Ўзбекистон-Беларусь ҳамкорликдаги ҳарбий машғулотларнинг очилиш маросими бўлиб ўтди
19 май куни Шарқий ҳарбий округ “Ғурумсарой” дала-ўқув майдонида жорий йилнинг 20 – 27 май кунлари ўтказиладиган “Жанговар ҳамдўстлик – 2019” шиори остидаги Ўзбекистон – Беларусь махсус бўлинмалари ўртасидаги ҳамкорликдаги машғулотларнинг тантанали очилиш маросими бўлиб ўтди.
Унда Ўзбекистон Республикаси Мудофаа вазирлиги офицерлари, Шарқий ҳарбий округи қўшинлари қўмондони полковник Лутфулло Бузруков, Поп тумани ҳокими, Ўзбекистон ва Беларусь мамлакатларининг ҳарбий хизматчилари ҳамда давлат ва жамоат ташкилотлари вакиллари иштирок этди.
Тадбирда сўзга чиққанлар республикаларимиз ўртасида ҳамкорликни янги босқичга олиб чиқиш бўйича кенг кўламли ишлар амалга оширилаётгани ва айнан икки мамлакат қуролли кучлари ҳарбий хизматчилари ҳамкорлигида ўтказилаётган махсус-тактик ўқув машғулотлари ана шу ишларнинг узвий давоми эканлигини таъкидлаб, иштирокчиларга муваффақиятлар тилашди.
– Ватанингизга илк бор келишим, бироқ Ўзбекистон Республикаси, унинг қадимий тарихи ва дунёга машҳур обидалари ҳамда меҳмондўст халқи ва бу ерда олиб борилаётган улкан ишлар ҳақида кўп эшитганман, – дейди Беларусь Республикаси вакили кичик сержант Павел Тюрин. – Серқуёш Ўзбекистонга келганимдан ҳурсандман. Бизни ўзбекона меҳмондўстлик билан самимий кутиб олишди. Шуни ишонч билан айта оламанки, “Жанговар ҳамдўстлик – 2019” махсус-тактик машғулотлари билим ва кўникмаларимизни ошириш учун аҳамиятлилиги билан бирга касбий маҳорат ва ўзбекистонлик ҳарбий хизматчилар билан тажриба алмашишимиз учун ҳам катта имкониятдир.

Состоялось открытие совместных учений армий Узбекистана и Беларуси
19 мая на полигоне “Гурумсарай” Восточного военного округа состоялось торжественное открытие совместных учений “Боевое содружество-2019” военнослужащих специальных подразделений армий Узбекистана и Беларуси.
В мероприятии приняли участие офицеры центрального аппарата Министерства обороны Республики Узбекистан, командующий войсками Восточного военного округа полковник Лутфулло Бузруков, хоким Папского района, военнослужащие Узбекистана и Беларуси, а также представители государственных и общественных организаций.
Выступавшие особо отметили претворение в жизнь большого спектра мероприятий в связи с расширением сотрудничества между нашими странами, логичным продолжением которых стали данные тактико-специальные учения в целях налаживания взаимодействия армий двух государств, пожелали успехов в боевой учебе участникам мероприятий.
– Впервые нахожусь в вашей стране, но был наслышан о древней истории Узбекистана, известных всему миру памятниках истории и дружелюбном народе, проводимых в последнее время масштабных реформах, – говорит один из представителей Беларуси младший сержант Павел Тюрин. – Я искренне рад возможности посетить солнечный Узбекистан. Нас тепло встретили здесь, с присущим узбекскому народу традиционным гостеприимством. Могу с уверенностью сказать, что эти учения “Боевое содружество-2019” ценны для нас всех не только тем, что мы еще раз проверим в деле свои навыки и умения, но и обменом опытом с военнослужащими армии Узбекистана.