Оҳангарондаги маиший чиқиндилар полигони тўлиб қолди
Давлатимиз раҳбари Тошкент вилоятидаги ижтимоий ва коммунал соҳаларга оид масалаларга алоҳида эътибор қаратди.
- Вилоятда аҳолининг 64 фоизи марказлашган ичимлик суви билан таъминлангани жиддий муаммо. Амалда бу кўрсаткич 40-50 фоиз даражасида. Бўка, Қуйичирчиқ, Ўртачирчиқ, Юқоричирчиқ туманлари ва Нурафшон шаҳрида 30 фоизга ҳам бормайди. Сизлар кабинетда қандай ўтирасизлар? - деди Шавкат Мирзиёев.
Бу муаммони ҳал этиш мақсадида жорий йилда 440 километр ичимлик суви тармоқлари ва 301 та сув иншоотида қурилиш-таъмирлаш ишлари бажарилиши режалаштирилган. Осиё тараққиёт банки иштирокидаги қиймати 144 миллион долларлик лойиҳанинг биринчи босқичи доирасида қурилиш ишлари бошланган.
- Вилоятда долзарб бўлган яна бир муаммо экология билан боғлиқ. Тошкент шаҳридаги маиший чиқиндилар ташланадиган Оҳангарон туманидаги полигон 98 фоизга тўлган. Шунинг учун бу полигонни ёпиб, янгисини қуриш керак. Бу экология тозалиги, аҳоли саломатлиги учун муҳим масала, - деди давлатимиз раҳбари.
Умумий ўрта таълим ва соғлиқни сақлаш тизимлари, ички йўллар билан боғлиқ муаммоларни ҳам тезкор ҳал қилиш бўйича топшириқлар берилди

During the meeting with activists of the Tashkent region, the head of our state paid special attention to the state of affairs in the social and municipal sectors.
“The problem is that 64 percent of the people in the region allegedly have access to centralized drinking water supply. In fact, this figure is 40-50 percent. While in Buka, Kuyichirchik, Urtachirchik, Yukorichirchik districts and the city of Nurafshon the indicator doesn’t even reach 30 percent. How do you sit in your offices?” Shavkat Mirziyoyev asked the officials.
To address this problem it is planned to lay out and repair 440 kilometers of water supply networks and 301 hydraulic structures in the current year. Corresponding work has begun under the first phase of a $144m project with the participation of the Asian Development Bank.
“Another pressing issue for the province is related to environmental protection. The landfill in Ahangaran district, where household waste from Tashkent is dumped, is packed to 98 percent. Therefore, it is essential to close this waste zone and build a new one. This is crucial for environmental cleanliness and public health,” the President pointed out.
The head of our state gave directives for the soonest resolution of issues in the systems of secondary education and healthcare, as well as problems pertinent to internal roads.