Словакия Ташқи ишлар вазири билан учрашув
2019 йилнинг 20 май куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов Тошкент шаҳрига расмий ташриф билан келган Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилотининг (ЕХҲТ) амалдаги раиси, Словакия Республикаси Ташқи ва Европа ишлари вазири Мирослав Лайчак билан учрашди.
Суҳбат чоғида Ўзбекистоннинг ЕХҲТ билан ҳамкорлигининг ҳозирги ҳолати ва истиқболлари муҳокама қилинди. Кун тартибидаги барча масалалар бўйича ЕХҲТ ва унинг институтлари билан янада фаол ҳамкорлик қилишдан томонлар манфаатдорлиги таъкидланди.
Сўнгги йилларда икки томонлама муносабатлар янгича тус олгани, қатор қўшма тадбирлар, жумладан “Марказий Осиё минтақасида очиқ журналистика" мавзусидаги Марказий Осиё 19-конференцияси, “Терроризм ва экстремизмга қарши курашишда ёшларнинг роли" мавзусидаги ЕХҲТ ташкилоти шафелигидаги халқаро конференция ўтказилгани қайд этилди.
Суҳбатда минтақавий хавфсизлик масалалари, жумладан Афғонистондаги ҳолат ҳам кўриб чиқилди.
Музокараларда ўтган ярим асрдан кўпроқ вақт мобайнида анъанавий тарзда конструктив ва ўзаро манфаатли аҳамият касб этиб келаётган Ўзбекистон - Словакия алоқаларининг ривожланиш масалалари муҳокамасига муҳим ўрин берилди.
Вазирлар “Ўзбекистон - Евроиттифоқ" шакли, “Вишеград гуруҳи - Марказий Осиё” мулоқоти ва бошқа халқаро ташкилотлар доирасидаги ҳамкорликни чуқурлаштиришни қўллаб-қувватладилар.
Учрашувда Словакия Элчиси Ян Бори ва ЕХҲТ лойиҳалари Координатори Джон МакГрегор иштирок этдилар.
Музокаралардан сўнг Мирослав Лайчак томонидан Термиз шаҳридаги Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги қошидаги Афғонистон фуқароларини ўқитиш бўйича таълим маркази учун кўнгилли ёрдам сифатида 10 минг евро миқдоридаги чек топширилди.

Встреча с Министром иностранных дел Словакии
20 мая 2019 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов встретился с Действующим Председателем Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе, Министром иностранных и европейских дел Словацкой Республики Мирославом Лайчаком, прибывшим в г.Ташкент с официальным визитом.
В ходе встречи обсуждены состояние и перспективы взаимодействия Узбекистана с ОБСЕ. Стороны подчеркнули взаимную заинтересованность в более активном сотрудничестве с ОБСЕ и ее институтами по всем вопросам повестки дня.
Отмечалось, что в последние годы двусторонние отношения обрели новую динамику, проведен ряд совместных мероприятий, в том числе 19-я Центральноазиатская медиа-конференция «Открытая журналистика в регионе ЦА», международная конференция под эгидой ОБСЕ «О роли молодежи в противодействии терроризму и экстремизму».
В беседе также рассмотрены вопросы региональной безопасности, включая ситуацию в Афганистане.
Важное место в переговорах было уделено вопросам развития узбекско-словацких связей, которые за прошедшие четверть с лишним века традиционно носят конструктивный и взаимовыгодный характер.
Министры высказались за углубление сотрудничества в формате «Узбекистан – Евросоюз», Диалога «Вышеградская группа + Центральная Азия», а также в рамках других международных организаций.
Во встрече приняли участие Посол Словакии Ян Бори и Координатор проектов ОБСЕ в Узбекистане Джон МакГрегор.
После переговоров состоялась церемония вручения Мирославом Лайчаком чека в размере 10 тыс. евро – добровольного взноса в поддержку деятельности Образовательного центра в г.Термезе по обучению афганских граждан при Министерстве высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан.