Буюк Британия Ташқи ишлар вазири билан учрашув
2019 йилнинг 10 июль куни Ўзбекистон Республикаси делегациясининг Лондон шаҳрида ўтказилаётган ОАВ эркинлиги бўйича Глобал конференцияда иштироки доирасида Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камиловнинг Буюк Британия Ташқи ишлар вазири Жереми Ҳант билан икки томонлама учрашуви бўлиб ўтди.
Ташқи сиёсат идоралари раҳбарлари Ўзбекистон – Британия муносабатларининг ҳозирги ҳолати ва истиқболларини муҳокама қилдилар, жорий халқаро кун тартибининг айрим масалалари юзасидан фикр алмашдилар.
Икки томон алоқаларининг бутун комплексини илгари суришда мунтазам учрашувларнинг муҳимлиги эътироф этилди. Шу нуқтайи назардан ташқи ишлар вазирликлари ўртасидаги сиёсий маслаҳатлашувларни ўтказиш амалиёти қўллаб-қувватланди. Сиёсий маслаҳатлашувларнинг биринчи раунди июнь ойида Лондон шаҳрида ўтказилган эди.
Учрашувда аниқ таклифлар кўриб чиқилди ҳамда сиёсий, савдо-иқтисодий, инвестицион, маданий-гуманитар ва бошқа соҳалардаги икки томонлама ҳамкорликни фаоллаштиришдан томонларнинг бирдек манфаатдорлиги тасдиқланди.
Британия томони Ўзбекистоннинг Афғонистонда тинчлик ва барқарорликни таъминлаш бўйича ташаббусларини юқори баҳолади ҳамда мамлакатимизнинг Афғонистон Ислом Республикаси иштирокидаги минтақавий иқтисодий ва инфратузилма лойиҳаларни амалга ошириш борасидаги саъй-ҳаракатларини қўллаб-қувватлашини билдирди.

Встреча с Министром иностранных дел Великобритании
10 июля 2019 года «на полях» Глобальной конференции по свободе СМИ в г.Лондоне Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов встретился с Министром иностранных дел Великобритании Джереми Хантом.
Главы внешнеполитических ведомств обсудили состояние и перспективы узбекско-британских отношений, обменялись мнениями по отдельным вопросам текущей международной повестки дня.
Стороны подчеркнули важность регулярных контактов для продвижения всего комплекса двусторонних связей. В этом контексте была поддержана практика проведения межмидовских консультаций, первый раунд которых состоялся в июне в г.Лондоне.
На встрече рассмотрены конкретные предложения и подтвержден взаимный интерес к активизации двустороннего сотрудничества в политической, торгово-экономической, инвестиционной, культурно-гуманитарной и других областях.
Британская сторона высоко оценила инициативы Узбекистана по обеспечению мира и стабильности в Афганистане, а также выразила поддержку усилиям нашей страны по реализации региональных экономических и инфраструктурных проектов с участием ИРА.