Геология соҳасини халқаро талаблар асосида ривожлантириш бўйича вазифалар белгиланди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 1 июль куни геология соҳасини янада ривожлантириш, геологик қидирув ва қазиб олишни кенгайтириш масалаларига бағишланган йиғилиш ўтказди.
Мамлакатимизда саноатлаштириш мумкин бўлган 73 турдаги фойдали қазилма захирасига эга 2 мингдан зиёд кон бор. Шундан 437 таси ўзлаштирилмаган. Янги истиқболли конларни ўрганиш етарли даражада эмас. Қидирув ишларига жалб қилинаётган техникаларнинг 70 фоизи эскирган.
Соҳага инвестициялар жалб қилиб, қайта ишлашни йўлга қўйиш ишлари ҳам сустлиги қайд этилди. Бугунги кунда 111 та истиқболли коннинг атиги 14 тасида тўғридан-тўғри хорижий инвестициялар иштирокида 39 миллион долларлик 6 та лойиҳа амалга оширилмоқда, холос.
Йиғилишда геологоразведка ва қазиб олиш ишлари учун белгиланган солиқ ставкаларини оптималлаштириш, бюджет маблағлари самарадорлигини ошириш, тармоққа хусусий инвестицияларни кенг жалб қилиш бўйича вазифалар белгиланди.
Геология-қидирув ишларини молиялаштириш тизимини ислоҳ қилиш, хорижий экспертларни жалб этиб, энг илғор тажрибаларни амалиётга жорий қилиш зарурлиги таъкидланди. 2020-2021 йилларга мўлжалланган мутлақо янги форматдаги қидирув ишлари дастурини шакллантириш, соҳанинг моддий-техник базасини янгилаш бўйича топшириқлар берилди.
Минерал хомашё базасини халқаро стандартлар асосида баҳолаш, жумладан, конлар захираларини JORC кодекси талаблари асосида ҳисоблаш ва маълумотлар очиқлигини таъминлаш муҳимлиги қайд этилди.
Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги, Давлат геология қўмитасига янги инвестиция лойиҳалари портфелини шакллантириш ҳамда уларни ўз веб-сайтларига жойлаштириш, хорижда бизнес тадбирлар ва роуд-шоулар ташкиллаштириш орқали салоҳиятли инвесторларни жалб қилиш вазифаси қўйилди.
Волфьрам, графит каби талаб юқори хомашёлар бўйича инвестиция жалб қилиб, камида 20 та лойиҳани амалга ошириш юзасидан топшириқ берилди.

Goals outlined to raise geology development to international standards
On July 1, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a meeting to discuss the development of geology industry, enhance the scope of geological exploration and mining operations.
Uzbekistan is currently home to more than 2 thousand deposits with reserves of 73 types of minerals. Of these, 437 deposits remain undeveloped. The pace of exploration of promising new fields is unsatisfactory. 70 percent of the equipment used for these works is worn out.
Among the drawbacks in the industry noted at the meeting are the inert efforts to attract investment into the sector and to process raw materials. Currently, as few as 14 out of 111 promising fields have just 6 projects under implementation and involving foreign direct investment for $ 39 million.
The meeting helped identify the challenges related to optimizing tax rates for geological exploration and production, increasing the efficiency of budget funds allocated for this work, and boosting widespread private investment into the industry.
As it was pointed out, it is essential to reform the system of funding geological exploration with the engagement of experts from abroad and introduce the most advanced experience into this practice. Individual officials were instructed to devise a program of geological exploration of a completely new format for the period 2020-2021, and update the material and technical base of the industry.
The President stressed the importance of assessing the mineral resource potential on the basis of international standards, including the provision for the accounting of reserves and openness of data in accordance with the requirements of JORC Code.
The Ministry of Investments and Foreign Trade, the State Committee on Geology were tasked with forming a portfolio of new investment projects and posting information about them on their websites, working to attract potential investors through the organization of business events and road shows abroad.
Instructions were given to attract investment for the development of deposits of tungsten, graphite and other popular types of minerals, as well as for the implementation of at least 20 projects in this direction.
Responsible officials reported on the current state of the sphere and provided information regarding the implementation of the tasks set at the meeting.