Беларус Республикаси Алоқа ва ахборотлаштириш вазири билан учрашув
17 июнь куни Минск шаҳрида (Беларус Республикаси) Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирининг биринчи ўринбосари О. Умаровнинг Беларус Республикаси Алоқа ва ахборотлаштириш вазири К. Шулган билан ишчи учрашуви бўлиб ўтди.
Учрашув давомида алоқа ва ахборот-технологиялари соҳасида Ўзбекистон-Беларус ҳамкорлигининг келгусидаги истиқболлари муҳокама қилинди.
Жумладан, учрашув доирасида телекоммуникациялар, ахборот-коммуникация технологиялари, шу жумладан, электрон ҳукумат, почта алоқаси, АТ-таълими, лойиҳавий ва илмий, телекоммуникация ускуналарини ишлаб чиқариш йўналишлари ҳамда бошқа истиқболли соҳалар бўйича ўзаро манфаатли ҳамкорликни кучайтириш масалалари кўриб чиқилди.
Учрашув якунида икки томонлама конструктив ҳамкорликни келгусида янада ривожлантириш мақсадида биргаликда ишчи гуруҳини ташкил этиш бўйича келишувга эришилди. Гуруҳнинг фаолияти икки томонлама ҳамкорликни ривожлантиришнинг истиқболли йўналишлари ҳамда Ўзбекистон Республикаси ва Беларус Республикаси ўртасидаги алоқа ва ахборотлаштириш соҳасида ўзаро манфаатли ҳамкорлик бўйича «Йўл харитаси»га киритилиши мумкин бўлган лойиҳавий фаолликларни мувофиқлаштиришга қаратилади.

Встреча с Министром связи и информатизации Республики Беларусь
17 июня в Минске (Республика Беларусь) прошла рабочая встреча первого заместителя Министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан О. Умарова с Министром связи и информатизации Республики Беларусь К. Шульганом.
В ходе встречи были обсуждены перспективы дальнейшего развития узбекско-белорусского сотрудничества в области связи и информационно-коммуникационных технологий.
В частности, в рамках встречи были рассмотрены возможности интенсификации взаимовыгодного сотрудничества в области телекоммуникаций, информационно-коммуникационных технологий, в том числе по направлению электронного правительства, почтовой связи, ИТ-образования, проектной и научной сфере, по направлению производства телекоммуникационного оборудования, а также в других приоритетных областях.
По итогам встречи, с целью дальнейшего развития конструктивного двустороннего взаимодействия, была достигнута договоренность о создании совместной рабочей группы. Деятельность группы будет направлена на согласование перспективных направлений развития двустороннего сотрудничества и возможных проектных активностей для включения в «Дорожную карту» развития взаимовыгодного сотрудничества в области связи и информатизации между Республикой Узбекистан и Республикой Беларусь.