Тошкентда Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлиги Ички ишлар вазирлари кенгашининг навбатдаги мажлиси бўлиб ўтди.
Тадбирда Ўзбекистон, Озарбайжон, Беларусь, Қозоғистон, Россия, Тожикистон ва Туркманистон Ички ишлар вазирликлари, Арманистон Полицияси делегациялари, шунингдек, Ҳамдўстлик ҳудудида Уюшган жиноятчилик ва бошқа хавфли турдаги жиноятчиликка қарши курашишни мувофиқлаштириш бўйича бюро, МДҲ Ижроия қўмитаси ва Аксилтеррор маркази вакиллари иштирок этди.
Мажлисда Ўзбекистон ички ишлар вазири Пўлат Бобожонов Ўзбекистонда хавфсизликни таъминлаш, ҳуқуқ-тартиботни мустаҳкамлаш борасида Президент раҳбарлигида амалга оширилаётган ишлар ҳақида сўзлади. Ҳуқуқбузарликлар профилактикаси тизими жорий этилгани, жиноятларни жиловлашга қаратилган амалий чоралар туфайли ҳуқуқбузарлик ва жиноятлар кескин камайганини қайд этди.
Қатнашчилар Ҳамдўстлик мамлакатлари ҳудудида тинчлик ва барқарорликни таъминлашда ҳуқуқ-тартибот, хусусан, ички ишлар органлари ва полиция хизмати ҳамкорлиги йўлга қўйилгани муҳим ўрин тутаётганини алоҳида таъкидлади.
Мажлисда бундай ҳамкорликни ҳар томонлама такомиллаштириш юзасидан фикр алмашилиб, жиноятчиликка қарши курашиш бўйича давлатлараро дастурни амалиётга жорий этишнинг устувор масалалари кўриб чиқилди. Биргаликда ўтказилган тезкор-профилактик тадбирлар ва махсус операциялар ижобий натижалар бергани қайд этилди.
Кенгаш аъзолари ички ишлар вазирликлари ва полиция ҳамкорлигига оид концепция ҳамда сўровномаларни халқаро назорат остида етказишнинг ягона тартибини муҳокама қилди ва тасдиқлади.
Томонлар Ҳамдўстлик ҳудудида ижтимоий хавфсизлик ва бароқарорликни мустаҳкамлаш, қонун устуворлигини таъминлаш йўлидаги ўзаро ҳамкорликка доир бошқа долзарб масалалар юзасидан ҳам атрофлича фикр алмашди.

Встреча министров внутренних дел СНГ в Ташкенте
В Ташкенте состоялось очередное заседание Совета министров внутренних дел членов Содружества Независимых Государств.
В мероприятии приняли участие делегации министерств внутренних дел Узбекистана, Азербайджана, Беларуси, Казахстана, России, Таджикистана и Туркменистана, Полиции Армении, а также представители Бюро по координации борьбы с организованной преступностью и иными опасными видами преступлений на территории государств-участников СНГ, Исполнительного комитета СНГ и Антитеррористического центра.
На заседании министр внутренних дел Узбекистана Пулат Бабаджанов рассказал о проводимой работе под руководством Президента по обеспечению безопасности, укреплению правопорядка. Подчеркнул, что благодаря внедрению системы профилактики правонарушений, практическим мерам, направленным на пресечение преступлений, резко сократилось количество правонарушений и преступлений.
Участники особо отметили важную роль налаживания сотрудничества правоохранительных органов, в частности органов внутренних дел и полицейской службы, в обеспечении мира и стабильности на территории стран Содружества.
На заседании состоялся обмен мнениями по всестороннему совершенствованию такого сотрудничества, приоритетным задачам по внедрению в практику межгосударственной программы по борьбе с преступностью. Подчеркнуто, что совместно организованные оперативно-профилактические мероприятия и специальные операции дали положительные результаты.
Также члены совета одобрили концепцию сотрудничества министерств внутренних дел и полиции государств-участников СНГ на период до 2030 года.
Стороны также всестороннее обменялись мнениями и по другим актуальным проблемам сотрудничества в деле укрепления общественной безопасности и стабильности, обеспечения верховенства закона.