Қуришдан аввал инфратузилмани мустаҳкам қилиш керак
Президент Шавкат Мирзиёев Нурафшон шаҳрида бош режа асосида амалга ошириладиган лойиҳалар билан танишди.
Маълумки, 2017 йили Тошкент вилояти маркази ушбу шаҳарга кўчирилган, ўтган йили унинг бош режаси ишлаб чиқилган эди. Бугунги кунда бунёдкорлик ишлари олиб борилмоқда. Тошкент йўли кўчаси кенгайтирилиб, бир қаватли эски иморатлар ўрнида кўп қаватли уйлар, офислар, савдо ва хизмат кўрсатиш шохобчалари қурилмоқда. Йил охиригача 8 та банк филиали ва 9 та маъмурий бино фойдаланишга топширилади.
Давлатимиз раҳбарига бош режага асосан шаҳарнинг марказий қисмини батафсил режалаштиришга оид маълумотлар берилди. Унга мувофиқ, бу ерда Тошкент вилояти ҳокимлиги, вазирлик ва идоралар бошқармалари, маданият объектлари, университет ва мактаблар, шифохона, спорт мажмуалари бўлиши режалаштирилган. Кўп қаватли уйлар энергия тежайдиган материаллардан қурилиши кўзда тутилган.
Президентимиз биринчи навбатда инфратузилма тармоқларини мустаҳкам қилиб қуриш лозимлигини таъкидлаб, уларни сифатли эксплуатация қиладиган мутахассислар тайёрлаш, вазирлик ва идоралар биноларини оптимал жойлаштириш бўйича топшириқлар берди.

Прежде чем строить, необходимо укрепить инфраструктуру
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с проектами, реализуемыми в соответствии с генеральным планом города Нурафшона.
Как известно, в 2017 году этот город стал административным центром Ташкентской области, а в прошлом году разработан его генеральный план. Сегодня здесь развернулась масштабная строительная работа. Расширена улица "Тошкент йули", вместо одноэтажных строений возводятся многоэтажные дома, офисы, пункты торговли и обслуживания. До конца года будут сданы в эксплуатацию 8 банковских филиалов и 9 административных зданий.
Главе государства представлена информация о планировке центральной части города. Так, здесь намечено разместить здания хокимията Ташкентской области, территориальных управлений министерств и ведомств, объекты культуры, университеты и школы, больницы и спорткомплексы. При строительстве многоквартирного жилья запланировано использование энергосберегающих материалов.
Президент отметил, что прежде всего необходимо создать прочную инфраструктуру, и дал поручения по подготовке специалистов, способных обеспечить ее качественную эксплуатацию, оптимальному размещению зданий министерств и ведомств.