Тошкентда Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлиги Ички ишлар вазирлари кенгашининг навбатдаги мажлиси бўлиб ўтди.
Тадбирда Ўзбекистон, Озарбайжон, Беларусь, Қозоғистон, Россия, Тожикистон ва Туркманистон Ички ишлар вазирликлари, Арманистон Полицияси делегациялари, шунингдек, Ҳамдўстлик ҳудудида Уюшган жиноятчилик ва бошқа хавфли турдаги жиноятчиликка қарши курашишни мувофиқлаштириш бўйича бюро, МДҲ Ижроия қўмитаси ва Аксилтеррор маркази вакиллари иштирок этди.
Мажлисда Ўзбекистон ички ишлар вазири Пўлат Бобожонов Ўзбекистонда хавфсизликни таъминлаш, ҳуқуқ-тартиботни мустаҳкамлаш борасида Президент раҳбарлигида амалга оширилаётган ишлар ҳақида сўзлади. Ҳуқуқбузарликлар профилактикаси тизими жорий этилгани, жиноятларни жиловлашга қаратилган амалий чоралар туфайли ҳуқуқбузарлик ва жиноятлар кескин камайганини қайд этди.
Қатнашчилар Ҳамдўстлик мамлакатлари ҳудудида тинчлик ва барқарорликни таъминлашда ҳуқуқ-тартибот, хусусан, ички ишлар органлари ва полиция хизмати ҳамкорлиги йўлга қўйилгани муҳим ўрин тутаётганини алоҳида таъкидлади.
Мажлисда бундай ҳамкорликни ҳар томонлама такомиллаштириш юзасидан фикр алмашилиб, жиноятчиликка қарши курашиш бўйича давлатлараро дастурни амалиётга жорий этишнинг устувор масалалари кўриб чиқилди. Биргаликда ўтказилган тезкор-профилактик тадбирлар ва махсус операциялар ижобий натижалар бергани қайд этилди.
Кенгаш аъзолари ички ишлар вазирликлари ва полиция ҳамкорлигига оид концепция ҳамда сўровномаларни халқаро назорат остида етказишнинг ягона тартибини муҳокама қилди ва тасдиқлади.
Томонлар Ҳамдўстлик ҳудудида ижтимоий хавфсизлик ва бароқарорликни мустаҳкамлаш, қонун устуворлигини таъминлаш йўлидаги ўзаро ҳамкорликка доир бошқа долзарб масалалар юзасидан ҳам атрофлича фикр алмашди.

CIS Ministers of Internal Affairs meeting in Tashkent
Tashkent hosted the regular meeting of the Council of Ministers of Internal Affairs of the CIS member states.
The event was attended by delegations from the Ministries of Internal Affairs of Uzbekistan, Azerbaijan, Belarus, Kazakhstan, Russia, Tajikistan and Turkmenistan, the Police of Armenia, as well as representatives of the Bureau for Coordination of Fight against Organized Crime and Other Dangerous Types of Crimes on the CIS member-states territory, the CIS Executive Committee and the Anti-Terrorism Center.
At the meeting, the Minister of Internal Affairs of Uzbekistan Pulat Babajanov spoke about the activities carried out under the leadership of the President to ensure security and strengthen the rule of law. He emphasized that the number of offenses and crimes has drastically reduced thanks to the introduction of the system of crime prevention, practical measures aimed at preventing crimes.
Participants emphasized the important role of establishing cooperation between law enforcement agencies, in particular the internal affairs bodies and police services, in ensuring peace and stability in the CIS territory.
At the meeting, views were exchanged on comprehensive improvement of such cooperation, priorities for implementation of the practice of the interstate program for combatting crime. It was emphasized that jointly organized preventive measures and special operations yielded positive results.
Members of the Council also approved the concept of cooperation between the ministries of internal affairs and the police of the CIS member states for the period up to 2030.
The sides also comprehensively exchanged views on other current issues of cooperation in strengthening public security and stability, ensuring the rule of law.