Эшитиш ва нутқида муаммоси бўлган шахсларни ижтимоий қўллаб-қувватлаш диспетчерлик хизмати иш бошлайди
2019-07-01 | Жамият
1 июлдан Ўзбекистон Республикаси Фавқулодда вазиятлар вазирлигида эшитиш ва нутқида муаммоси бўлган шахсларни ижтимоий қўллаб-қувватлаш диспетчерлик хизмати ўз фаолиятини бошлайди.
Мазкур хизмат Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йилнинг 19 март кунидаги “Эшитиш ва нутқида муаммоси бўлган шахсларни ижтимоий қўллаб-қувватлашга оид қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарори асосида ташкил этилди. Янги ташкил этилган хизматга профессионал сурдотаржимонлар ишга қабул қилинди. Агарда эшитиш ва нутқида муаммоси бўлган шахслар кўнгилсиз ҳолат ёки қийин вазиятга тушиб қолиб, ёрдамга муҳтож бўлсалар Фавқулодда вазиятлар вазирлигида барча зарурий алоқа воситалари билан жиҳозланган диспетчерлик хизматига мурожаат қилишлари мумкин.
Диспетчерлик хизматининг асосий вазифаси этиб, эшитиш ва нутқида муаммоси бўлган шахслар, шунингдек, уларнинг вакиллари томонидан техник воситалар (видео қўнғироқлар, матнли хабарлар, махсус дастурий таъминотдан фойдаланган ҳолда қўнғироқлар ва бошқалар) орқали бўладиган мурожаатларга шошилинч тезкор хизматларнинг (101, 102, 103, 104, 1050) кечаю кундуз, жавоб беришларини мувофиқлаштирган ҳолда таъминлаш белгиланган.

В Министерстве по чрезвычайным ситуациям Республики Узбекистан с 1-го июля начнёт работу диспетчерская служба по социальному сопровождению лиц с проблемами слуха и речи
2019-07-01 | Общество
Новая структура была образована в МЧС согласно Постановлению Президента Узбекистана «О дополнительных мерах по социальной поддержке лиц с проблемами слуха и речи», вышедшее в свет 18-го марта текущего года.
В новообразованную службу приглашена группа профессиональных сурдопереводчиков. В случае, если человек с проблемами слуха и речи попал в сложную ситуацию и нуждается в помощи, то он легко может обратиться в диспетчерскую службу МЧС, которая оснащена всеми необходимыми средствами связи.
Определено основной задачей Диспетчерской службы круглосуточное обеспечение скоординированного ускоренного реагирования экстренных оперативных служб (101, 102, 103, 104, 1050) на поступающие обращения от лиц с проблемами слуха и речи, а также их представителей посредством технических средств (видеовызовы, текстовые сообщения, вызовы посредством специализированного программного обеспечения и другие).