«Ўзбектелеком» АК Wi-fi симсиз тармоқлари фойдаланувчиларини идентификациялаш ва авторизациялаш учун янги хизматни таклиф қилади
2019-06-17 | Технологиялар
Бугунги кунда бутун Ўзбекистон бўйлаб Wi-fi тармоқлари фаол ривожланмоқда, уларнинг узликсиз ишлаши учун фойдаланувчиларни идентификациялаш ва авторизациялаш зарур.
Шу муносабат билан «Ўзбектелеком» АК ҳамкорларига симсиз wi-fi тармоқлари фойдаланувчиларини идентификациялаш ва авторизациялаш учун янги хизмат турини таклиф этди, яъни ушбу хизмат СМС-хабарлар авторизацияси тизимини ва брендланган саҳифаларни ўз логотипи билан лойиҳалаштириш имконини ўзида жамлайди.
Мазкур хизмат Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 3 февралдаги «Ўзбекистон Республикаси туризм салоҳиятини ривожлантириш учун қулай шароитлар яратиш бўйича қўшимча ташкилий чора-тадбирлар тўғрисида»ги ПФ-5326-сон Фармонининг бажарилиши, шунингдек, тақдим этилаётган телекоммуникация хизматлари доирасини кенгайтириш мақсадида жорий этилди.
Компания ҳамкорларига 1 та уланиш нуқтаси майдонидан тортиб, 50 тадан 100 тагача уланиш нуқтаси майдонигача бўлган 5 та тариф режа таклиф этилади. Хизмат нархи ойига 150 000 — 2 500 000 сўмни ташкил этади.
Бунда Интернет-трафик учун тўлов Операторнинг тасдиқланган тарифларига мувофиқ амалга оширилади ва фойдаланувчи Оператор тавсиясига биноан қурилмаларни мустақил равишда сотиб олади.
Бир почта манзилидан Интернет тармоғига кириш хизмати ойлик абонент тўлови ҳажми 4 миллион сўм ёки ундан кўп бўлган тариф режасига уланишда, бепул асосда симсиз wi-fi тармоғидан фойдаланувчилар шахси идентификацияси бўйича (5 та кириш нуқтаси) 1 та майдонни тақдим этиш мумкин.
Янги хизмат, хўжалик юритувчи субъектларга фойдаланувчиларни идентификациялаш ва авторизациялаш учун ўз хизматларини яратишга сарф-харажат қилмасдан хусусий Wi-fi тармоқларини тезлик билан ташкил этиш имконини беради.

АК «Узбектелеком» предлагает новую услугу по идентификации и авторизации пользователей беспроводных сетей Wi-Fi
2019-06-17 | Технологии
Сегодня по всему Узбекистану активно развиваются сети Wi-Fi, для успешного функционирования которых необходимо проводить идентификацию и авторизацию пользователей.
В этой связи АК «Узбектелеком» предлагает новую услугу по идентификации и авторизации пользователей беспроводных сетей Wi-Fi для партнеров компании, которая включает в себя систему SMS-авторизации с неограниченным количеством SMS и возможность конструировать брендированные страницы со своим логотипом.
Данная услуга внедрена во исполнение Указа Президента Республики Узбекистан № УП-5326 от 3 февраля 2018 года «О дополнительных организационных мерах по созданию благоприятных условий для развития туристского потенциала Республики Узбекистан», а также в целях расширения спектра предоставляемых телекоммуникационных услуг.
Партнерам компании предлагается пять тарифных планов от площадки на 1 точку доступа, до площадки от 50-ти до 100-точек доступа. Стоимость услуги составляет от 150 000 до 2 500 000 сумов в месяц.
При этом, оплата за Интернет-трафик производится согласно утверждённым тарифам Оператора, а оконечное оборудование пользователь приобретает самостоятельно, по рекомендации Оператора.
При подключении тарифного плана на услуги доступа к сети Интернет по одному почтовому адресу с размером ежемесячной абонентской платы от 4,0 млн сум и более, возможно предоставление одной площадки по идентификации личности пользователей беспроводной сети Wi-Fi (до 5-ти точек доступа) на бесплатной основе.
Новая услуга позволит субъектам предпринимательства оперативно разворачивать собственные сети Wi-Fi, не затрачиваясь на создание собственного сервиса по идентификации и авторизации пользователей.