Ўзбекистон – Беларусь: Ҳарбий соҳадаги ҳамкорлик истиқболлари муҳокама қилинди
Ўзбекистон Республикаси Мудофаа вазирлигида 21 май куни Беларусь Республикаси Қуролли Кучлари Бош штаби бошлиғи – Беларусь мудофаа вазирининг биринчи ўринбосари, генерал-майор Олег Белоконев бошчилигидаги делегация билан учрашув бўлиб ўтди.
Ўзбекистон мудофаа вазирининг биринчи ўринбосари – Қуролли Кучлар Бош штаби бошлиғи, генерал-майор Павел Эргашев билан учрашувда мудофаа соҳаси бўйича ҳамкорликни ривожлантириш, ўзаро тажриба алмашинувларни ташкил этиш истиқболлари муҳокама қилинди.
Суҳбат чоғида мамлакатларимиз ўртасида қарор топган мустаҳкам дўстлик алоқалари сабаб ўзаро ишонч руҳидаги муносабатлар ривож топаётгани алоҳида таъкидланди. 2018 йилнинг сентябрь ойида Беларусь Республикаси Президентининг мамлакатимизга амалга оширган расмий ташрифи икки томонлама муносабатлар тарихида янги саҳифа очди.
Ўзбекистон мудофаа вазирининг биринчи ўринбосари – Қуролли Кучлар Бош штаби бошлиғи, генерал-майор Павел Эргашев Беларусь Республикаси билан ҳарбий ва ҳарбий-техника соҳасида ҳамкорликни ривожлантиришга тайёр эканини билдирди. Ўз навбатида, меҳмонлар мазкур ташриф ҳарбий соҳада қўшма лойиҳаларни амалга ошириш масалалари юзасидан фикр алмашиш имконини беришини қайд этди.
Учрашувдан сўнг меҳмонлар Хотира майдонида бўлиб, Мотамсаро она ҳайкали пойига гулчамбар қўйди.
Шу куни Беларусь делегацияси Ўзбекистон Қуролли Кучлари академиясида ҳам бўлиб, олий ҳарбий таълим муассасаси фаолияти, шунингдек, ҳарбий кадрларни тайёрлашдаги янгича ёндашувлар билан танишди. Меҳмонлар ҳарбий кадрларнинг малакасини ошириш ва қайта тайёрлаш, уларга яратилган шароитларни юқори баҳолади.

Узбекистан – Беларусь: обсуждены перспективы сотрудничества в военной сфере
В Министерстве обороны Республики Узбекистан 21 мая прошла встреча с делегацией Республики Беларусь во главе с начальником Генерального штаба Вооруженных Сил – первым заместителем министра обороны Беларуси генерал-майором Олегом Белоконевым.
На встрече с первым заместителем министра обороны Республики Узбекистан – начальником Генерального штаба Вооруженных Сил Узбекистана генерал-майором Павлом Эргашевым обсуждены вопросы развития сотрудничества в сфере обороны, перспективы организации обмена опытом.
На встрече особо отмечалось, что, благодаря крепким узам дружбы между нашими странами развиваются взаимно доверительные отношения. Официальный визит Президента Республики Беларусь в Узбекистан в сентябре 2018 года открыл новую страницу в истории двусторонних отношений.
Первый заместитель министра обороны Республики Узбекистан – начальник Генерального штаба Вооруженных Сил Узбекистана генерал-майор Павел Эргашев выразил готовность Минобороны Узбекистана к развитию сотрудничества в военной и военно-технической сферах. В свою очередь гости отметили, что этот визит предоставил возможность для обмена мнениями по вопросам реализации совместных проектов в военной сфере.
После встречи гости посетили площадь Мустакиллик и возложили цветы к монументу Скорбящей матери.
В этот день делегация Республики Беларусь также посетила Академию Вооруженных Сил Республики Узбекистан, гости ознакомились с деятельностью высшего военно-образовательного учреждения, а также новейшими подходами к подготовке военных кадров. Гости высоко оценили созданные условия для подготовки, переподготовки и повышения квалификации военных кадров.