Ўзбекистон делегациясининг Норвегияга ташрифи тўғрисида
2019 йилнинг 18-20 июнь кунлари Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Раисининг биринчи ўринбосари Содиқ Сафоев бошчилигидаги Ўзбекистон делегацияси Норвегия Қироллигига ташриф буюрди.
Ташриф чоғида Ўзбекистон делегацияси Осло шаҳрида Норвегия парламенти, ташқи ишлар ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш вазирликлари, Норвегия ишбилармон доиралари ва инсон ҳуқуқлари ташкилотлари вакиллари билан учрашувлар ўтказди.
Норвегия Ташқи ишлар вазири Ине Сорейде Ўзбекистоннинг бу каби юқори даражадаги делегацияси ташрифи аҳамиятини таъкидлар экан, ушбу ташриф мамлакат ташқи сиёсатининг очиқлиги ва барча шериклар билан конструктив ва ўзаро манфаатли ҳамкорликни кенгайтиришга тайёрлигини яна бир бор тасдиқлайди. Норвегия ташқи сиёсат идораси раҳбари Ўзбекистоннинг Марказий Осиёдаги хавфсизликни мустаҳкамлашга қўшган ҳиссасини алоҳида таъкидлади. Ине Сорейде қайд этганидек, Норвегия Ўзбекистон билан ҳар томонлама ҳамкорликни фаоллаштиришдан манфаатдор ва яқин вақтда мамлакатимизга юқори мартабали делегацияни юборишни режалаштирмоқда.
Норвегия депутатлари билан музокаралар чоғида Парламентнинг ташқи ишлар ва мудофаа бўйича қўмитаси раҳбари Анникен Ҳютфелд икки томонлама ҳамкорликни ривожлантириш учун парламентлараро алоқаларни мустаҳкамлаш муҳимлигини таъкидлар экан, қонунчилик органлари делегацияларининг мунтазам ташрифларини йўлга қўйишни қўллаб қувватлади.
Норвегия Атроф-муҳитни муҳофаза қилиш вазирлигида Ўзбекистон делегацияси томонидан БМТнинг Ўзбекистондаги доимий координатори Ҳелена Фрейзер билан биргаликда Оролбўйи минтақаси учун Инсон хавфсизлиги бўйича БМТ кўпшериклик траст фонди тақдимоти ўтказилди. Ўзбекистон томони Норвегия ҳукуматига фонд ташкил этилишини биринчилардан қўллаб-қувватлагани, жумладан, фонд лойиҳалари амалга ошириш учун молиявий маблағ ажратгани учун самимий миннатдорчилик билдирди.
Норвегия Хелсинки қўмитаси ва Инсон ҳуқуқлари бўйича Норвегия миллий институти раҳбарияти билан учрашувлар давомида Норвегия томони Ўзбекистонда инсон ҳуқуқлари ва манфаатларини ҳимоя қилиш бўйича амалга оширилаётган чора-тадбирлар тўғрисида батафсил маълумот берилди. Норвегия Хелсинки қўмитасининг Бош котиби Берн Энгесланд сўнгги йилларда Ўзбекистоннинг ушбу соҳада эришган ютуқларини юқори баҳолади, Норвегия ҳуқуқни ҳимоя қилиш ташкилотларининг ўзбекистонлик шериклари билан яқин ҳамкорлик қилишга тайёрлигини изҳор этди. Шу муносабат билан у жорий йилда Норвегияга инсон ҳуқуқларини таъминлаш соҳасида тажриба алмашиши учун давлат ва нодавлат ташкилотлари вакиллари ташрифини ташкил этишни таклиф қилди.
Ўзбекистон делегацияси, шунингдек, молиявий ва таълим хизматлари, тоғ-кон ва балиқчилик саноати ва бошқа соҳаларда фаолият юритадиган Норвегия компаниялари вакиллари билан учрашувлар ўтказди. Яқин вақтда Норвегия бизнесменлари делегациясининг Ўзбекистонга ташрифини амалга ошириш ва аниқ лойиҳалар тақдимотини ташкил этиш бўйича келишувга эришилди.
Ташриф давомида Ўзбекистон вакиллари Осло шаҳрида Хавфсизлик масалалари бўйича йиллик форум ва Норвегия халқаро муносабатлар институтида нутқ сўзладилар ва Ўзбекистондаги кенг кўламли ислоҳотлар жараёни, мамлакат ташқи сиёсатининг устувор йўналишлари ва минтақавий хавфсизликни мустаҳкамлашга хизмат қилувчи Марказий Осиёдаги ижобий ўзгаришлар ҳақида сўзладилар.

О визите делегации Узбекистана в Норвегию
18-20 июня 2019 года делегация Республики Узбекистан во главе с первым заместителем Председателя Сената Олий Мажлиса Содиком Сафоевым посетила Королевство Норвегия.
В ходе визита узбекская делегация провела в г.Осло встречи с руководством парламента, МИД и министерства окружающей среды Норвегии, а представителями норвежских деловых кругов и правозащитных организаций.
Министр иностранных дел Норвегии Ине Сорейде отметила значимость визита столь высокой делегации из Узбекистана, что еще раз свидетельствует об открытости внешней политики страны и её готовности к расширению конструктивного и взаимовыгодного сотрудничество со всеми партнерами. Глава норвежского внешнеполитического ведомства также подчеркнула вклад Узбекистана в укрепление безопасности в Центральной Азии. Как отметила Ине Сорейде, Осло заинтересовано в активизации всестороннего взаимодействия с Узбекистаном и в ближайшее время планирует направить делегацию на высоком уровню в республику.
Во время переговоров с норвежскими депутатами руководитель Комитета парламента по международным делам и обороны Анникен Хьютфелд, отметив важность укрепления межпарламенстких связей для развития двустороннего взаимодействия, призвала наладить системный обмен делегациями законодательных органов.
В министерстве окружающей среды Норвегии узбекская делегация совместно с Постоянным координатором ООН в Узбекистане Хеленой Фрейзер провела презентацию Многопартнерского трастового фонда ООН по человеческой безопасности для региона Приаралья. Узбекская сторона выразила искреннюю благодарность правительству Норвегии, которое одним из первых поддержало создание фонда, в том числе выделив финансовые средства для реализации его проектов.
В ходе встреч с руководством Норвежского Хельсинкского Комитета и Норвежского национального института по правам человека норвежская сторона была подробно проинформирована об осуществляемых в Узбекистане мерах по обеспечению защиты прав и интересов человека. Генеральный секретарь Норвежского Хельсинкского Комитета Бьерн Энгесланд, высоко оценив достижения Узбекистана в этой сфере в последние годы, выразил готовность норвежских правозащитный организаций к тесному сотрудничеству с узбекскими партнерами. В этой связи он предложил организовать в текущем году визит в Норвегию представителей государственных и негосударственных организаций Узбекистана для обмена опытом в сфере обеспечения прав человека.
Делегация Узбекистана также провела встречи с представителями норвежских компаний, специализирующихся на финансовых и образовательных услугах, горнодобывающей и рыбной промышленности и других. Была достигнута договоренность об организации в ближайшее время визита делегации норвежских бизнесменов в Узбекистан с презентацией конкретных проектов для реализации.
В ходе поездки представители Узбекистана также выступили на ежегодном форуме в г.Осло по вопросам безопасности и Норвежском институте международных отношений, в ходе которых рассказали о процессах широкомасштабных реформ в Узбекистане, приоритетах внешней политики страны и позитивных изменениях в Центральной Азии, способствующих укреплению региональной безопасности.