Марказий Осиё мамлакатлари Омбудсманлари Тошкентга йиғилди
Йиғилишда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили У.Муҳаммадиев, БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари бошқармасининг Марказий Осиё бўйича минтақавий вакили Р.Коменда, БМТ Тараққиёт дастурининг Ўзбекистондаги доимий вакили М.Димовска ва бошқалар бугун дунёда инсон ҳуқуқларига алоқадор муносабатлар тобора долзарб бўлиб бораётгани, ҳар йилги ўтказилаётган минтақавий маслаҳатлашув эса инсон ҳуқуқлари бўйича ҳамкорликни янада кучайтириш, бу борада ўзаро тажриба алмашиш учун ўзига хос мулоқот майдони бўлаётганини таъкидлади.
Тадбирдан кўзланган асосий мақсад Марказий Осиё минтақасида ҳуқуқни муҳофаза қилиш соҳасидаги муаммоларга самарали ечим топиш ва биргаликда ушбу муаммоларни бартараф этиш юзасидан аниқ механизмларни ишлаб чиқишдан иборат. Бу борада халқаро стандартлар ва меъёрий-ҳуқуқий ҳужжатлар муҳим аҳамият касб этади.
Йиғилиш давомида Ўзбекистон, Қозоғистон, Қирғизистон, Тожикистон ҳамда Туркманистон вакиллари ўз мамлакатларида инсон ҳуқуқлари соҳасида амалга оширилаётган ишлар ҳолати, Омбудсман фаолияти хусусида атрофлича тўхталиб ўтди.
– Ушбу тадбир БМТнинг Тараққиёт дастури, БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари бошқаруви ва Омбудсман инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлар Глобал альянси ўртасидаги уч томонлама ҳамкорлик кўмагида минтақавий ҳамкорликни мустаҳкамлаш бўйича “Йўл харитаси”ни ишлаб чиқиш имконини берди, – дейди БМТ Тараққиёт дастурининг Ўзбекистондаги доимий вакили М.Димовска. – Йўлга қўйилган бу мулоқот натижасида Миллий ҳуқуқни муҳофаза қилиш муассасалари ўзаро ҳаракатларни яхшироқ мувофиқлаштириши ҳамда инсон ҳуқуқлари соҳасидаги муаммоларнинг нафақат мамлакат, балки минтақа миқёсида самарали ечимларини биргаликда ишлаб чиқиши кутилмоқда.
Минтақавий маслаҳатлашув якуни бўйича ҳамкорликни мустаҳкамлаш юзасидан “Йўл харитаси” қабул қилинди. Ушбу чора-тадбирлар режасида белгиланган вазифалар юзасидан фикр-мулоҳазалар, таклифлар билдирилди.
Шу куни Олий Мажлис Сенатида Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати раисининг биринчи ўринбосари Содиқ Сафоевнинг Марказий Осиё Омбудсманлари минтақавий маслаҳатлашуви иштирокчилари билан учрашуви бўлиб ўтди.
Унда инсон ҳуқуқларини таъминлаш соҳасида минтақавий ҳамкорликни янада кенгайтириш юзасидан кенг доирадаги масалалар бўйича фикр алмашилди.
Минтақа давлатлари билан ҳамкорлик Ўзбекистон ташқи сиёсатининг асосий устувор йўналишларидан бири эканлиги қайд этилди. Мамлакатларимиз ўртасида ҳар томонлама муносабатларнинг барқарор ривожланиши, халқаро ташкилотлар ва институтлар доирасида амалий ҳамкорлик йўлга қўйилиши, парламентлараро алоқалар мустаҳкамланиши минтақада интеграцияни янада чуқурлаштиришга ва умуман мамлакатларнинг демократик ривожланишига кўмаклашади.
Учрашув иштирокчилари Марказий Осиё Омбудсманлари ўтказган маслаҳатлашувлар натижаларидан ва уларнинг якунлари бўйича қабул қилинган “Йўл харитаси”дан қониқиш ҳосил қилишганини таъкидладилар. Бу минтақа мамлакатларининг инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва фуқаролар фаоллигини ошириш масалалари бўйича ҳамкорлигини мустаҳкамлаш имконини беради. Қайд этилганидек, ушбу тадбир Инсон ҳуқуқлари умумжаҳон декларацияси қабул қилинганининг 70 йиллигига бағишлаб Самарқандда ўтказилган Осиё инсон ҳуқуқлари анжуманининг мантиқий давоми бўлди.
Шубҳасиз, инсон ҳуқуқлари ва эркинликларини ҳимоя қилиш соҳасида Марказий Осиё мамлакатлари Омбудсманлари ўртасидаги ҳамкорликни кучайтириш муҳим аҳамият касб этади. Минтақа давлатларининг қонун чиқарувчи органлари ўртасида ҳамкорликнинг кенгайиши инсон ҳуқуқлари ва эркинликларини ҳимоя қилиш бўйича фаолиятнинг норматив-ҳуқуқий базасини мустаҳкамлаш ҳамда модернизациялашда муҳим ўрин тутади.
Шунингдек, бугун Ўзбекистоннинг инсон ҳуқуқлари ва манфаатларини ҳимоя қилиш сиёсатида хотин-қизларнинг мамлакат ижтимоий-сиёсий ҳаётидаги кенг иштирокини, гендер тенглиги ва репродуктив саломатликни таъминлашга асосий урғу берилиши, бу эса халқаро ҳамжамиятнинг юксак баҳосига сазовор бўлгани таъкидланди. Шу нуқтаи назардан давлатимиз раҳбарининг Ўзбекистон парламентининг юқори палатасида Хотин-қизлар ва гендер тенглик масалалари бўйича қўмита ташкил этиш ташаббуси ҳам жамоатчилик томонидан кенг қўллаб-қувватланди.

В столице состоялись третьи региональные консультации Омбудсманов стран Центральной Азии.
На заседании Уполномоченный по правам человека Олий Мажлиса Республики Узбекистан У.Мухаммадиев, региональный представитель Управления Верховного комиссара ООН по правам человека по Центральной Азии Р.Коменда, постоянный представитель Программы развития ООН в Узбекистане М.Димовска и другие отметили, что сегодня в мире актуальными становятся связи, касающиеся прав человека, ежегодно проводимые региональные консультации служат площадкой для диалога в дальнейшем укреплении сотрудничества в области прав человека, взаимного обмена опытом.
Главная цель мероприятия – поиск эффективного решения проблем в сфере защиты прав человека в Центральноазиатском регионе, совместная разработка четких механизмов их устранения. В этом направлении важное значение приобретают международные стандарты и нормативно-правовые документы.
В ходе заседания представители Узбекистана, Кыргызстана, Казахстана, Таджикистана и Туркменистана подробно останавливались на состоянии работы, проводимой в своих странах в сфере прав человека, деятельности Омбудсмана.
- Это мероприятие дало возможность для разработки “дорожной карты” по укреплению регионального взаимодействия при трехстороннем сотрудничестве между Глобальным альянсом национальных институтов Омбудсмана по правам человека, Управлением Верховного комиссара ООН по правам человека и Программой развития ООН, - говорит постоянный представитель Программы развития ООН в Узбекистане М.Димовска. - В результате налаженного диалога ожидается дальнейшее улучшение координации действий национальных правозащитных органов, совместная разработка эффективных решений проблем в сфере прав человека не только в масштабах страны, но и региона.
По итогам региональных консультаций принята “дорожная карта” по укреплению сотрудничества. Высказаны предложения, мнения по задачам, намеченным в плане мероприятий.
В тот же день состоялась встреча первого заместителя председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистана Содика Сафоева с участниками региональных консультаций Омбудсманов Центральной Азии.
На ней состоялся обмен мнениями по дальнейшему расширению регионального сотрудничества в сфере обеспечения прав человека.
Подчеркивалось, что сотрудничество со странами региона является приоритетным направлением внешней политики Узбекистана. Устойчивое развитие всесторонних отношений между нашими странами, конструктивное взаимодействие в рамках международных организаций и институтов, крепнущие связи между парламентами будут способствовать дальнейшему углублению интеграции в регионе и демократическому развитию стран в целом.
Участники встречи выразили удовлетворение результатами проведенных консультаций Омбудсманов Центральной Азии и принятой по их итогам «дорожной картой», которая послужит укреплению взаимодействия стран региона в вопросах защиты прав человека и повышения гражданской активности. Отмечалось, что данное мероприятие стало логическим продолжением состоявшегося в Самарканде Азиатского форума по правам человека, посвященного 70-летию принятия Всеобщей декларации прав человека.
Несомненно, активизация взаимодействия между Омбудсманами Центральноазиатских стран в сфере защиты прав и свобод человека имеет важнейшее значение. При этом расширение сотрудничества между законодательными органами стран региона играет особую роль в укреплении и модернизации нормативно-правовой базы деятельности по защите прав и свобод человека.
Также подчеркивалось, что в проводимой сегодня в Узбекистане государственной политике по защите прав и свобод человека особый акцент сделан на обеспечении широкого участия женщин в общественно-политической жизни страны, гендерного равенства и репродуктивного здоровья, что получило высокую оценку международного сообщества. В этом ракурсе всеобщая поддержка общественности выражена в инициативе главы государства по созданию в верхней палате парламента Узбекистана Комитета по вопросам женщин и гендерного равенства.