ЮНEСКО Бутунжаҳон мероси қўмитаси 43-сессиясида Азиз Абдуҳакимов бошчилигидаги Ўзбекистон делегацияси иштирок этмоқда
2019-07-01 | Туризм
Баку шаҳрида ЮНEСКО Бутунжаҳон мероси қўмитаси 43-сессиясининг тантанали очилиш маросими бўлиб ўтди. Унда Озарбойжоннинг биринчи вице-президенти, ЮНEСКО кўнгилли элчиси Меҳрибон Алиева иштирок этди.
Шунингдек, ЮНEСКО бош директори Одре Азуле, Ташкилотнинг Ижро кенгаши раиси Ли Бен Хён ва Озарбойжон Республикаси маданият вазири Абулфас Гараевлар ҳам сўзга чиқишди.
Бутунжаҳон мероси қўмитаси 43-сессиясида Ўзбекистондан ЮНEСКО ишлари бўйича Миллий комиссия раиси, бош вазир ўринбосари Азиз Абдуҳакимов бошчилигидаги делегация иштирок этмоқда.
Таъкидлаш жоизки, Бутунжаҳон мероси қўмитасининг 43-сессиясида дунёнинг 180 дан ортиқ мамлакатидан 2500 дан зиёд киши - вазирлар, ЮНEСКО элчилари, тегишли ташкилотларнинг бош директорлари, халқаро тузилмаларнинг Озарбойжондаги элчилари ва мамлакат ҳукумати аъзолари қатнашмоқда.
Қўмитанинг Бакудаги сессиясида ЮНEСКО рўйхатига киритиш учун 42 аризадан 36 тақдимот кўриб чиқилади. Булардан 6 таклиф - табиий меросга, 28 таси - маданий меросга ва 2 таси аралаш (табиий ва маданий) меросга тааллуқли.
Икки кунлик сессия доирасида Азиз Абдуҳакимов бошчилигидаги Ўзбекистон делегацияси вакиллари ЮНEСКО бош директори Одре Озуле, Озарбойжон бош вазир ўринбосари Д.Аҳмедов, маданият вазири А.Гараев, таълим вазири Д.Байрамов, Туризмни ривожлантириш давлат агентлиги раиси Ф.Нагиев, ЮНEСКО Бутунжаҳон мероси маркази директори М.Рёсслер ҳамда Бутунжаҳон мероси қўмитасига аъзо 21 мамлакат делегациялари раҳбарлари билан учрашувлар ўтказиши режалаштирилган.
Бугунги кунда Ўзбекистон ва ЮНEСКО ўртасида кўп босқичли ва самарали ҳамкорлик амалга оширилмоқда. Хусусан, ўтган йилнинг октябрида Президент Шавкат Мирзиёевнинг ЮНEСКО штаб-квартирасига ташрифи давомида имзоланган «Мамлакатлар дастури» доирасида маданият, таълим, илм-фан ва АКТ ривожи каби йўналишларга оид муҳим лойиҳалар амалга оширилмоқда.
Томонлар ўртасида Ўзбекистоннинг моддий ва номоддий маданий меросини асраш масалалари бўйича йўлга қўйилган конструктив мулоқотни алоҳида таъкидлаш жоиз, бу республика томонидан ратификация қилинган барча нормалар ҳамда ЮНEСКОнинг ушбу йўналишдаги тавсияларини тўлиқ таъминлаш имконини беради.
Бундан ташқари, Азиз Абдуҳакимов «Ипак йўли» Халқаро туризм университети ректори сифатида Озарбойжон туризм ва менежмент университети билан таълим ва илм-фан бўйича Англашув меморандумини имзолаши кутилмоқда.
Жорий йилнинг январь ойида Ўзбекистон томоннинг таклифи билан ИКОМОС таркибидаги юқори реактив мониторинг миссияси Шаҳрисабз, Самарқанд ва Бухоро шаҳарларида бўлди ва 2016 йил охиридан бошлаб Ўзбекистон ҳукумати томонидан қабул қилинган ижобий чораларни расман қайд этди.
Ўтган давр мобайнида Ўзбекистон Президентининг (2018 йил 19 декабрдаги) «Моддий маданий мерос объектларини муҳофаза қилиш соҳасидаги фаолиятни тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги қарори, (2018 йил 16 январдаги) «Моддий маданий ва археология мероси объектларини муҳофаза қилиш ва фойдаланишни такомиллаштириш тўғрисида»ги топшириғи, ҳукуматнинг «Ўзбекистон Республикаси ЮНEСКО Бутунжаҳон мероси рўйхатига киритилган ҳудудларини муҳофазалаш» ҳамда «Ўзбекистон Республикаси ЮНEСКО ишлари бўйича Миллий комиссия фаолиятини такомиллаштириш»га доир қарорлари (09.06.2018) қабул қилинди. Ўзбекистон Республика Маданият вазирлигида ЮНEСКО ишлари бўйича махсус бўлим очилди.
Бугунга келиб мамлакатда жойлашган бутунжаҳон мероси объектларида барча турдаги қурилиш ишлари мораторийси амал қилмоқда. Республика парламентига бутунжаҳон мероси объектларида носанкцион олиб бориладиган ишлар учун жиноий жавобгарликни кўзда тутувчи қонун лойиҳаси киритилди.
Қўмитанинг Бакуда ўтаётган серссияси давомида Ўзбекистон делегациясининг Шаҳрисабз, Самарқанд ва Бухородаги маданий меросни сақлаш билан боғлиқ ҳисоботлари кўриб чиқилади. Муҳокамалар якуни бўйича Қўмитанинг жаҳон мероси объектларини сақлашга доир тегишли қарор ва тавсиялари қабул қилинади.
Қайд этиш жоизки, Ўзбекистон ҳукумати қадимий шаҳарларидаги маданий меросни сақлаш масалаларида нуфузли халқаро экспертлар билан иш олиб бормоқда. Хусусан, Франциянинг машҳур Шаҳарни режалаштириш институти мутахассислари билан ҳамкорлик йўлга қўйилган бўлиб, улар Самарқанд шаҳрининг бош лойиҳаси ва менежмент режасини ишлаб чиқишда кўмак беришмоқда. Ҳужжатлар ЮНEСКО халқаро стандартлари ва талабларига тўлиқ мувофиқ келади.
Шаҳрисабзда IKOMOS халқаро экспертлари билан ҳамкорликда жаҳон мероси чегараларини ўлчаш ҳамда шаҳар қиёфасини унинг халқаро мақомига мувофиқ ўзгартиришга доир аниқ режалар ишлаб чиқилади.
Ўзбекистон улкан ва ноёб маданий меросга эга бўлиб, бу уларни консервациялаш, асраш ва реставрация қилишга оид кундалик машаққатли меҳнатни талаб қилади. Шу муносабат билан жорий йилнинг августида Самарқандда ЮНEСКО шафелиги остида моддий ва номоддий меросни асрашга доир халқаро конференция ўтказиш режалаштирилган. Унда ЮНEСКО бош директори Одри Озуле ва 45 мамлакатнинг шу соҳада фаолият юритувчи 200 дан зиёд олим, эксперт ва мутахассислари иштироки кутилмоқда. Мазкур конференция маданий ёдгорликларни муҳофаза қилиш йўлидаги долзарб муаммоларни кўриб чиқиш, халқаро тажрибани ўрганиш, тарихий-маданий меросни сақлашни таъминлаш бўйича миллий тизимни такомиллаштириш, бу йўналишдаги давлат ва жамоатчилик ташкилотлари фаолиятининг асосий векторларини аниқлаш имконини беради.

Делегация Узбекистана во главе с Азизом Абдухакимовым принимает участие на 43-й сессии ЮНЕСКО по вопросам охраны Всемирного насле
2019-07-01 | Туризм
Торжественное открытие  43-ей сессии Комитета Всемирного наследия ЮНЕСКО состоялось 30 июня с.г. в Баку. В работе сессии принимает участие делегация Узбекистана во главе с вице-премьером Узбекистана, председателем Национальной комиссии по делам ЮНЕСКО в Узбекистане А. Абдухакимовым.
В церемонии также приняла участие Первый вице-президент Азербайджана, посол доброй воли ЮНЕСКО Мехрибан Алиева.
С торжественными приветствиями выступили генеральный директор ЮНЕСКО Одре Азуле, председатель Исполнительного совета организации Ли Бен Хён и министр культуры Азербайджанской Республики Абульфас Гараев.
На очередной 43-й сессии Комитета Всемирного наследия участвуют свыше 2500 представителей из более чем 180 стран мира, в том числе профильные министры, послы различных стран в ЮНЕСКО, генеральные директоры различных организаций, представители и послы международных структур в Азербайджане, члены азербайджанского правительства.
Данное важное мероприятие мирового масштаба отражает значение, придаваемое образцам материального и природного наследия, древнейшим памятникам, выражающим самобытность и историческую память народов мира.
На Бакинской сессии комитета рассматриваются презентации 36 из 42 заявок, представленных для включения в Список Всемирного культурного наследия. Из них 6 предложений касаются природного, 28 – культурного и 2 – смешанного (как природного, так и культурного) наследия.
В рамках двухдневного пребывания узбекской делегации в Баку запланированы встречи с генеральным директором ЮНЕСКО Одре Озуле, вице-премьером Азербайджана Д. Ахмедовым, министром культуры Азербайджана А. Гараевым, министром образования Д. Байрамовым, председателем Государственного агентства по развитию туризма Ф. Нагиевым, директором Центра всемирного наследия ЮНЕСКО М. Рёсслер и главами делегаций 21 страны-члена Комитета всемирного наследия. Также ожидается участие заместителя премьер министра Республики  Узбекистан Азиза Абдухакимова, в качестве ректора Международного Университета туризма «Шелковый путь», на подписании Меморандума о взаимопонимании в области образования и науки между данным вузом и Азербайджанским университетом туризма и менеджмента.
В ходе сессии Комитета всемирного наследия будут рассмотрены представленные узбекской стороной отчеты, связанные с сохранением культурного наследия в Шахрисабзе, Самарканде и Бухаре. По итогам обсуждений будут приняты соответствующие решения Комитета с дальнейшими рекомендациями в вопросах сохранения указанных объектов всемирного наследия. Делегация Узбекистана представит в Баку подробные аргументированные позиции по каждому вопросу.
Необходимо отметить, что в настоящее время реализуется многоплановое и эффективное сотрудничество между Узбекистаном и ЮНЕСКО. В частности, в рамках «Страновой программы», подписанной в ходе визита Президента Республики Узбекистан Ш.М.Мирзиёева в штаб-квартиру ЮНЕСКО в Париже в октябре 2018 года, реализуются важные проекты по таким направлениям, как образование, культура, наука и развитие ИКТ. Он стал первым подобным документом, который ЮНЕСКО подписал со страной-членом.
Налаженный между сторонами конструктивный диалог в вопросах сохранения материального и нематериального культурного наследия Узбекистана позволяет полностью обеспечивать выполнение всех норм ратифицированных республикой конвенций, а также рекомендаций ЮНЕСКО в данном направлении.
В частности, в январе 2019 года  по приглашению узбекской стороны  исторические города Шахрисабз, Самарканд и Бухару посетила Высокая реактивная мониторинговая миссия в составе руководства Международного совета по сохранению памятников и достопримечательных мест (ICOMOS), которая официально отметила позитивные меры, предпринятые Правительством Узбекистана с конца 2016г.
Так, за прошедший период были приняты Постановление Президента Республики Узбекистан «О мерах по коренному совершенствованию деятельности в сфере охраны объектов материального культурного наследия» (19.12.2018г.), Распоряжение Президента Республики Узбекистан «О совершенствовании охраны и использования объектов материального культурного и археологического наследия» (16.01.2018г.), правительственные решения «Об охране территорий Республики Узбекистан, включенных в перечень Всемирного наследия ЮНЕСКО» (09.06.2018г.) и «О совершенствовании деятельности Национальной комиссии Республики Узбекистан по делам ЮНЕСКО» (26.11.2018г.). В Министерстве культуры Узбекистана открыт специальный отдел по делам ЮНЕСКО. На сегодняшний день действует мораторий на все виды строительных работ в объектах всемирного наследия, расположенных в республике. В Парламент страны внесен проект закона, предусматривающего уголовную ответственность за несанкционированные работы в пределах объектов всемирного наследия.
Правительство Узбекистана в течении многих лет работает с авторитетными международными экспертами в вопросах сохранения наследия в указанных городах. Налажено сотрудничество со специалистами известного Французского института городского планирования, которые оказывают содействие в разработке генерального плана и Менеджмент-плана Самарканда. Документы будут полностью соответствовать международным стандартам и требованиям ЮНЕСКО.
В Шахрисабзе, в сотрудничестве с международными экспертами-членами ИКОМОС, вырабатываются конкретные планы по изменению границ объекта всемирного наследия и изменению облика города для соответствия его международному статусу.
Узбекистан обладает огромным и уникальным культурным наследием, которое требует ежедневной кропотливой работы по их консервации, сохранению и реставрации. В этой связи, в августе текущего года в Самарканде запланировано проведение под эгидой ЮНЕСКО Международной конференции по сохранению материального и нематериального наследия, в работе которой ожидается участие Генерального директора ЮНЕСКО Одри Азуле и более 200 ведущих ученых, экспертов и специалистов в этой области из 45 стран. Конференция позволит рассмотреть актуальные проблемы в сфере охраны культурных памятников, изучить международный опыт, усовершенствовать национальную систему обеспечения сохранности историко-культурного наследия, определить основные векторы в деятельности государственных и общественных организаций в данном направлении.