АҚШ Конгрессида учрашув
2019 йилнинг 17 июль куни Вашингтон шаҳрида амалий ташриф билан бўлиб турган Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов бошчилигидаги делегация конгрессмен, АҚШ Конгресси Вакиллар палатасидаги “Ўзбекистон бўйича Кокус”нинг ҳамраиси Трент Келли билан музокара ўтказди.
Музокаралар чоғида икки томонлама Ўзбекистон – АҚШ муносабатлари кун тартибининг кенг қамровли масалалари муҳокама қилинди. Конгрессмен Трент Келли эътироф этганидек, сўнгги уч йилда Ўзбекистон ва АҚШ ўртасида ҳамкорликни янада ривожлантириш учун мустаҳкам пойдевор яратилди, ўзаро алоқалар ҳам федерал, ҳам минтақавий даражаларда ривожланмоқда. Дипломатик алоқалар ўрнатилгандан буён илк бор Миссисипи штати губернаторининг 2019 йил май ойида республикамизга ташриф буюриши бунинг ёрқин мисоли бўлди.
Суҳбат чоғида парламентлараро алоқаларни янада фаоллаштириш йўллари муҳокамасига, Конгресс аъзоларининг Ўзбекистонга ташрифларини ташкиллаштиришга, мамлакатимиз парламентарийларининг қонун ижодкорлиги борасидаги АҚШнинг илғор тажрибасини ўрганишларига алоҳида эътибор қаратилди. “Парламент дипломатияси” инструментларини фаоллаштириш масалалари бўйича фикр алмашилди.
Конгрессмен Трент Келли Ўзбекистон делегациясининг шу кунларда АҚШ пойтахтида бўлиб ўтаётган Диний эркинликларни илгари суриш масалаларига бағишланган иккинчи вазирлар конференциясида иштирок этаётганини қўллаб-қувватлади. Парламент аъзоси диндорларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳасида республика Ҳукумати олиб бораётган сиёсатга юқори баҳо берди ва Конгресс билан мазкур йўналишдаги мулоқотни чуқурлаштиришга кўмаклашиш учун тайёрлигини билдирди.
Вакиллар палатасига Миссисипи штатидан сайланган Трент Келли пахтачилик, паррандачилик, сув ресурсларини бошқариш, балиқчилик ва тўқимачилик каби йўналишларида Ўзбекистон ва ўз штати бизнес вакиллари ўртасида ҳамкорликни ўрнатишга кўмаклашишга тайёр. У республиканинг “Ўзбекистон бўйича Кокус” таркибида вакиллари бўлган бошқа штатлар билан ҳамкорлигини ривожлантириш борасида ёрдамлашишга ҳам тайёрлигини қайд этди.

Встреча в Конгрессе США
17 июля 2019 года делегация Республики Узбекистан во главе с Министром иностранных дел Абдулазиз Камиловым, находящаяся с рабочим визитом в г.Вашингтоне, провела переговоры с конгрессменом Трентом Келли – сопредседателем «Кокуса по Узбекистану» Палаты представителей Конгресса США.
В ходе переговоров состоялось обсуждение широкого круга вопросов двусторонней повестки узбекско-американских отношений. Как было отмечено конгрессменом Трентом Келли, за последние три года Узбекистану и США удалось создать прочный фундамент для дальнейшего развития сотрудничества, взаимодействие развивается, как на федеральном, так и региональном уровнях, ярким примером чего стал первый с момента установления дипломатических отношений визит губернатора штата Миссисипи в республику в мае 2019г.
Отдельное внимание в ходе переговоров уделено обсуждению путей дальнейшей активизации межпарламентских связей, организации визитов членов Конгресса в Узбекистан, изучению узбекскими парламентариями передового опыта США в области законотворчества. Стороны обменялись мнениями по вопросам активизации инструментов «парламентской дипломатии».
Конгрессмен Трент Келли приветствовал участие делегации Узбекистана во второй Министерской конференции по продвижению религиозных свобод, которая в эти дни проходит в столице США. Законодатель дал высокую оценку проводимому Правительством республики курсу в сфере защиты прав верующих и выразил готовность оказать содействие в углублении диалога в этом направлении с Конгрессом.
Трент Келли, который представляет в Палате представителей штат Миссисипи, готов способствовать налаживанию сотрудничества между представителями бизнеса Узбекистана и своего штата по таким направлениям, как хлопководство, птицеводство, управление водными ресурсами, рыболовство и текстиль. Им выражена готовность оказать содействие в развитии сотрудничества республики с другими штатами, законодатели которых представлены в составе «Кокуса по Узбекистану».