Янги таҳрирдаги “Реклама тўғрисида”ги қонун лойиҳаси ишлаб чиқилмоқда
Ўзбекистон Республикаси Монополияга қарши курашиш қўмитаси томонидан Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси ҳузуридаги Қонунчилик муаммолари ва парламент тадқиқотлари институти билан ҳамкорликда “Реклама тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Қонунининг янги таҳрирдаги лойиҳаси ишлаб чиқилмоқда.
Унда, ривожланган давлатларнинг қонунчилик амалиётини чуқур таҳлил қилган ҳолда, мамлакатимизда реклама фаолиятини амалга ошириш ва реклама бозорини ривожлантириш учун қулай шарт-шароитлар яратиш мақсадида, қонун лойиҳасига янги талаб ва қоидалар киритилмоқда.
Хусусан, реклама фаолиятида* қўлланиладиган тушунчаларга кенг ва аниқ таъриф берилмоқда, Ҳукумат ва ваколатли орган – Монополияга қарши курашиш қўмитаси ҳузуридаги Истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш агентлигининг ваколатлари ҳамда унинг назорат функцияларини амалга ошириш тартиби белгиланмоқда, реклама бозори иштирокчиларининг ҳуқуқ ва мажбуриятлари аниқланмоқда, вояга етмаганларга мўлжалланган рекламага қўйилган талаблар кучайтирилмоқда, ижтимоий рекламанинг доираси кенгайтирилмоқда, реклама тарқатишнинг алоҳида воситаларига (телевидение ва радио, босма нашрлар, алоқа воситалари, электрон тижорат, ташқи реклама, транспорт ва почта жўнатмалари орқали тарқатиладиган рекламага доир) талаблар, айрим товарлар, ишлар, хизматлар (дори воситалари, биологик фаол озиқ-овқат қўшимчаси, болалар таомлари, акция тадбирлари, энергетик ичимликлар, алкоголли ва тамаки маҳсулотлари, қурол-яроғ, қимматли қоғозлар) рекламасига талаблар, реклама тўғрисидаги қонун ҳужжатларини бузганлик учун жавобгарлик нормалари ва бошқа ҳолатлар белгиланмоқда.
Шу билан бирга, амалдаги “Реклама тўғрисида”ги ва “Истеъмолчиларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш тўғрисида” Қонунлари асосида ишлаб чиқилган Рекламани жойлаштириш тўғрисидаги низом (№1024, 06.04.2001й.), театр-концерт тадбирларини ўтказишда фонограммадан фойдаланиш тўғрисида маълумотни тақдим этиш қоидалари (№1188, 16.11.2002й.) ва бошқа меъёрий ҳужжатларни тўлиқ ва қисман бекор қилган ҳолда, улардаги талаблар янги таҳрирдаги қонун таркибига ўтказилмоқда.
Ўз навбатида, юқоридаги қонун лойиҳасини янада мукамаллаштириш билан биргаликда Ўзбекистон Республикаси Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексига реклама тўғрисидаги қонун ҳужжатлари талабларини бузганлик учун жавобгарлик нормаларини кучайтириш ва белгилаш бўйича ишлар олиб борилмоқда.
Ҳурматли фуқаролар ва тадбиркорлик субъектлари! Агар Сизда мамлакатимизда реклама бозорини янада тартибга солиш ва “Реклама тўғрисида”ги қонуннинг янги таҳририга киритиш юзасидан асосли таклиф ва мулоҳаларингиз мавжуд бўлса, Монополияга қарши курашиш қўмитасига юборишингизни сўраймиз.
Манзил: Тошкент шаҳри, Лабзак кўчаси, 3-уй, Электрон почта: antimon_zpp@umail.uz, тел: 71 207-47-00
Мазкур қонунлойиҳа Ўзбекистон Республикаси норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар лойиҳаларини муҳокама қилиш сайтига жойлаштирилган. (https://regulation.gov.uz/ru/document/3830)

Разрабатывается новая редакция закона «О рекламе»
Антимонопольным комитетом Республики Узбекистан совместно с Институтом проблем законодательства и парламентских исследований при Олий Мажлисе Республики Узбекистан разрабатывается проект новой редакции Закона Республики Узбекистан «О рекламе».
Новая редакция действующего закона, в которую вводятся новые требования и правила для дальнейшего развития рынка рекламных услуг, разрабатывается с учетом результатов изучения и анализа практики развитых стран.
В проекте новой редакции закона о рекламе приводится более широкий спектр понятий и определений применяемых в рекламной деятельности. Кроме этого, определяются права и ответственность Правительства и Агентства по защите прав потребителей при Антимонопольном комитете, их полномочия и порядок осуществления контроля. Также, определяются права и ответственность участников рынка рекламных услуг, усиливаются требования к рекламе, рассчитанной на несовершеннолетних, расширяется спектр социальной рекламы и требования к отдельным видам распространения рекламы (телевидение, радио, печатные издания, средства связи, электронная коммерция, внешняя реклама, реклама на транспорте и почтовых отправлениях и т.д.). Усиливаются также требования к рекламе отдельных товаров, услуг и работ (лекарственных препаратов, биологически активных веществ, детского питания, различных акций, энергетических напитков, алкогольных и табачных изделий, оружия, ценных бумаг). Кроме того, усиливается ответственность за нарушение законодательства о рекламе и др.
Наряду с этим, частично отменены или вводятся в состав Закона «О рекламе» новой редакции положения и правила нормативных документов «Положение о размещении рекламы» (зарегистрированное Министерством юстиции от 06.04.2001г. №1024) и «Правила предоставления информации об использовании фонограммы при проведении театрально-концертных мероприятий» (зарегистрированное Министерством юстиции от 16.11.2002г. №1188), разработанных на основании Закона «О рекламе» и «О защите прав потребителей».
В свою очередь, наряду с совершенствованием законодательства о рекламе, параллельно ведется работа по внесению дополнений в Административный кодекс Республики Узбекистан в части требований по усилению и установлению норм ответственности за нарушение законодательных актов о рекламе.
Уважаемые граждане и предприниматели! Если у Вас есть предложения или пожелания по улучшению рынка рекламных услуг, просим направить свои предложения в Антимонопольный комитет Республики Узбекистан.
Адрес: г. Ташкент, ул. Лабзак, 3. Электронная почта: antimon_zpp@umail.uz, тел: 71 207-47-00
Проект закона размещен на сайте обсуждения проектов нормативно-правовых документов Республики Узбекистан. (https://regulation.gov.uz/ru/document/3830)