Ўз ҳудудингиз логотипини танлашда иштирок этинг, онлайн овоз беринг!
Ўз ҳудудингиз логотипини танлашда иштирок этишни хоҳлайсизми? Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси Ўзбекистон ҳудудлари логотиплари танловига йўлланган лойиҳалар орасидан энг саралари танлаб олинганини маълум қилади.
Ғолибларни эса Сиз uzbektourism.uzда ўзингизга маъқул келган логотип намунасига онлайн овоз бериш йўли орқали аниқлайсиз. Президентнинг 2019 йил 5 январдаги “Ўзбекистон Республикасида туризм тармоғини жадал ривожлантиришга оид қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги ПФ-5611-сонли фармони билан тасдиқланган “2019-2025-йилларда Ўзбекистон Республикасида туризм соҳасини ривожлантириш Концепцияси”ни амалга ошириш боʻйича “2019 йилги чора-тадбирлар режаси”га мувофиқ, Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси Ўзбекистон Республикаси ҳудудларининг туристик брендларини ишлаб чиқишга доир танлов эълон қилган эди.
Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳри ҳокимликлари томонидан тегишли ҳудудлар логотипларининг асосий элементлари бўйича мезонлар тақдим этилди. Ушбу мезонлар асосида Қорақалпоғистон Республикаси, Тошкент шаҳри, Андижон, Хоразм, Фарғона, Сирдарё, Қашқадарё, Бухоро, Тошкент, Самарқанд, Навоий, Наманган, Сурхондарё ва Жиззах вилоятларининг туристик брендларини яратиш бўйича танлов эълон қилинди.
Ҳудудларнинг туристик логотиплари танловида ижодкорлар, дизайнерлар, блогерлар, олимлар, тарихчилар, талабалар ва фуқаролигидан қатъи назар туризмга қизиқиши бўлган бошқа кишилар иштирок этишди. Таъкидлаш жоизки, бугунга келиб туризм соҳасининг нуфузли вакилларидан иборат Комиссия аъзолари танловга йўлланган 700 га яқин логотипдан 84 тасини (яъни ҳар бир ҳудуд бўйича 6 тадан) саралаб олишди. Диққат! Қуйида жойланган сўровнома бўйича ўзингизга ёққан логотипга овоз беришингиз мумкин. Агар сизга тақдим этилган логотиплардан бирортаси маъқул келмаса ва сиз уларни муайян ҳудуд логотипи бўлишга нолойиқ деб топсангиз, у ҳолда еттинчи вариантга овоз бериш имконига эгасиз. Еттинчи вариантга овоз берганлар жами 20 фоизни ташкил қилган тақдирда, якунга коʻра такрорий танлов ўтказилади. Танловнинг энг яхши логотип лойиҳаси учун ҳар бир ҳудуд бўйича ғолиб 25 миллион сўм миқдоридаги мукофот пули билан тақдирланади.

Выбирайте логотип своего региона, голосуйте онлайн!
Примите участие в выборе логотипа своего региона! Государственный комитет по развитию туризма сообщает, что среди проектов, допущенных к конкурсу логотипов регионов Узбекистана, уже отобраны самые лучшие. Теперь победителей вы можете определить сами проголосовав онлайн за понравившийся вам образец логотипа.
В соответствии с Планом мероприятий на 2019 год по реализации “Концепции развития сферы туризма в Республике Узбекистан на 2019-2025 годы”, утвержденной Указом Президента Республики Узбекистан от 5 января 2019 года № УП-5611 “О дополнительных мерах по ускоренному развитию туристской отрасли в Республике Узбекистан”, Государственным комитетом Республики Узбекистан по развитию туризма был объявлен конкурс на разработку туристических брендов регионов Республики Узбекистан.
Хокимиятами Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента были представлены критерии по основным элементам логотипов соответствующих территорий. На основе этих критериев объявлен конкурс по созданию туристических брендов Республики Каракалпакстан, города Ташкента, Андижанской, Хорезмской, Ферганской, Сырдарьинской, Кашкадарьинской, Бухарской, Ташкентской, Самаркандской, Навоийской, Наманганской, Сурхандарьинской и Джизакской областей. В конкурсе туристических логотипов регионов приняли участие создатели, дизайнеры, блогеры, ученые, историки, студенты и другие люди, заинтересованные в туризме, независимо от их гражданства.
Стоит отметить, что на сегодняшний день члены комиссии, состоящие из представителей сферы туризма, отобрали 84 логотипа (по 6) из 700 представленных на конкурс логотипов. Внимание! Представляем Вашему вниманию варианты, отображающие собой образцы туристических логотипов регионов. Свой голос за понравившийся логотип можно оставить по опроснику размещенному ниже. Также, у Вас есть возможность проголосовать за седьмой вариант, который означает, что предложенные работы не могут выступить в качестве туристического бренда. В случае, если 20 % проголосовавших выберут седьмой вариант, то по итогам будут проведен повторный конкурс.