Электр ҳисоблагичи кимнинг ҳисобидан ўрнатилади?
Монополияга қарши курашиш қўмитаси фаолияти давомида истеъмолчиларда электр энергияси таъминоти билан боғлиқ кўплаб муаммолар борлиги аниқланмоқда.
Булардан бири, электр энергияси таъминоти корхоналари томонидан ўзларига юклатилган вазифаларни бажармаслик, яъни электр энергияси ҳисоблагичларини сотиб олиш, ўрнатиш ва қиёслаш билан боғлиқ ишларни истеъмолчининг зиммасига юклашдан иборат.
Мисол учун, Тошкент вилояти, Зангиота туманида яшовчи фуқаро А.И. томонидан янги қурилган хонадонини электр энергияси тармоғига улаш ва ҳисоблагич ўрнатиб бериш бўйича электр таъминоти корхонасига бир неча бор мурожаат қилган бўлиб, таъминотчи истеъмолчига ҳисоблагични унинг ҳисобидан сотиб олган тақдирда ўрнатиб берилиши маълум қилинган. Бугунги кунда электр энергияси ҳисоблагичининг ўртача нархи 400-450 минг сўмни ташкил этади.
Вазирлар Маҳкамасининг 2018 йил 12 январдаги “Электр энергияси ва табиий газдан фойдаланиш тартибини такомиллаштиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарорида маиший истеъмолчиларга электр энергияси ҳисоблагичларини сотиб олиш, ўрнатиш, рўйхатга олиш, даврий давлат қиёсловидан ўтказиш ва пломбалаш, ҳудудий электр тармоқлари корхонаси маблағлари ҳисобидан амалга оширилиши белгиланган.
Ўтказилган ўрганиш натижасида истеъмолчининг қонуний манфаатлари ҳимоя қилиниб, ҳисоблагич электр тармоқлари корхонаси ҳисобидан ўрнатилиши ҳамда истеъмолчининг тармоққа уланиши таъминланди.
Истеъмолчиларнинг қонуний ҳуқуқларидан тўлиқ хабардор эмаслиги, хизмат кўрсатувчи ташкилотлар томонидан етарлича тарғибот-ташвиқот ишлари амалга оширилмаётганлиги натижасида жойларда бундай ҳолатлар учрамоқда.
Агар, Сиз мана шу каби ҳолатларга дуч келсангиз ёки табиий монополия субъектлари томонидан манфаатларингиз камситилаётган бўлса, Ўзбекистон Республикаси Монополияга қарши курашиш қўмитасига ёки унинг ҳудудий бошқармаларига белгиланган тартибда мурожаат қилишингиз мумкин.

За чей счет устанавливается электрический счетчик?
Антимонопольный комитет в ходе своей деятельности выявляет множество проблем, связанных со снабжением потребителей электроэнергией.
Одной из них является невыполнение поставщиками электроэнергии своих обязательств по покупке, установке и поверке электросчетчиков. Встречаются случаи, когда представители компаний обязывают потребителей самим выполнять вышеуказанные действия.
К примеру, житель Зангиатинского района Ташкентской области А.И. неоднократно обращался предприятию электрических сетей с просьбой подключить к электросети его новый построенный дом, а также установить счетчик, на что поставщик обязал потребителя приобрести электросчетчик за свой счет. На сегодняшний день средняя стоимость электросчетчика составляет 400-450 тысяч сум.
Согласно постановлению Кабинета Министров от 12 января 2018 года «О дополнительных мерах по совершенствованию порядка использования электроэнергии и природного газа» приобретение, установка, регистрация, периодическая поверка счетчиков электроэнергии для бытовых потребителей осуществляется за счет средств поставщика.
По итогам изучения ситуации достигнута защита законных интересов потребителя и установление счетчика за счет предприятия электрических сетей.
Подобные ситуации возникают из-за неосведомленности потребителей о своих законных правах, а также из-за недостатка в СМИ информации о деятельности соответствующих коммунальных предприятий.
В случае возникновения подобных ситуаций или нарушения ваших прав со стороны субъектов естественных монополий, вы можете обратиться в Антимонопольный комитет Республики Узбекистан или в его территориальные органы в установленном порядке.