Ўзбекистон – Беларусь: Ҳарбий соҳадаги ҳамкорлик истиқболлари муҳокама қилинди
Ўзбекистон Республикаси Мудофаа вазирлигида 21 май куни Беларусь Республикаси Қуролли Кучлари Бош штаби бошлиғи – Беларусь мудофаа вазирининг биринчи ўринбосари, генерал-майор Олег Белоконев бошчилигидаги делегация билан учрашув бўлиб ўтди.
Ўзбекистон мудофаа вазирининг биринчи ўринбосари – Қуролли Кучлар Бош штаби бошлиғи, генерал-майор Павел Эргашев билан учрашувда мудофаа соҳаси бўйича ҳамкорликни ривожлантириш, ўзаро тажриба алмашинувларни ташкил этиш истиқболлари муҳокама қилинди.
Суҳбат чоғида мамлакатларимиз ўртасида қарор топган мустаҳкам дўстлик алоқалари сабаб ўзаро ишонч руҳидаги муносабатлар ривож топаётгани алоҳида таъкидланди. 2018 йилнинг сентябрь ойида Беларусь Республикаси Президентининг мамлакатимизга амалга оширган расмий ташрифи икки томонлама муносабатлар тарихида янги саҳифа очди.
Ўзбекистон мудофаа вазирининг биринчи ўринбосари – Қуролли Кучлар Бош штаби бошлиғи, генерал-майор Павел Эргашев Беларусь Республикаси билан ҳарбий ва ҳарбий-техника соҳасида ҳамкорликни ривожлантиришга тайёр эканини билдирди. Ўз навбатида, меҳмонлар мазкур ташриф ҳарбий соҳада қўшма лойиҳаларни амалга ошириш масалалари юзасидан фикр алмашиш имконини беришини қайд этди.
Учрашувдан сўнг меҳмонлар Хотира майдонида бўлиб, Мотамсаро она ҳайкали пойига гулчамбар қўйди.
Шу куни Беларусь делегацияси Ўзбекистон Қуролли Кучлари академиясида ҳам бўлиб, олий ҳарбий таълим муассасаси фаолияти, шунингдек, ҳарбий кадрларни тайёрлашдаги янгича ёндашувлар билан танишди. Меҳмонлар ҳарбий кадрларнинг малакасини ошириш ва қайта тайёрлаш, уларга яратилган шароитларни юқори баҳолади.

Uzbekistan and Belarus discuss prospects of cooperation in military sphere
On May 21, the Ministry of Defense of the Republic of Uzbekistan hosted a meeting with the delegation of the Republic of Belarus led by the Chief of the General Staff of the Armed Forces, the First Deputy Minister of Defence of Belarus, Major General Oleg Belokonev.
Issues of development of cooperation in defense, prospects for exchange of experience were discussed at the meeting with the First Deputy Minister of Defense of the Republic of Uzbekistan, Chief of the General Staff of the Armed Forces of Uzbekistan, Major General Pavel Ergashev.
It was emphasized that mutually trusting relations are developing due to strong friendship between the two countries. The official visit of the President of the Republic of Belarus to Uzbekistan in September 2018 opened a new page in the history of bilateral relations.
First Deputy Minister of Defense of the Republic of Uzbekistan expressed readiness of the Ministry to develop cooperation in military and military-technical spheres. In turn, guests noted that this visit provided an opportunity to exchange views on implementation of joint projects in military sphere.
After the meeting, guests visited the Mustakillik Square and laid flowers at the Sorrowful Mother Monument.
On this day, the delegation of Belarus also visited the Academy of the Armed Forces of the Republic of Uzbekistan, guests became familiar with activities of higher military education institution, as well as the latest approaches to training military personnel. Guests highly appreciated created conditions for training, retraining and advanced training of military personnel.