Геология соҳасини халқаро талаблар асосида ривожлантириш бўйича вазифалар белгиланди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 1 июль куни геология соҳасини янада ривожлантириш, геологик қидирув ва қазиб олишни кенгайтириш масалаларига бағишланган йиғилиш ўтказди.
Мамлакатимизда саноатлаштириш мумкин бўлган 73 турдаги фойдали қазилма захирасига эга 2 мингдан зиёд кон бор. Шундан 437 таси ўзлаштирилмаган. Янги истиқболли конларни ўрганиш етарли даражада эмас. Қидирув ишларига жалб қилинаётган техникаларнинг 70 фоизи эскирган.
Соҳага инвестициялар жалб қилиб, қайта ишлашни йўлга қўйиш ишлари ҳам сустлиги қайд этилди. Бугунги кунда 111 та истиқболли коннинг атиги 14 тасида тўғридан-тўғри хорижий инвестициялар иштирокида 39 миллион долларлик 6 та лойиҳа амалга оширилмоқда, холос.
Йиғилишда геологоразведка ва қазиб олиш ишлари учун белгиланган солиқ ставкаларини оптималлаштириш, бюджет маблағлари самарадорлигини ошириш, тармоққа хусусий инвестицияларни кенг жалб қилиш бўйича вазифалар белгиланди.
Геология-қидирув ишларини молиялаштириш тизимини ислоҳ қилиш, хорижий экспертларни жалб этиб, энг илғор тажрибаларни амалиётга жорий қилиш зарурлиги таъкидланди. 2020-2021 йилларга мўлжалланган мутлақо янги форматдаги қидирув ишлари дастурини шакллантириш, соҳанинг моддий-техник базасини янгилаш бўйича топшириқлар берилди.
Минерал хомашё базасини халқаро стандартлар асосида баҳолаш, жумладан, конлар захираларини JORC кодекси талаблари асосида ҳисоблаш ва маълумотлар очиқлигини таъминлаш муҳимлиги қайд этилди.
Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги, Давлат геология қўмитасига янги инвестиция лойиҳалари портфелини шакллантириш ҳамда уларни ўз веб-сайтларига жойлаштириш, хорижда бизнес тадбирлар ва роуд-шоулар ташкиллаштириш орқали салоҳиятли инвесторларни жалб қилиш вазифаси қўйилди.
Волфьрам, графит каби талаб юқори хомашёлар бўйича инвестиция жалб қилиб, камида 20 та лойиҳани амалга ошириш юзасидан топшириқ берилди.

Определены задачи по развитию сферы геологии на уровне международных стандартов
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 1 июля провел совещание по вопросам дальнейшего развития сферы геологии, расширения масштаба работ по геологоразведке и добыче полезных ископаемых.
В нашей стране имеется более 2 тысяч месторождений с запасами 73 видов полезных ископаемых. Из них 437 депозитов остаются неосвоенными. Темпы изучения новых перспективных месторождений неудовлетворительны. Изношено 70 процентов привлекаемой к разведочной работе техники.
На совещании отмечался также слабый уровень работы по привлечению инвестиций в отрасль и переработке сырья. В настоящее время лишь на 14 из 111 перспективных месторождений реализуются 6 проектов с участием прямых иностранных инвестиций на 39 миллионов долларов.
На совещании определены задачи по оптимизации ставок налогов на геологоразведку и добычу, повышению эффективности направляемых на эти работы бюджетных средств, широкому привлечению частных инвестиций в отрасль.
Указано на необходимость реформирования системы финансирования геологоразведочных работ с привлечением иностранных экспертов, внедрения в эту практику самого передового опыта. Поручено разработать программу геологоразведочных работ абсолютно нового формата сроком на 2020-2021 годы, обновить материально-техническую базу отрасли.
Отмечалась важность оценки минерально-сырьевой базы на основе международных стандартов, в том числе обеспечения учета запасов месторождений и открытости данных согласно требованиям кодекса JORC.
Перед Министерством инвестиций и внешней торговли, Государственным комитетом по геологии поставлена задача сформировать портфель новых инвестиционных проектов и разместить информацию о них на ведомственных веб-сайтах, проводить работу по привлечению потенциальных инвесторов через организацию бизнес-мероприятий и роуд-шоу за рубежом.
Даны поручения по привлечению инвестиций для освоения месторождений вольфрама, графита и других востребованных видов полезных ископаемых, реализации не менее 20 проектов в этом направлении.
Ответственные лица отчитались о нынешнем состоянии сферы и представили информацию касательно выполнения поставленных на совещании задач.