2019 йилнинг 15 июль куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов Афғонистон Ислом Республикасининг Фавқулодда ва Мухтор Элчиси этиб тайинланган Аҳмад Ҳолид Элмий билан учрашди.
Ишонч ёрлиқлари нусхасини қабул қилар экан, Вазир Элчини самимий қутлади ва биргаликда Ўзбекистон-Афғонистон муносабатларини мустаҳкамлаш ва кенгайишга ишонч билдирди.
Суҳбат чоғида икки томонлама муносабатларнинг долзарб масалалари муҳокама қилинди.
Сиёсий, савдо-иқтисодий, инвестицион, маданий-гуманитар ҳамкорликни кенгайтириш ва Ўзбекистоннинг Афғонистондаги инфратузилма ва ижтимоий-иқтисодий лойиҳаларни амалга оширишда иштирок этишидан томонлар манфаатдорлиги тасдиқланди.
Афғонистондаги кўп йиллик можароларни тинч йўл билан ҳал қилиш жараёнларига алоҳида эътибор қаратилди.
Элчи Президент Муҳаммад Ашраф Ғани номидан Президент Шавкат Мирзиёевга Афғонистонни доимий қўллаб қувватлагани учун чуқур миннатдорчилик билдирди ва Ўзбекистон томонига афғонлараро мулоқот механизмларини бошлашга салмоқли ҳисса қўшгани учун ташаккур изҳор этди, бунга ўтган йил март ойида Тошкент шаҳрида бўлиб ўтган Афғонистон бўйича нуфузли халқаро конференция сезиларли туртки берди.
Учрашувда, шунингдек, бўлажак қўшма тадбирлар кун тартиби ва жадвали, жумладан Тошкент шаҳрида ўтказишилиши режалаштирилаётган Савдо-иқтисодий ҳамкорлик бўйича қўшма ҳукуматлараро комиссиянинг биринчи мажлиси юзасидан фикр алмашилди.

2019-07-15 | Политика
15 июля 2019 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов встретился с назначенным Чрезвычайным и Полномочным Послом Исламской Республики Афганистан Ахмадом Холидом Элмий.
Принимая копии верительных грамот, Министр тепло приветствовал Посла и выразил уверенность, что совместными усилиями узбекско-афганские связи будут укрепляться и расширяться.
Во время состоявшейся беседы обсуждены актуальные вопросы двусторонних отношений.
Стороны подтвердили заинтересованность в наращивании политического, торгово-экономических, инвестиционного, культурно-гуманитарного сотрудничества и участии Узбекистана в реализации инфраструктурных и социально-экономических проектов в Афганистане.
Отдельное внимание было уделено процессам мирного урегулирования многолетнего конфликта в Афганистане.
Посол от имени Президента Мухаммада Ашрафа Гани передал глубокую признательность Президенту Шавкату Мирзиёеву за постоянную поддержку Афганистана и поблагодарил узбекскую сторону за весомый вклад в запуск механизмов межафганского диалога, значительный импульс которому был дан в марте прошлого года на представительной Международной конференции по Афганистану в г.Ташкенте.
На встрече также состоялся обмен мнениями по повестке дня и графику предстоящих совместных мероприятий, в том числе первого заседания Совместной межправительственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству, которое планируется провести в г.Ташкенте.