают соответствующих мер по данным ситуациям.
Также на заседании рассмотрена деятельность министерства в сфере изучения правоприменительной практики в социально-экономической сфере. Как отмечалось на заседании коллегии, нельзя назвать удовлетворительной работу районных (городских) отделов юстиции в сфере обращений граждан.
Отмечалось, что в системе юстиции ведется активная работа по борьбе с коорупции, принимаются меры по предотвращению коррупционных рисков в системе. Однако отдельные работники нотариальных контор не делают выводов.
К примеру, с 1 июня в нотариате внедрена система смс-оповещения. 6—17 июля проанализированы номера телефонов, внесенных в систему. Выявлено, что при осуществлении 2 243 нотариальных действий (3 %) внесены номера работников нотариальных контор или посредников.
За нарушение данных требований уволены 3 нотариуса, 3 секретаря и 1 стажер, в отношении 13 нотариусов, 5 секретарей и 1 стажера применена мера в виде штрафа, в отношении 32 нотариусов, 4 секретарей и 2 помощников применена дисциплинарная мера — объявлен выговор.
Результаты изучения в сфере правовой пропаганды показывают, что отдельные учреждения не проявляют активность в доведении сути и значения вновь принимаемых актов законодательства до населения.