Бош вазир қабулхоналари тадбиркорлар ҳуқуқларини ҳимоя қилади
Президент Халқ қабулхоналарига жорий йилнинг биринчи чорагида тадбиркорлардан ер ажратиш, газ, электр ва сув таъминоти, қишлоқ хўжалиги, кредит, солиқ каби масалаларга 16 мингта мурожаат тушган. Икки мингга яқин мурожаатда мансабдорларнинг ҳатти-ҳаракатларидан норозилик билдирилган.
Президентимиз Шавкат Мирзиёев раислигида жорий йилнинг 27 май куни тадбиркорлар мурожаатларини кўриб чиқиш қабулхоналари ишга тушириш масалаларига бағишлаб ўтказилган йиғилишда бу алоҳида таъкидланди.
Тадбиркорларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш, мавжуд муаммоларини ўз жойида ҳал этишга қаратилаётган алоҳида эътибор бугун ўз самарасини бераётир. Бу борада жойларда ташкил этилган қабулхоналар, мутасаддилар иштирокида ўтказилаётган сайёр қабуллар муҳим аҳамият касб этмоқда.
Давлатимиз раҳбарининг 2019 йил 14 майдаги “Тадбиркорлик фаолиятини қўллаб-қувватлаш ва ҳимоя қилиш тизимини тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги фармони ҳам тадбиркорлик соҳасини янада ривожлантиришга қаратилган муҳим ҳужжат бўлди. Унга кўра Республикамизнинг ҳар бир тумани (шаҳар)да Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг Тадбиркорлар мурожаатларини кўриб чиқиш қабулхоналари ташкил этилиши белгиланди.
Тадбиркорларнинг, шу жумладан, чет эллик инвесторларнинг мурожаатлари билан ишлашни ташкил этиш сифати ва тезкорлигини ошириш, улар билан очиқ ва тўғридан-тўғри мулоқотни таъминлаш, қонуний талабларини амалий ва самарали рўёбга чиқариш, муаммоли масалаларни жойида ҳал этиш, худудларнинг ижтимоий-иқтисодий ривожланишига муносиб ҳисса қўшиш, аҳоли бандлигини таъминлаш каби муҳим масалаларни ҳам қамраб олган фармон ижроси бошланди.
Бош вазирнинг Тадбиркорлар мурожаатларини кўриб чиқиш қабулхоналари ҳамда Тадбиркорлар мурожаатларини кўриб чиқиш қабулхоналари фаолиятини ташкил этиш ва мувофиқлаштириш котибияти ташкил этилиб, улар фаолиятининг асосий йуналишлари белгилаб берилди. Бу борада махсус ишчи гуруҳи шакллантирилди. Улар 10 мингдан ортиқ тадбиркорлик субъектлари билан учрашувлар ўтказиши режалаштирилган.
Адлия вазири Р.Давлетов раҳбарлигида ташкил этилган Республика ишчи гуруҳи томонидан жорий йилнинг 1- ва 2-июнь кунлари фармоннинг мазмун-моҳиятини жойларда кенг тушунтириш бўйича Бухоро вилоятининг Когон, Қоракўл, Пешку ва Fиждувон туманларида учрашувлар ташкил этилмоқда.
Когон туманида ўтказилган учрашувда тадбиркорлик субъектлари ва чет эл инвесторларидан кўплаб мурожаатлар келиб тушди. Тадбиркорлик фаолиятини ривожлантиришга ер участкаси ва кредит ажратиш, муҳандислик-коммуникация тармоқларига уланиш, бузилган иморатларга нисбатан компенсация тўловларини ундириш ҳамда божхона ва солиқ тўловлари билан боғлиқ масалалар кўтарилди.
Мурожаатларни кўриб чиқиш давомида вазирликлар, идоралар, хўжалик бошқаруви органлари ва тижорат банкларининг фаолиятига бевосита тааллуқли бўлган айрим муаммолар жойида ҳал этилди. Шунингдек, жойида ҳал этиш имконияти бўлмаган муаммо ва камчиликларни туман (шаҳар) ва вилоят даражасида ҳал қилиш юзасидан қисқа ва ўрта муддатли тадбирлар режалари шакллантирилиб, мутасадди вазирлик ва идораларга тегишли топшириқлар берилди.
Республика ишчи гуруҳи аъзолари томонидан тадбиркорлик субъектларини қизиқтирган саволларига батафсил жавоб берилди.

Приемные Премьер-министра будут защищать права предпринимателей
В первом квартале текущего года в Народные приемные Президента Республики Узбекистан поступило 16 тысяч обращений от предпринимателей по вопросам выделения земли, газ, электр и водоснабжения, сельского хозяйства, получения кредита, налогообложения. Почти в двух тысячах обращений высказаны недовольства действиями должностных лиц.
Это отмечалось на проведенном 27 мая текущего года под председательством Президента Шавката Мирзиёева заседании, посвященном вопросам начала действия Приемных Премьер-министра Республики Узбекистан по рассмотрению обращений предпринимателей.
Особое внимание, уделяемое всесторонней поддержке предпринимателей, решению существующих проблем на местах, дает свои результаты. Важное значение в данном направлении имеют созданные на местах приемные и проводимые с участием ответственных лиц выездные приемы.
Важным документом, направленным на дальнейшее развитие сферы предпринимательства, стал Указ главы нашего государства "О мерах по коренному совершенствованию системы поддержки и защиты предпринимательской деятельности" от 14 мая текущего года. В соответствии с ним предусмотрено создание в каждом районе (городе) Приемных Премьер-министра Республики Узбекистан по рассмотрению обращений предпринимателей.
Уже началось исполнение данного указа, охватывающего такие важные вопросы, как повышение качества и оперативности организации работы с обращениями предпринимателей, в том числе зарубежных инвесторов, обеспечение проведения с ними открытых и прямых диалогов, практической и эффективной реализации их законных требований, решение проблемных вопросов на местах, внесение достойного вклада в социально-экономическое развитие регионов, обеспечение занятости населения.
Созданы Приемные Премьер-министра Республики Узбекистан по рассмотрению обращений предпринимателей, а также Секретариат по организации и координации деятельности Приемных Премьер-министра Республики Узбекистан по рассмотрению обращений предпринимателей, определены их основные задачи. Сформирована специальная рабочая группа в данном направлении. Запланировано проведение ими свыше 10 тысяч встреч с субъектами предпринимательства.
С целью широкого разъяснения на местах сути и значения данного указа Республиканской рабочей группой, созданной под руководством министра юстиции Р.Давлетова, 1 и 2 июня текущего года организуются встречи в Каганском, Каракульском, Пешкунском и Гиждуванском районах Бухарской области.
На встрече, проводившейся в Каганском районе, на рассмотрение поступило множество обращений от субъектов предпринимательства и зарубежных инвесторов. В них были затронуты вопросы, связанные с выделением земельных участков и кредитов для развития предпринимательской деятельности, подключением к инженерно-коммуникационным сетям, взысканием компенсации за снос помещений, а также таможенным и налоговым платежами.
В ходе рассмотрения обращений некоторые проблемы, непосредственно касающиеся деятельности министерств, ведомств, органов хозяйственного управления и коммерческих банков, были решены на месте. Более того, сформирован план краткосрочных и среднесрочных мероприятий по решению проблем и недостатков, которые не могут быть решены на месте на районном (городском) и областном уровнях, ответственным ведомствам даны соответствующие поручения по их решению.
Члены Республиканской рабочей группы подробно ответили на интересовавшие субъектов предпринимательства вопросы.