Бангладеш Халқ Республикаси Президенти Муҳаммад Абдул Ҳамид Темурийлар тарихи давлат музейида бўлиб, Соҳибқирон ва унинг авлодлари ҳақида ҳикоя қилувчи ранг-баранг экспонатлар билан танишди.
Бугунги кунда музейда Амир Темур ва темурийлар даврига оид қўлёзма асарлар, турли давлатлар ҳукмдорлари билан олиб борилган ёзишмалар, қадимий тангалар, сопол ва мис, этнографик буюмлар, нодир китоблар, санъат асарлари каби 5 мингдан зиёд экспонат сақланади.
Президент Муҳаммад Абдул Ҳамид Темурийлар тарихи давлат музейининг фахрий меҳмонлар китобига дастхат ёзиб қолдирди.
Музей фаолиятида замонавий ахборот технологиялари ютуқларидан кенг фойдаланиб келинмоқда. Ташриф буюрувчилар музей бўйлаб виртуал саёҳат қилиши, экспонатларнинг 3D шаклидаги нусхалари билан яқиндан танишиши мумкин.
Олий мартабали меҳмонга Соҳибқирон Амир Темур ва темурийлар сулоласи, унинг миллий ва дунё давлатчилиги тарихида тутган ўрни, илм-фан, санъат ва маданият ривожига қўшган ҳиссаси ҳақида сўзлаб берилди.
Ўзбекистон бетакрор диёр. Шонли ўтмиш, бой маданий тарихга эга диёрда бугун туризм жадал ривожланаётгани бежиз эмас. Бунга ушбу музей мисолида яна бир бор амин бўлдим. Амир Темур шахсияти ва у асос солган буюк давлатчилик тарихига дунёда катта ҳурмат ва қизиқиш билан қарашади. Бангладеш халқи ҳам инсоният ривожига муносиб асрий ютуқ бўлиб қўшилган, халқингиз закоси сифатида бунёд этилган асрий осори-атиқаларни кўриш истагида юртингизга саёҳат қилади. Икки томонлама муносабатларда ҳам айни шу йўналиш истиқболли соҳа сифатида ривожланиб бораётганига гувоҳмиз, деди Бангладеш Президенти.

Президент Бангладеш посетил Государственный музей истории Темуридов
Президент Народной Республики Бангладеш Мухаммад Абдул Хамид побывал в Государственном музее истории Темуридов, где ознакомился с различными экспонатами, рассказывающими о Сахибкиране и его предках.
На сегодняшний день в музее хранятся свыше 5 тысяч экспонатов, таких как рукописи, принадлежащие эпохе Амира Темура и Темуридов, переписки с правителями различных государств, древние монеты, изделия из керамики и меди, этнографические изделия, редкие книги, произведения искусства.
В деятельности музея широко применяются достижения современных информационных технологий. Его посетители могут совершить виртуальное путешествие по музею, ознакомиться с 3D-копиями экспонатов.
Высокому гостю рассказано о Сахибкиране Амире Темуре и династии Темуридов, его роли в истории национальной и мировой государственности, вкладе в науку, искусство и культуру.
– Узбекистан – несравненная страна. Неспроста в этом краю со славной историей и богатой культурой туризм развивается ускоренными темпами. В этом я еще раз убедился в ходе посещения музея. Весь мир проявляет огромное уважение и интерес к личности Амира Темура и истории основанного им великого государства. Народ Бангладеш приезжает в вашу страну в целях ознакомления с древними памятниками, которые являются воплощением созидательного гения вашего народа. Именно эта сфера является перспективной в развитии двусторонних отношений, сказал Мухаммад Абдул Хамид.