ЮНEСКОнинг бутунжаҳон мероси бўйича йиғилишида Шаҳрисабз тўғрисида қарор қабул қилинди
2019 йилнинг 2 июль куни ЮНEСКО Бутунжаҳон мероси қўмитасининг Боку шаҳрида бўлиб ўтаётган 43-сессияси чоғида «Шаҳрисабзнинг тарихий маркази» бутунжаҳон мероси объекти борасида қарор қабул қилинди. Сессия ишида Ўзбекистон Республикаси Бош вазири ўринбосари Азиз Абдухакимов бошчилигидаги делегация иштирок этмоқда.
Ҳужжат Ўзбекистон раҳбариятининг бутунжаҳон мероси объектларини ҳимоя қилиш бўйича кўраётган чораларини, хусусан тарихий шаҳарлардаги барча қурилиш ишларини тўхтатиб қўйич тўғрисидаги ҳукумат қарорини қўллаб қувватлайди. У шаҳарни янада ривожлантириш бўйича аниқ таклифларни ўз ичига олади ва Шаҳрисабз шаҳрини бутунжаҳон мероси рўйхатида қолдириш тўғрисида қарор чиқаради.
Ўзбекистоннинг ЮНEСКОдаги Доимий ваколатхонаси берган маълумотга кўра қарор ўтган бир йил давомида ташкилот билан олиб борилган комплекс мулоқотларнинг натижаси бўлди. 2014 йилдан буён биринчи марта Бутунжаҳон мероси қўмитаси Ўзбекистоннинг маданий меросни сақлаб қолиш масалаларида ЮНEСКО билан ишлаш тарафдори эканлигини эътироф этди ва томонларнинг 2016 йилдан бери ҳамкорлигини ижобий баҳолади.
ЮНEСКО бундан буён Шаҳрисабзнинг бутунжаҳон мероси рўйхатидан чиқариб ташлаш тўғрисида талаб қўймаяпти ва кейинги икки йил давомида шаҳарни қайта тиклаш бўйича аниқ чораларни ишлаб чиқишни таклиф қиляпти.

На заседании ЮНЕСКО по вопросам всемирного наследия принято решение по Шахрисабзу
2 июля 2019 года Комитет всемирного наследия ЮНЕСКО в ходе своей 43-й сессии в г.Баку, в работе которой принимает участие делегация Республики Узбекистан во главе с заместителем Премьер-министра Азизом Абдухакимовым, принял решение относительно объекта всемирного наследия «Исторический центр Шахрисабза».
Документ приветствует принятые руководством Узбекистана меры по защите объектов всемирного наследия, в том числе правительственное постановление о приостановке всех строительных работ в исторических городах. Он содержит конкретные рекомендации по дальнейшему развитию города и постановляет оставить г.Шахрисабз в списке всемирного наследия.
По информации Постпредства Узбекистана при ЮНЕСКО, решение стало результатом комплексного диалога с организацией, длившегося в течение последнего года. Впервые с 2014 года Комитет всемирного наследия отмечает приверженность Узбекистана работе с ЮНЕСКО в вопросах сохранения культурного наследия и положительно отзывается о взаимодействии сторон с 2016 года.
ЮНЕСКО более не настаивает на вопросе об исключении Шахрисабза из списка всемирного наследия и предлагает выработать конкретные действия по регенерации города в течение следующих двух лет.