«Мард ўғлон» давлат мукофоти билан тақдирлаш тўғрисида
Мамлакатимизда амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотларда фаоллик кўрсатиб, ўзининг билим ва иқтидори, интилувчанлиги ва ташаббускорлиги, ҳалол ва самарали меҳнати билан Ватанимиз тараққиётига муносиб ҳисса қўшиб келаётган, юксак маънавиятли, мустақил фикрловчи, қатъий ҳаётий позиция, кенг дунёқараш ва юқори салоҳиятга эга, юрт истиқболи учун масъулиятни ўз зиммасига олишга қодир бўлган фидойи ва мард ўғлонларимизни муносиб рағбатлантириш мақсадида ҳамда Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2017 йил 5 июлдаги «Ёшларга оид давлат сиёсати самарадорлигини ошириш ва Ўзбекистон ёшлар иттифоқи фаолиятини қўллаб-қувватлаш тўғрисида»ги ПФ–5106-сон Фармони ва 2017 йил 21 ноябрдаги «Мард ўғлон» давлат мукофотини таъсис этиш чора-тадбирлари тўғрисида»ги ПҚ–3402-сон қарорига асосан:
1. Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Давлат мукофотлари ва геральдика бўйича комиссиянинг Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳрининг иқтидорли йигитларини фан, таълим, тиббиёт, маданият, адабиёт, санъат, спорт, ишлаб чиқариш, ҳарбий хизмат соҳалари ва ҳуқуқни муҳофаза қилиш органларидаги фаолиятида эришган алоҳида ютуқлари учун «Мард ўғлон» давлат мукофоти билан тақдирлаш тўғрисидаги таклифлари иловадаги рўйхатга мувофиқ маъқуллансин.
2. «Мард ўғлон» давлат мукофоти билан тақдирланганларга «Ёшлар куни» арафасида ўтказиладиган тантаналарда совриндорлик дипломлари ва кўкрак нишонлари топширилсин.
3. Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги «Мард ўғлон» давлат мукофоти совриндорларининг ҳар бирига энг кам ойлик иш ҳақининг 50 баравари миқдорида пул мукофоти берилишини таъминласин.
4. Ўзбекистон Миллий ахборот агентлиги, Ўзбекистон Миллий телерадиокомпанияси ва бошқа оммавий ахборот воситаларига «Мард ўғлон» давлат мукофоти соҳибларининг ибратли фаолияти, уларнинг ноёб истеъдоди ва эришган ютуқларини кенг ёритиб бориш тавсия этилсин.
5. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов ва Ўзбекистон Республикаси Президенти маслаҳатчисининг биринчи ўринбосари – Ўзбекистон ёшлар иттифоқи Марказий Кенгаши раиси К.К.Куранбаев зиммасига юклансин.
2019 йил 28 июнь
2019 йил 28 июндаги ПҚ–4367-сон қарорига
илова
«Мард ўғлон» давлат мукофоти билан тақдирланганлар
Машарипов Элёр Шомурод ўғли
Ўзбекистон Республикаси Миллий гвардиясининг ҳарбий қисм гуруҳ катта офицери (Қорақалпоғистон Республикаси)
Раджапов Алишер Мухадинович
Нукус спорт коллежининг 3-босқич ўқувчиси (Қорақалпоғистон Республикаси)
Позилов Дилхушбек Орифжон ўғли
Ўзбекистон Республикаси Фавқулодда вазиятлар вазирлиги Андижон шаҳар ёнғин хавфсизлиги бўлими ҳарбийлаштирилган қисм бошлиғининг ўринбосари (Андижон вилояти)
Умаров Ойбек Тулкунжанович
Андижон машинасозлик институти лаборанти (Андижон вилояти)
Бафоев Шаҳбоз Шамсиддин ўғли
«Ватанпарвар» ташкилотининг Ғиждувон автомобиль мактаби авиа-ракетамодель тўгараги раҳбари (Бухоро вилояти)
Исмоилов Дониёр Лазизжонович
Қоракўл туманидаги 1-ихтисослаштирилган умумий ўрта таълим мактаб-интернатининг 9-синф ўқувчиси (Бухоро вилояти)
Батуров Бобо-Усмон Шамсутдин ўғли
Пахтакор туманидаги болалар ва ўсмирлар спорт мактабининг бокс бўйича мураббийи (Жиззах вилояти)
Оканов Сайфиддин Мухиддин ўғли
Жиззах давлат педагогика институтининг 1-босқич талабаси (Жиззах вилояти)
Абдураимов Элмурод Абдусаломович
Ўзбекистон Республикаси Давлат хавфсизлик хизматининг чегара қўшинлари ҳарбий қисм гуруҳ командири (Қашқадарё вилояти)
Раупов Шарифжон Байрамали ўғли
«Ҳунарманд» уюшмасининг Ғузор тумани бўлими аъзоси, ҳунарманд-заргар (Қашқадарё вилояти)
Номозов Давронбек
Зокир ўғли
«Навоий кон-металлургия комбинати» давлат корхонасининг Марказий кон бошқармаси цех муҳандиси (Навоий вилояти)
Ташпўлатов Асатбек Зоҳиджон ўғли
Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлигининг Навоий академик лицейи 1-босқич ўқувчиси (Навоий вилояти)
Абдумуталов Муҳаммадсиддиқ Қаҳрамонжон ўғли
Косонсой туманидаги болалар ва ўсмирлар спорт мактабининг каратэ бўйича мураббийи (Наманган вилояти)
Мўминов Темурбек Рустамжон ўғли
Норин туманидаги «Омадбек бўстони» фермер хўжалиги бошлиғи (Наманган вилояти)
Рузимуродов Асқар
Собир ўғли
Чирчиқ олий танк қўмондонлик-муҳандислик билим юртининг 3-босқич курсанти (Самарқанд вилояти)
Узбеков Лазизхон Хомидхон ўғли
Самарқанд ихтисослаштирилган олимпия захиралари мактаб-интернатининг 3-босқич ўқувчиси (Самарқанд вилояти)
Баҳромов Нодирбек Олимжон ўғли
Боёвут туманидаги 30-умумий ўрта таълим мактабининг 11-синф ўқувчиси (Сирдарё вилояти)
Қурбонов Жавоҳир Абдумалик ўғли
Сирдарё туманидаги болалар ва ўсмирлар спорт мактабининг оғир атлетика бўйича мураббийи (Сирдарё вилояти)
Азизов Шаҳзод
Абдуғани ўғли
Сурхондарё вилояти Ички ишлар бошқармасининг тезкор вазифаларни бажарувчи сафарбар отряди катта мутахассис-ўқчиси (Сурхондарё вилояти)

2019-07-01 | Документы
В целях достойного стимулирования самоотверженных и отважных юношей, проявляющих активность в осуществлении широкомасштабных реформ в нашей стране, своими знаниями, талантом, стремительностью и инициативностью, добросовестным и плодотворным трудом вносящих достойный вклад в процветание Родины, обладающих высокой духовностью, самостоятельным мышлением, твердой жизненной позицией, широким кругозором и глубокими знаниями, способных взять на себя ответственность за будущее страны, а также в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан «О мерах по повышению эффективности государственной молодежной политики и поддержке деятельности Союза молодежи Узбекистана» от 5 июля 2017 года №УП-5106 и постановлением Президента Республики Узбекистан «О мерах по учреждению Государственной премии «Мард ўғлон» от 21 ноября 2017 года №ПП-3402:
1. Одобрить предложения комиссии по государственным наградам и геральдике при Президенте Республики Узбекистан о награждении одаренных юношей Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента за особые достижения в области науки, образования, медицины, культуры, литературы, искусства, спорта, производства, в военной службе и деятельности правоохранительных органов Государственной премией «Мард ўғлон» согласно прилагаемому списку.
2. Лауреатам Государственной премии «Мард ўғлон» вручить дипломы и нагрудные знаки на торжествах в канун Дня молодежи.
3. Министерству финансов Республики Узбекистан обеспечить выдачу каждому лауреату Государственной премии «Мард ўғлон» денежного вознаграждения в размере 50-кратной минимальной заработной платы.
4. Рекомендовать Национальному информационному агентству Узбекистана, Национальной телерадиокомпании Узбекистана и другим средствам массовой информации широко освещать образцовую деятельность, уникальный талант и достижения лауреатов Государственной премии «Мард ўғлон».
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан А.Н.Арипова и первого заместителя советника Президента Республики Узбекистан – председателя Центрального Совета Союза молодежи Узбекистана К.К.Куранбаева.
28 июня 2019 года.
№ ПП- 4367 от 28 июня 2019 года
Машарипов Элёр Шомурод угли |
старший офицер группы войсковой части Национальной гвардии Республики Узбекистан (Республика Каракалпакстан) |
Раджапов Алишер Мухадинович |
учащийся 3-го курса Нукусского спортивного колледжа (Республика Каракалпакстан) |
Позилов Дилхушбек Орифжон угли |
заместитель руководителя военизированной части отдела пожарной безопасности города Андижана Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Узбекистан (Андижанская область) |
Умаров Ойбек Тулкунжанович |
лаборант Андижанского машиностроительного института (Андижанская область) |
Бафоев Шахбоз Шамсиддин угли |
руководитель кружка авиаракетного моделирования Гиждуванской автошколы организации «Ватанпарвар» (Бухарская область) |
Исмоилов Дониёр Лазизжонович |
ученик 9-го класса специализированной средней общеобразовательной школы-интерната №1 Каракульского района (Бухарская область) |
Батуров Бобо-Усмон Шамсутдин угли |
тренер по боксу детско-юношеской спортивной школы Пахтакорского района (Джизакская область) |
Оканов Сайфиддин Мухиддин угли |
студент 1-го курса Джизакского государственного педагогического института (Джизакская область) |
Абдураимов Элмурод Абдусаломович |
командир группы войсковой части пограничных войск Службы государственной безопасности Республики Узбекистан (Кашкадарьинская область) |
Раупов Шарифжон Байрамали угли |
член Гузарского районного отдела ассоциации «Ҳунарманд», ремесленник-ювелир (Кашкадарьинская область) |
Номозов Давронбек |
инженер цеха Центрального рудоуправления государственного предприятия «Навоийский горно-металлургический комбинат» (Навоийская область) |
Ташпулатов Асатбек Зохиджон угли |
учащийся 1-го курса Навоийского академического лицея Министерства внутренних дел Республики Узбекистан (Навоийская область) |
Абдумуталов Мухаммадсиддик Кахрамонжон угли |
тренер по каратэ детско-юношеской спортивной школы Касансайского района (Наманганская область) |
Муминов Темурбек Рустамжон угли |
руководитель фермерского хозяйства «Омадбек бўстони» Нарынского района (Наманганская область) |
Рузимуродов Аскар |
курсант 3-го курса Чирчикского высшего танкового командно-инженерного училища (Самаркандская область) |
Узбеков Лазизхон Хомидхон угли |
учащийся 3-го курса Самаркандской специализированной школы-интерната олимпийского резерва (Самаркандская область) |
Бахромов Нодирбек Олимжон угли |
ученик 11-го класса средней общеобразовательной школы №30 Баяутского района (Сырдарьинская область) |
Курбонов Жавохир Абдумалик угли |
тренер по тяжелой атлетике детско-юношеской спортивной школы Сырдарьинского района (Сырдарьинская область) |
Азизов Шахзод |
старший специалист-стрелок мобильного отряда оперативного реагирования Управления внутренних дел Сурхандарьинской области (Сурхандарьинская область) |
Шербоев Алишер |
специалист войсковой части Министерства обороны Республики Узбекистан (Сурхандарьинская область) |
Болтаев Бехзодбек Матёкуб угли |
студент 5-го курса Ташкентского педиатрического медицинского института (Ташкентская область) |
Холмурзаев Шахбоз Ибрагим угли |
студент 4-го курса Узбекского государственного университета физической культуры и спорта (Ташкентская область) |