“Youth Techno Art – 2019” халқаро фестиваль-танлови ғолиблари тақдирланди
Тошкент шаҳрида Ўзбекистон Республикаси Халқ таълими вазирлиги томонидан ташкил этилган “Youth Techno Art – 2019” болаларнинг техник ижодкорлиги халқаро фестиваль-танлови ғолиб ва совриндорларини тақдирлашга бағишланган тадбир бўлиб ўтди.
Фестиваль-танловни ўтказишдан асосий мақсад ўқувчиларнинг робототехника ва инженерлик қобилиятларини рўёбга чиқариш ҳамда улар ўртасида техник ижодкорликни ривожлантиришдан иборат эди.
Халқаро фестиваль-танловда Иордания, Арманистон, Қозоғистон ва Қирғизистондан жами 30 нафар иқтидорли ўқувчи иштирок этди. Айни пайтда Россия, Беларусь, Ҳиндистон, Тожикистон каби давлатларнинг ўқувчи-ёшлари ҳам ўз техник ишланмаларини “Youth Techno Art – 2019” фестиваль-танловига юбордилар.
Фестиваль-танловда ўқувчиларнинг ишлари авиа-ракетамодель, робототехника, радиотехника, электроника ва алоқа йўналишлари бўйича назарий ҳамда амалий шартлар асосида баҳоланди.
Иштирокчилар назарий шарт доирасида тўрт йўналиш бўйича тайёрланган маҳсулотлар схемаси ва ижод маҳсулининг яратилиши тарихи ҳамда унга ишлатилган маҳсулотлар ҳақида маълумотларни тақдим этди.
Амалий шартда эса иштирокчилар ўз ижодий ишларини тайёрладилар ҳамда уларнинг ҳаракатланиши, қандай функция бажаришини намойиш этдилар.
– Биз ушбу фестиваль-танловда экологик тоза ва тежамкор усулда энергия ишлаб чиқарувчи плиталарнинг лойиҳаси билан қатнашдик, – деди қозоғистонлик ўқувчи Зульяр Ибрайимов. – Фестиваль-танлов баҳонасида янги дўстлар орттирдик. Сўлим Тошкент ва қадимий Самарқанд шаҳарларининг диққатга сазовор жойларига экскурсия қилдик.
Тадбирда “Youth Techno Art – 2019” халқаро фестиваль-танлови ғолиблари ва совриндорларига эсдалик совғалари ҳамда сертификатлар топширилди.

Награждены победители Международного фестиваля-конкурса “Youth Techno Art-2019”
В Ташкенте состоялось мероприятие, посвященное награждению победителей и призеров Международного фестиваля-конкурса детского технического творчества “Youth Techno Art-2019”, организованного Министерством народного образования Республики Узбекистан.
Основная цель фестиваля-конкурса заключалась в реализации способностей учащихся в робототехнике и инженерии, а также развитии у них технического творчества.
В международном фестивале-конкурсе приняли участие 30 одаренных детей из Иордании, Армении, Казахстана и Кыргызстана. На сегодняшний день свои технические разработки на фестиваль-конкурс “Youth Techno Art-2019” отправили также учащаяся молодежь России, Беларуси, Индии, Таджикистана и других стран.
При оценке творческих работ участников учитывались теоретические и практические знания в таких направлениях, как авиа-ракетомоделирование, робототехника, радиотехника, электроника и связь.
В рамках теоретической части участники представили информацию о схеме, истории создания творческого продукта, а также о материалах, использованных при его разработке.
В практическом плане конкурсанты подготовили свои творческие разработки, а также показали, как они двигаются и какие функции выполняют.
– На фестивале-конкурсе мы продемонстрировали проект ресурсосберегающих плит для выработки экологически чистой электроэнергии, – сказал казахстанский ученик Зульяр Ибрайимов. – Благодаря фестивалю-конкурсу обрели много новых друзей, осмотрели достопримечательности прекрасного Ташкента и древнего Самарканда.
На мероприятии победителям и призерам Международного фестиваля-конкурса “Youth Techno Art-2019” вручены памятные подарки и сертификаты.