Европа Иттифоқининг Ташқи ишлар ва хавфсизлик сиёсати бўйича Олий вакили билан учрашув
2019 йилнинг 7 июль куни “Марказий Осиё – Европа Иттифоқи” минтақалараро учрашувида иштирок этаётган Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов Бишкек шаҳрида Европа Иттифоқининг Ташқи ишлар ва хавфсизлик сиёсати бўйича Олий вакили, Еврокомиссия вице-президенти Федерика Могерини билан учрашди.
“Ўзбекистон – Евроиттифоқ” шаклидаги алоқаларнинг ҳозирги ҳолати ва янада ривожланиш истиқболлари муҳокама қилинди.
Европа кенгаши Президенти Доналд Тускнинг Ўзбекистонга ташрифи ва унинг 2019 йил 31 май куни Тошкент шаҳрида Президент Шавкат Мирзиёев билан ўтказган музокаралари якунлари юқори баҳоланди.
Сўнгги йилларда Ўзбекистон – Европа муносабатларининг сифат жиҳатдан янги даражага кўтарилганлиги ва ҳамкорликнинг барча жабҳалари муайян амалий мазмун билан бойигани таъкидланди. Шу нуқтаи назардан икки томон ҳам Ўзбекистон ва Европа Иттифоқи ўртасидаги кенгайтирилган шериклик ва ҳамкорлик тўғрисидаги битим лойиҳаси устида музокаралар механизмининг йўлга қўйилганлигини маъқуллади. Мазкур ҳужжатнинг имзоланиши икки томонлама муносабатларда янги поғона бўлиши кутилмоқда.
Суҳбат чоғида қайд этилганидек, жорий йилда Ўзбекистон томонидан ЕИнинг барча давлатлари фуқаролари учун визасиз тартибнинг жорий қилиниши “халқ дипломатияси”ни рағбатлантиради, жумладан савдо-иқтисодий, инвеститсия, маданий-гуманитар ва бошқа тармоқлардаги алоқаларнинг фаоллаштиради.
Учрашувда Афғонистон йўналишидаги ҳамкорлик масалалари ҳамда халқаро ва минтақавий сиёсатнинг алоҳида мавзулари ҳам кўриб чиқилди.

7 июля 2019 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов, принимающий участие в межрегиональной встрече «Центральная Азия – Европейский союз», в г.Бишкеке встретился с Верховным представителем Евросоюза по иностранным делам и политике безопасности, вице-президентом Еврокомиссии Федерикой Могерини.
Обсуждены состояние и перспективы дальнейшего развития связей в формате «Узбекистан – Евросоюз».
Стороны высоко оценили итоги визита Президента Европейского совета Дональда Туска в Узбекистан и его переговоров с Президентом Шавкатом Мирзиёевым 31 мая 2019 года в г.Ташкенте.
Подчеркивалось, что в последние годы узбекско-европейские отношения вышли на качественно новый уровень и наполнились конкретным практическим содержанием во всех областях сотрудничества. В этом контексте стороны приветствовали запуск механизма переговоров над проектом Соглашения о расширенном партнерстве и сотрудничестве между Узбекистаном и Евросоюзом, подписание которого должно стать этапным событием в двусторонних отношениях.
Как отмечалось, введение в текущем году Узбекистаном безвизового режима для граждан всех стран ЕС стимулирует «народную дипломатию», в том числе активизирует контакты в торгово-экономической, инвестиционной, культурно-гуманитарной и других областях.
На встрече также рассмотрены вопросы взаимодействия на афганском направлении, а также отдельные темы международной и региональной политики.