NAPA технопарки юқори малакали мутахассисларни бирлаштиради
Ўзбекистон Республикаси Инновацион ривожланиш вазирлиги ташаббуси билан “NAPA Team” МЧЖ ҳамкорлигида Тошкент шаҳрида резидентларга максимал даражада қулай шароит яратиладиган, технологиялар трансферини амалга оширувчи лойиҳалар ва компаниялар учун мақбул майдон бўлиб хизмат қиладиган “NAPA Технопарки”ни таъсис этиш бўйича инвестицион лойиҳани ишлаб чиқилмоқда.
NAPA технопаркининг яратилиши ахборот технологиялари соҳасидаги мутахассислар сонини кўпайтириш орқали илм-фан ва таълимнинг ривожланишини рағбатлантирилишига таъсир кўрсатади, шунингдек ахборот технологиялари соҳасидаги юқори малакали кадрларнинг хорижга кетиб қолишини тўхтатиб, АТ соҳасидаги юқори технологияли мутахассисларнинг мамлакатимизга келишига туртки беради.
Таъкидлаш жоизки, “NAPA Team” МЧЖнинг асосий мақсади информацион технологиялар учун мақбул муҳитни ва инфратузилмаларни яратиш бўлиб, яқин келажакда янги технологияларни яратиш ва трансфер қилиш марказига айланиши кутилмоқда. Бунда барча иштирокчилар – инвесторлар, университетлар, йирик корпорациялар, хизмат кўрсатувчилар ва ишлаб чиқарувчиларнинг манфаатларининг ҳимоя этилиши таъминланади.
Резидентларга имкон қадар қулай шароитларнинг яратилиши ўз ичига коворкинг ҳудудлар, конференция заллари энг яхши стартапларни ва иқтидорли кадрларни танлаб олиш, бошқарув жараёнини автоматлаштириш, хизмат кўрсатиш сифатини ошириш, бизнес ва технологиялар йўналишидаги ўқув марказлари очиш, раҳбариятнинг резидентлар билан бевосита алоқаси, хусусан умумтаълим мақсадида мулоқотлар олиб бориш, семинарлар, турли тадбирлар, тим билдинглар ташкил этишни ўз ичига олади.
Бундан ташқари NAPA технопаркида Тошкент шаҳрида касбий таълим, малака ошириш, тор мутахассис кадрларни қайта тайёрлаш бўйича хизматларни кўрсатишга мўлжалланган NAPA EDU HUB (барча ўқув марказларини бирлаштирувчи ягона Академия) яратилади.
NAPA EDU HUBнинг бош стратегик мақсади – ахборот технологияларидан фойдаланган ҳолда янги ғоялар яратишга қодир янги авлод мутахассисларини тайёрлаш, инновацион лойиҳаларни ишлаб чиқиш, амалга ошириш ва оптималлаштириш ҳамда мана шу кадрларни Ўзбекистоннинг етакчи ташкилотларига ишга жойлашдир. NAPA EDU HUB ахборот тизими, технологиялар ва ресурслар, робототехника ва мехатроника, маркетинг ва бизнес, медиа ва дизайн, шунингдек инжиниринг соҳаларида инновацион фаолиятни амалга ошириш учун юқори малакали, рақобатбардош мутахассисларни тайёрлаш ва қайта тайёрлаш билан шуғулланади.

Создание “Технопарка NAPA” решит проблему с миграцией высококвалифицированных кадров
Министерство инновационного развития совместно с ООО «NAPA Team» прорабатывает инвестиционный проект по учреждению в г.Ташкенте «Технопарка NAPA», где будут созданы максимально благоприятные условия для резидентов, что сделает его одной из наиболее привлекательных площадок для узбекских инновационных проектов и компаний, осуществляющих трансфер технологий.
Основной целью ООО «NAPA Team» является создание благоприятной среды и инфраструктуры для информационных технологий и становление центром разработки и трансфера новых технологий, при этом, соблюдая интересы всех игроков рынкы: инвесторов, университетов, крупных корпораций, поставщиков услуг и производителей.
Стоит отметить, что создание Технопарка NAPA будет способствовать стимулированию развития науки и образования путем увеличения числа специалистов в области информационных технологий, а также будет поможет решить вопрос с миграцией высококвалифицированных кадров в области информационных технологий, а также возврату в страну высококвалифицированных специалистов в сфере IT.
Ключевыми факторами успеха является создание максимально комфортных условий для резидентов, такие как зоны  коворкинга, конференц залы, отбор самых лучших стартапов и талантов, максимальная автоматизация всех процессов управления, предоставление самого лучшего сервиса, максимальное заполнение технопарка учебными центрами в направлении бизнеса и технологии, максимальное взаимодействие руководства с резидентами, в частности, общение, семинары, мероприятия, тим билдинг и многое другое в общеобразовательных целях.
Кроме того, в Технопарке NAPA будет создана NAPA EDU HUB (единственная Академия, объединяющая все учебные центры), которая будет специализироваться на предоставлении услуг профессионального обучения, повышения квалификации и переподготовки узкопрофильных кадров в г.Ташкенте.
Главная стратегическая цель NAPA EDU HUB – подготовка нового поколения специалистов, способных генерировать новые идеи, разрабатывать и осуществлять инновационные проекты и оптимизировать их, используя информационные технологии с целью дальнейшего трудоустройства их в ведущие организации Узбекистана. Миссия NAPA EDU HUB это подготовка и переподготовка высококвалифицированных специалистов к инновационной деятельности, компетентных и конкурентоспособных в сфере информационных систем, технологий и ресурсов, робототехники и мехатроники, маркетинга и бизнеса, медиа и дизайна, а также инжиниринга.