Словакия Ташқи ишлар вазири билан учрашув
2019 йилнинг 20 май куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов Тошкент шаҳрига расмий ташриф билан келган Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилотининг (ЕХҲТ) амалдаги раиси, Словакия Республикаси Ташқи ва Европа ишлари вазири Мирослав Лайчак билан учрашди.
Суҳбат чоғида Ўзбекистоннинг ЕХҲТ билан ҳамкорлигининг ҳозирги ҳолати ва истиқболлари муҳокама қилинди. Кун тартибидаги барча масалалар бўйича ЕХҲТ ва унинг институтлари билан янада фаол ҳамкорлик қилишдан томонлар манфаатдорлиги таъкидланди.
Сўнгги йилларда икки томонлама муносабатлар янгича тус олгани, қатор қўшма тадбирлар, жумладан “Марказий Осиё минтақасида очиқ журналистика" мавзусидаги Марказий Осиё 19-конференцияси, “Терроризм ва экстремизмга қарши курашишда ёшларнинг роли" мавзусидаги ЕХҲТ ташкилоти шафелигидаги халқаро конференция ўтказилгани қайд этилди.
Суҳбатда минтақавий хавфсизлик масалалари, жумладан Афғонистондаги ҳолат ҳам кўриб чиқилди.
Музокараларда ўтган ярим асрдан кўпроқ вақт мобайнида анъанавий тарзда конструктив ва ўзаро манфаатли аҳамият касб этиб келаётган Ўзбекистон - Словакия алоқаларининг ривожланиш масалалари муҳокамасига муҳим ўрин берилди.
Вазирлар “Ўзбекистон - Евроиттифоқ" шакли, “Вишеград гуруҳи - Марказий Осиё” мулоқоти ва бошқа халқаро ташкилотлар доирасидаги ҳамкорликни чуқурлаштиришни қўллаб-қувватладилар.
Учрашувда Словакия Элчиси Ян Бори ва ЕХҲТ лойиҳалари Координатори Джон МакГрегор иштирок этдилар.
Музокаралардан сўнг Мирослав Лайчак томонидан Термиз шаҳридаги Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги қошидаги Афғонистон фуқароларини ўқитиш бўйича таълим маркази учун кўнгилли ёрдам сифатида 10 минг евро миқдоридаги чек топширилди.

Meeting with the Minister of Foreign and European Affairs of Slovakia
On May 20, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Abdulaziz Kamilov met with the OSCE Chairperson-in-Office, the Minister of Foreign and European Affairs of the Slovak Republic Miroslav Lajčák, who arrived in Tashkent on an official visit.
At the meeting, the state and prospects of interaction of Uzbekistan with the OSCE were discussed. The sides emphasized the mutual interest in more active cooperation with the OSCE and its institutions on all issues of the agenda.
It was noted that in recent years, bilateral relations have gained new dynamics, a number of joint events have been held, including the 19th regional Central Asia media conference “Open journalism in Central Asia”, an international conference under the auspices of the OSCE “On the role of youth in preventing and countering violent extremism and radicalization that lead to terrorism”.
According to the Ministry of Foreign Affairs of Uzbekistan, issues of regional security, including the situation in Afghanistan were also considered.
An important place in the negotiations was given to issues of development of Uzbekistan – Slovak relations, which over the past quarter-century have traditionally been constructive and mutually beneficial.
The ministers spoke in favor of deepening cooperation in Uzbekistan – EU format, the Visegrad Group+Central Asia Dialogue, as well as within the framework of other international organizations.
The meeting was attended by the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Slovak Republic Jan Bory and OSCE Project Co-ordinator in Uzbekistan John MacGregor.
After the negotiations, Miroslav Lajčák handed over a check in the amount of 10 thousand euros – a voluntary contribution to support the activities of the Educational Center in Termez for training Afghan citizens at the Ministry of Higher and Secondary Special Education of the Republic of Uzbekistan.