Соғлиқни сақлаш вазирлиги: вирусли гепатит В ва С нинг олдини олиш бўйича 2019-2020 йилларга мўлжалланган махсус лойиҳа ишлаб чиқилди
2019-07-29 | Соғлиқни сақлаш
Пойтахтимиздаги Миллий матбуот марказида Соғлиқни сақлаш вазирлиги, Вирусология илмий-текшириш институти ҳамкорлигида мамлакатимизда гепатит касаллиги тарқалишининг олдини олиш борасида амалга оширилаётган ишлар ва истиқболдаги вазифаларга бағишланган матбуот анжумани бўлиб ўтди. Унда тегишли давлат, халқаро ташкилотлар вакиллари, олимлар, шифокорлар, мутахассислар ва журналистлар иштирок этди.
Тадбирда қайд этилишича, бугунги кунда дунё миқёсида вирусли гепатитнинг В ва С тури билан касалланиш кўпаймоқда. Маълумки, гепатит В ўз вақтида аниқланиб даволанмаса, жигар циррози ва гепатоцеллюляр карцинома, яъни жигар саратони келиб чиқишига сабаб бўлади.
Вирусли гепатитнинг С тури билан касалланган беморларни даволаш бўйича самарали дори воситалари амалиётга кириб келган бўлса-да, бу усулда даволаниш харажатлари юқорилиги сабабли дунёдаги барча мамлакатлар аҳолиси ҳам бу имкониятдан фойдала олиши амримаҳол. Қолаверса, ноёб ва замонавий тиббий амалиётлардан бири – жигар трансплантацияси ўтказилиши имконияти ҳам чекланган. Шундай шароитда энг самарали ва мақбул йўл гепатитларнинг олдини олиш, бу йўналишда тиббий-профилактика ишларини ривожлантириш, аҳолининг барча қатламини тизимли тиббий-санитария ёрдами билан қамраб олишдир.
Мамлакатимизда бу йўналишдаги муҳим вазифаларни амалга ошириш тиббиётнинг устувор йўналиши этиб белгиланган. Миллий эмлаш тақвимига мувофиқ, болалар гепатит В га қарши тизимли эмланмоқда. Гепатит С билан касалланган беморлар замонавий тиббий дори-дармонлар воситасида даволанаяпти.
Шу билан бирга, туризм ва халқаро алоқалар тобора ривожланаётган даврда бу борадаги тиббий-ижтимоий тадбирларни янада такомиллаштириш, огоҳлик ва ҳушёрликни ошириш, вирусли касалликлар юртимизга четдан кириб келиши ва тарқалишининг олдини олишда тиббий-профилактика хизматини ривожлантириш бугунги куннинг муҳим вазифасидир.
Ушбу масалалар ва шунга доир бошқа муаммоларни Ўзбекистон ҳудудида бартараф этиш, аҳолининг соғлиғини асраш, гепатит касалликларининг олдини олиш мақсадида Ўзбекистон Соғлиқни сақлаш вазирлиги, Вирусология илмий текшириш институти, АҚШнинг Centerfor Disease Analysis Foundation (CDAF) фонди ҳамкорлигида вирусли гепатит В ва С нинг олдини олиш бўйича 2019-2020 йилларга мўлжалланган махсус лойиҳа ишлаб чиқилди.
Матбуот анжуманида мазкур лойиҳа доирасида пойтахтимиздаги тиббиёт муассасаларида амалга ошириладиган чора-тадбирлар хусусида сўз юритилди. Мазкур лойиҳа бир неча босқичда амалга оширилади. Даставвал лойиҳа ишчи гуруҳи тузилади, сўнгра, лойиҳада иштирок этадиган оилавий поликлиникалар танлаб олинади. Вирусология илмий текшириш институти олимлари ва малакали мутахассисларни жалб этган ҳолда тиббий-маслаҳат маркази ташкил этилади ва тадбир иштирокчилари учун семинар-тренинглар ўтказилади.
Матбуот анжуманида қайд этилишича, гепатит В ва С билан касаллланган беморларни касалликнинг илк босқичларида аниқлаш мақсадида скрининг ишларини самарали ташкил этиш учун Ўзбекистон тиббиётига 1.02 млн. АҚШ доллари миқдорида инвестиция жалб этилган.
Тадбирда Ўзбекистонда гепатология хизматининг бугунги ҳолати, бу йўналишда олиб борилаётган тиббий-профилактика ва даволаш ишлари натижалари, давлат ва халқаро ташкилотлар ҳамкорлигида ишлаб чиқилган янги лойиҳадан кутилаётган натижалар хусусида атрофлича маълумот берилди.

Министерство здравоохранения: разработан специальный проект, рассчитанный на предотвращение вирусного гепатита В и С в 2019-2020 годах
2019-07-29 | Здравоохранение
В столичном Национальном пресс-центре Министерством здравоохранения и Республиканским научно-исследовательским институтом вирусологии была организована пресс-конференция, посвященная осуществляемой в нашей стране работе по предотвращению распространения гепатита и перспективным задачам. Участниками мероприятия стали представители государственных и международных организаций, ведущие ученые, врачи, специалисты и журналисты.
Как было отмечено, в настоящее время во всем мире растет частота встречаемости вирусных гепатитов В и С. В частности, если вовремя не выявить и не лечить гепатит В, он может привести к циррозу печени и раку печени.
Не смотря на то, что в практике используются эффективные лекарственные средства по лечению больных, страдающих вирусным гепатитом С, из-за дороговизны данного метода лечения люди не всех стран могут воспользоваться этой возможностью. К тому же ограничена возможность проведения одной из уникальной и современной медицинской практики — трансплантации печени. В этих условиях самый эффективный и верный путь — предотвращение гепатита, развитие медико-профилактических работ в этом направлении, охват всех слоев населения системной медико-санитарной помощью.
Осуществление в нашей стране важных задач в этом направлении определено устойчивой задачей медицины. Согласно Национальному календарю прививок дети системно прививаются против гепатита В. Болеющие гепатитом С лечатся с помощью современных медицинских лекарственных препаратов.
Вместе с этим, в период активного развития туризма и международных связей важной задачей сегодняшнего дня является дальнейшее совершенствование медико-социальных мероприятий, повышение бдительности, развитие медико-профилактической службы в предотвращении входа из-за рубежа вирусных заболеваний и распространения их в нашей стране.
С целью устранения в нашей стране этих вопросов и касающихся их других проблем, охраны здоровья населения, предотвращения гепатитных заболеваний Министерством здравоохранения Узбекистана Республиканским научно-исследовательским институтом вирусологии в сотрудничестве с фондом Centerfor Disease Analysis Foundation (CDAF) США разработан специальный проект, направленный на предотвращение вирусного гепатита В и С в 2019-2020 годах.
На пресс-конференции говорилось о мерах, которые планируется осуществить в рамках проекта в медицинских учреждениях столицы. Данный проект будет реализован поэтапно. Сперва будет создана рабочая группа, выбраны семейные поликлиники, которые будут участвовать в проекте. НИИ вирусологии с привлечением ученых и квалифицированных специалистов организует медико-консультативных центр и будет проводить для участников мероприятия семинары-тренинги.
Как было отмечено на пресс-конференции, с целью выявления больных гепатитом В и С на ранней стадии для эффективной организации работ по скринингу в медицину Узбекистана привечена инвестиция в размере 1,02 миллион долларов США.
На мероприятии подробно говорилось о сегодняшнем состоянии службы гепатологии Узбекистана, результатах проводимых в данном направлении медико-профилактической и лечебной работ, ожидаемых результатах нового проекта, разработанного в сотрудничестве государственной и международной организации.