Имом Ал-Бухорий қабрини биринчи бўлиб зиёрат қилган хорижий сайёҳ ким эканини биласизми?
Индонезиянинг собиқ президенти жаноб Сукарно Самарқанд яқинида жойлашган Имом Ал-Бухорий қабрини биринчи бўлиб зиёрат қилган хорижий давлат арбоби ҳисобланади. 27-30 июнь кунлари Индонезиянинг Жакарта шаҳрида ташкил этилган «Trisakti Tourism Award» кўргазмаси ҳамда «Indonesia Halal Expo-2019» маҳсулот ва хизматлар ярмаркасида шу ҳақида алоҳида таъкидлаб ўтилди.
Тадбир доирасида ўтказилган конференцияда Индонезиянинг туризм вазири, Ҳунармандчилик ва креатив саноат вазири, етакчи туристик ташкилотлар ҳамда авиакомпаниялар раҳбарлари иштирок этди. Унда Ўзбекистоннинг зиёрат туризми салоҳиятига бағишланган тақдимот ташкил этилди.
Тақдимот давомида Сукарно жаноблари Индонезия президенти сифатида 1956 йилда Собиқ Иттифоққа қилган расмий ташрифи давомида Самарқанд шаҳрига саёҳат ташкил этилгани ва бу саёҳат давомида Ҳартанг қишлоғидаги Имом Ал-Бухорий қабрини зиёрат қилишни сўрагани ёдга олинди. Жаноб Сукарно Ўзбекистонга ташриф буюрган илк зиёратчи-сайёҳ дея эътироф этилди.
Туризмни ривожлантириш давлат қўмитасининг Зиёрат туризми шўбаси бош мутахассиси Саидкомил Холхўжаевнинг сўзларига кўра, президент Сукарно юртимизга сафари сўнгида ўзбек халқини «Jauh di mata, dekat di hati», яъни «Кўзга узоқ, қалбга яқин» маъносидаги индонез мақоли орқали таърифлаган, бугунги кунда эса, икки мамлакат ўртасидаги визасиз тизим ҳамда Тошкент-Жакарта йўналишида тўғридан-тўғри авиақатновнинг йўлга қўйилиши орқали муносабатлар янада мустаҳкамланганини таъкидлаган.
«Бугунги кунда индонезияликлар, албатта, Индонезия давлатчилигининг асосчиси бўлган жаноб Сукарно изидан бориб, у бошлаб берган саёҳат йўналиши орқали Ўзбекистонни қайтадан кашф қилишга иштиёқманддир», - деди конференция давомида Индонезия Halal Lifestyle Center ташкилоти раиси жаноб Сапта Нирвандар.

Знаете ли вы кто первым из туристов совершил зиерат на могилу Имама аль-Бухари?
Бывший президент Индонезии г-н Сукарно является первым иностранным государственным деятелем, посетившим могилу Имама Аль-Бухари, что расположена недалеко от Самарканда. Об этом было особо отмечено на выставке «Trisakti Tourism Award» и ярмарке продукции и услуг «Indonesia Halal Expo-2019», организованной 27-30 июня в Джакарте.
В работе конференции в рамках данных мероприятий приняли участие министр туризма Индонезии, министр культуры и креативной промышленности Индонезии, руководители ведущих туристических организаций и авиакомпаний. В ходе конференции была организована презентация, посвященная потенциалу зиерат туризма в Узбекистане.
Зиерат туризм на Востоке означает паломничество по святым местам, возможность прикоснуться к истокам древней культуры. Зиерат туризм сейчас активно развивающееся направление в Узбекистане, так как на территории страны расположено огромное количество религиозных памятников и святых мест.
В ходе презентации было отмечено, что во время официального визита в качестве президента Индонезии в 1956 году господин Сукарно  посетил Самарканд и попросил отвезти его на могилу Имама Аль-Бухари в деревне Хартанг. Г-н Сукарно был признан первым иностранным туристом, совершившим зиерат в Узбекистан.
По словам главного специалиста отдела зиерат-туризма Государственного комитета Республики Узбекистан по развитию туризма Саидкомила Холхужаева, президент Сукарно по итогам поездки в нашу страну описал узбекский народ через индонезийскую пословицу: “Jauh di mata, dekat di hati”, то есть “далек от взора, но близок к сердцу”, Саидкомил  также подчеркнул, что сегодня, благодаря безвизовой системе между двумя странами и налаживанию прямого авиасообщения в направлении Ташкент-Джакарта, отношения  еще больше укрепились.
“Сегодня индонезийцы, конечно же, идут по стопам г-на Сукарно, основателя индонезийской государственности, и стремятся вновь открыть для себя Узбекистан по маршруту, который он начал”, - отметил в ходе конференции председатель организации Inonesia Halal Lifestyle Center г-н Сапта Нирвандар.