Оҳангарондаги маиший чиқиндилар полигони тўлиб қолди
Давлатимиз раҳбари Тошкент вилоятидаги ижтимоий ва коммунал соҳаларга оид масалаларга алоҳида эътибор қаратди.
- Вилоятда аҳолининг 64 фоизи марказлашган ичимлик суви билан таъминлангани жиддий муаммо. Амалда бу кўрсаткич 40-50 фоиз даражасида. Бўка, Қуйичирчиқ, Ўртачирчиқ, Юқоричирчиқ туманлари ва Нурафшон шаҳрида 30 фоизга ҳам бормайди. Сизлар кабинетда қандай ўтирасизлар? - деди Шавкат Мирзиёев.
Бу муаммони ҳал этиш мақсадида жорий йилда 440 километр ичимлик суви тармоқлари ва 301 та сув иншоотида қурилиш-таъмирлаш ишлари бажарилиши режалаштирилган. Осиё тараққиёт банки иштирокидаги қиймати 144 миллион долларлик лойиҳанинг биринчи босқичи доирасида қурилиш ишлари бошланган.
- Вилоятда долзарб бўлган яна бир муаммо экология билан боғлиқ. Тошкент шаҳридаги маиший чиқиндилар ташланадиган Оҳангарон туманидаги полигон 98 фоизга тўлган. Шунинг учун бу полигонни ёпиб, янгисини қуриш керак. Бу экология тозалиги, аҳоли саломатлиги учун муҳим масала, - деди давлатимиз раҳбари.
Умумий ўрта таълим ва соғлиқни сақлаш тизимлари, ички йўллар билан боғлиқ муаммоларни ҳам тезкор ҳал қилиш бўйича топшириқлар берилди

Полигон бытовых отходов в Ахангаране близок к переполнению
Глава государства в ходе совещания с активом Ташкентской области уделил особое внимание состоянию дел в социальной и коммунальной сферах.
- Проблема в том, что централизованное питьевое водоснабжение якобы имеют 64 процента населения области. На деле этот показатель составляет 40-50 процентов. А в Букинском, Куйичирчикском, Уртачирчикском, Юкоричирчикском районах и городе Нурафшоне не доходит и до 30 процентов. Как вам сидится в своих кабинетах? - сказал Шавкат Мирзиёев.
Для решения данной проблемы в текущем году намечено построить и отремонтировать 440 километров водопроводных сетей и 301 гидросооружение. Начата соответствующая работа в рамках первого этапа реализуемого с участием Азиатского банка развития проекта на 144 миллиона долларов.
- Еще одна актуальная для области проблема связана с экологией. Полигон в Ахангаранском районе, куда сбрасываются бытовые отходы из Ташкента, заполнился на 98 процентов. Поэтому необходимо закрыть этот полигон и построить новый. Это важно для чистоты экологии и здоровья населения, - сказал глава государства.
Даны поручения по скорейшему решению проблем в системе среднего образования и здравоохранения, а также проблем, связанных с внутренними дорогами.